Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Prášilské jezero - informace

Při našich cestách po  České republice se přesouváme na západ, kde se při hranicích můžeme procházet  pohořím Šumava. Právě tady je možné poznat pětici šumavských jezer ledovcového původu. Všechna jsou krásná a malebná, ale my se zaměříme na jediné z nich. Prášilské jezero patří k oblíbeným cílům návštěvníků Šumavy, protože nabízí vcelku nenáročnou procházku příjemnou přírodou. Pojďme ho společně prozkoumat.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Zeměpisné charakteristiky

Prášilské jezero se rozprostírá v nadmořské výšce 1080 m.n.m. Od obce Prášily je vzdáleno přibližně 5 kilometrů. Volným tempem z této obce, která je výchozím místem pro turisty, k němu dorazíme přibližně za hodinu až hodinu a půl. Zajímavé je, že samotné jezero najdeme na východním výběžku hory Poledník. Když k němu dorazíme, tak nás určitě zaujme nejen příroda, ale i mnoho žulových balvanů. Ty tvoří přibližně devět metrů vysoký val, který spolu se dvěma staršími morénovými valy hradí jezero, které vzniklo v ledovcovém kotli.

Z Prášilského jezera vytéká Jezerní potok, kterým se přes říčku Křemelná, Otavu a Vltavu voda dostane až do mohutného Labe. Zajímavostí je, že v okolí jezera najdeme tzv. Starou jímku, která je bažinatou kotlinou, kde dříve bylo druhé jezero. 

Místa k návštěvě v okolí a stín tragédie

Prášilské jezero mimo malebné přírody nabízí i mnoho zajímavých míst, která často připomínají příběhy s tragickým koncem. Příkladem může být kamenný pomník na hrázi jezera, který tu vznikl jako připomínka smrti studenta Ottokara Kareise. Ten v roce 1927 nejspíše podcenil hloubku jezera a utonul v něm.

Místní legenda

Legendární je i příběh, který je zastřen mystickým zjevením Jezerní panny. Ta se prý na Prášilském jezeře objevuje dodnes a má v ní být převtělena dívka, která se v jezeře utopila i se svým milencem a malým dítkem. Důvod měl být krutý! Milencům nebyl dovolen sňatek, protože pocházeli z rozdělných poměrů. Dívka byla z chudé místní dřevařské rodiny, mladík z rodiny pražského obchodníka. Tragédii pak doplňuje smrt otce dívky, který svůj život taktéž skončil ve vodách Prášilského jezera

Stojí za návštěvu

Prášilské jezero stojí za pozornost i návštěvu. Proto pokud se vydáte za poznáním do oblasti Šumavy, tak se určitě vydejte do obce Prášily, a pak na pětikilometrovou procházku k tomuto jezeru. Určitě budete nadšeni.

Autor: David Manek

 

     
  Čtěte také:  
 

Nejvyšší hora Šumavy

 
 

Ubytování na Šumavě (chaty, apartmány, penziony, hotely ...

 
 

Vítejte v divoké přírodě západu - NP Šumava

 
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 
     

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 08.02.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.