Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna 5 , www.radicestujeme.euPisa se chlubí Šikmou věží, Paříž proslula věží Eiffelovou a Praha má také svou dominantu – Petřínskou rozhlednu. Ostatně, přišla na svět jako o něco mladší i menší (měří něco přes šedesát pět metrů) sestřička své slavnější francouzské předlohy.

Členové Klubu českých turistů byli tak nadšení dominantou tyčící se nad metropolí země galského kohouta, že se rozhodli ji přenést do Prahy. Název dostala podle místa, kde stojí – na kopci jménem Petřín v městské části Praha 1.

 

 

 

Za jejím návrhem stojí Vratislav Pasovský, tehdejší předseda zmíněného klubu. Celá konstrukce je osmiramenná, železná, na stavbu se ho využilo více než sto sedmdesát tun. Rozhledna byla otevřena roku 1891, stalo se tak v srpnu, tedy jen nedlouho poté, co byl samotný proces výstavby zahájen. V roce 1953 začala stavba sloužit ještě k dalšímu účelu – byl sem umístěn televizní vysílač.

 

Petřínská rozhledna 1 , www.radicestujeme.eu

 

Z důvodu nevyhovujícího technického stavu bylo unikátní dílo v roce 1979 uzavřeno. Na další návštěvu si tak zájemci museli počkat poměrně dlouho. Znovu se otevřelo až v roce 2002.

A nutno dodat, že otevření zaznamenalo rozhodně ohlas. Nyní jde o populární lokalitu pro mnoho turistů, které láká nejen zmenšená „Eiffelovka” – Petřín je typickým symbolem zamilovaných a zdejší zrcadlové bludiště pobaví dospělé i děti.

 

Lanovka - Petřín, www.radicestujeme.eu

 

 

Nechce se vám až k rozhledně šlapat pěkně po svých? Téměř po celý rok (výjimkou je říjen a březen) vás sveze i lanovka. Jinak uvnitř na vás čekají téměř tři stovky schodů. Určitě se vyplatí si je projít. Odměnou vám totiž bude nádherný výhled na celou Prahu i do zbytku Čech, v případě příznivého počasí se otevírá pohled až na masiv Krkonoš.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Jestli se vám nechce absolvovat výstup po vlastních, nahoru vás odveze také výtah. V suterénu rozhledny jsou prostory, které slouží coby výstavní, návštěvníci se tu mohli pokochat třeba výstavou spojenou s životem a dílem Járy Cimrmana nebo tou věnovanou stavebnici Merkur.

 

Petřín - Praha 1 , www.radicestujeme.eu

Petřín - Praha 10 , www.radicestujeme.eu Petřín - Praha , www.radicestujeme.eu

Petřín - Praha , www.radicestujeme.eu

Zrcadlové bludiště , www.radicestujeme.euZrcadlové bludiště na Petříně

 

 

 

 

Přehled hotelů v Praze

Praha

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Malá Strana, jedna z nejmalebnějších částí Prahy

Mapa - Malá Strana

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.05.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.