Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Karlův most – nejstarší gotický most v Praze

Karlův most, www.radicestujeme.eu/enPatří mezi nejznámější světoznámé gotické památky a je nejstarším ze všech sedmnácti pražských mostů.(nejstarší v Čechách je most v Písku).

Spojuje přes řeku Vltavu Staré Město s Malou Stranou a byl postaven místo románského Juditina mostu, který byl poničen v roce 1342 během jarních povodní.

Karlův most nese jméno českého krále Karla IV., který jej nechal postavit. Dokončen byl až roku 1402, což je 45 let od začátku stavby. Při jeho budování byly použity i kameny z Juditina mostu.

 

 

Karlův most

 

 

 

Legenda o přidávání vajec do malty při jeho stavbě se pravděpodobně zakládá na pravdě, jelikož rozbor vzorků potvrdil existenci bílkovin, které se vyskytují i ve vejcích. Praha se stala i díky této památce významnou křižovatkou na evropských obchodních stezkách.

 

Most v Praze, www.radicestujeme.eu/cesko Karlův most, www.radicestujeme.eu/en

Most je poset třiceti barokními sochy a sousoší od známých sochařů, které znázorňují svaté patrony a většina z nich pochází z 18. století.


Pohled na most, www.radicestujeme.eu/ceskoPohled na most po němž jezdívala koňská tramvaj, kterou později nahradila elektrická dráha a autobusy. Od roku 1965 je určen jen pro pěší


Technické údaje: byl postaven z pískovcových kvádrů, šířka mostu je 9,5m a délka přibližně půl kilometru, má 16 oblouků.

Nejbližší stanice metra - Staroměstská (zelená linka A).

Na mostě působí řada umělců, kteří prodávají kreslené obrázky, portréty, ozdoby, muzikanti zde hrají na hudební nástroje aj. 

Hned kousek od něj se nachází největší diskotéka v Praze Karlovy Lázně a klub Lávka. Na straně mostu ze Starého města se nachází také Muzeum Karlova mostu.

 

Mapa

 

Webkamera - Pohled na panorama Prahy a Karlův most

  Předpověď počasí v Praze

Nabídka ubytování poblíž na booking.com.

 

VltavaKamenný most šířky 9,50 m, délka dosahuje 515 m (16 oblouků), proti proudu je nepatrně vypouklý a třikrát zalomenný

 

 

 

 

 

 

 

Malostranské mostecké věže, za němi na most navazuje Mostecká ulice

 

Most zakončuje  Staroměstská mostecká věž od Petra Parléře, za ní se nachází Křižovnické náměstí

 

Další pražské památky a zajímavosti:

Pražský orloj

ZOO Praha

Královský letohrádek

Zámek Troja

Kampa

Betlémská kaple

Vyšehrad

Pražský hrad

Petřínská rozhledna

Valdštejnský palác

Loreta

Faustův dům

Žofín

Nerudova ulice

Žluté lázně

Prašná brána

 Vložil/a: Daniel Česák 19.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.