Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Nejstarší české mosty

Milujete mosty? Aby také ne, mají totiž kouzelnou atmosféru a jsou perfektní fotogenickou kulisou. Víte, které mosty v České republice patří k těm nejstarším?

 

 

 

 

Jelení most v Písku

Nejstarším mostem v České republice a nejstarším kamenným mostem ve střední Evropě je kamenný most v Písku, který přemosťuje řeku Otavu. Je dlouhý 109,75 m a široký 6,25 m. Má šest pilířů a sedm oblouků a vůbec poprvé se po něm prošel jelen. Ano, slyšíte dobře, jelen. Když byl totiž most v Písku před 13. stoletím postaven, měl se jmenovat podle toho, kdo přes něj jako první projde. No a řeku, která je dnes nazývána Otavou, se přes něj rozhodl zdolat jelen, a proto Jelení most. Most byl postavený v gotickém slohu a zajímavé je, že byly jeho součástí i dvě věže po obou koncích tohoto mostu. Ty se ale kvůli záplavám nedochovaly. I tak ale stojí za to, po tomto mostě alespoň jedinkrát za život projít, co myslíte?

Karlův most

Ačkoliv nepatří k nejstarším mostům v České republice, má svá jiná prvenství, pro která je Karlův most slavný. Je to bezesporu nejslavnější most v České republice. Legendy praví, že při stavbě byly do malty použita vejce, ale tento fakt mnoho odborníků vyvrací. Karlův most byl postavený v letech 1357 až 1402 přesně na místě, kde stával Juditin most.  Původně byl označován jako Kamenný nebo Pražský most. Spojení Karlův most se ustálilo až v druhé polovině 19. století. Most měří 516 metrů a na šířku má 9,5 metrů. Jeho součástí jsou tři věže a 30 soch a sousoší.

Švédský most u Rokycan

Pokud se chcete procházet po opravdu nejstarších mostech, nezbývá, než zamířit do Rokycan. V obci Dobřív nedaleko Rokycan totiž najdete Švédský kamenný most, který byl postavený v roce 1379. Měří 20 metrů a na šířku má asi 4 metry. Uprostřed stojí socha sv. Barbory a na jednom jeho konci socha sv. Jana Nepomuckého se slunečními hodinami.

Most v Bělé nad Radbuzou

Malý, docela nenápadný a přesto zcela úchvatný most v Bělé nad Radbuzou byl vybudován v roce 1723. Tvoří jej osm oblouků a šest barokních soch. Most je dlouhý 45 metrů a na šířku má 6 metrů.

Stádlecký most na Táborsku

Za zmínku stojí také v Česku jediný dochovaný visutý řetězový most na Táborsku – Stádlecký most. Dříve byste jej našli u obce Podolí v údolí řeky Vltavy. Tam byl postaven mezi léty 1847 až 1848. Později, a to v roce 1960 byl demontován a z původních dílů znovu postaven a v roce 1974 i znovu zprovozněn u obce Stádlec přes řeku Lužnici. Most měří 157 metrů.

Jurkovičům most v Novém Městě nad Metují

Krytý dřevěný a romanticky působící Jurkovičům most najdete v Zámecké zahradě v Novém Městě nad Metují. Vybudován byl v roce 1911 a je dlouhý 38 metrů.

Žďákovský most

Ujít by vašemu pohledu neměl ani největší ocelový most s jedním obloukem v České republice, jímž je Žďákovský most. Postaven byl mezi lety 1958 až 1967. Měří 542,9 metru a rozpíná se do šířky 379,6 metru.

 

K nejstarším mostům dále patří:

- Nuselský most v Praze, který byl dostavěn v roce 1973 s délkou 485 metrů,

- nebo Mariánský most v Ústí nad Labem, který byl postaven v letech 1994 až 1998 a je dlouhý 179 metrů.

Autor: Andrea Nováková

 

 

       
    Čtěte také:  
   

Známé pražské mosty

 
       

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.09.2022


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.