Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Rybaření pod Pavlovskými vrchy

Na Pálavě (jižní Morava) jsou dvě jedinečné  rybářské lokality, a to Novomlýnská a Mušovská nádrž. Ty lákají naše i zahraniční  rybáře, kteří doufají v trofejní úlovky.

 

 

A jak se tam dostanete? Nádrže jsou situovány jižně od Brna směrem na Mikulov. Vydáte-li se z Brna po D52 přijedete do Pasohlávek – tam je nádrž Mušovská. Nebo jeďte z Brna po D2 směrem na Hustopeče a odtud se můžete vydat do Horních Věstonic, anebo do Pavlova (též Strachotín, Šakvice, Nové Mlýny).

 

Pálava - Novomlýnská nádrž

 

Ale povězme si o nich něco málo od začátku. Vodní dílo Nové Mlýny bylo vybudováno na soutoku Dyje se Svratkou a Jihlavou a tvoří je tři na sebe navazující nádrže: Novomlýnská (Dolní), Mušovská (Horní) a Věstonická (Střední). Hlavním účelem výstavby díla bylo zabránit častým povodním v oblasti dolních toků Moravy a Dyje. Navíc celé vodní dílo slouží k rekreaci.

Nové Mlýny se nacházejí v nejteplejší oblasti naší  republiky, čímž jsou vytvořeny znamenité podmínky pro teplomilné druhy ryb. Pro ně jsou tu značné zásoby přirozené potravy, a proto dorůstají až do trofejních rozměrů. Protože jsou nádrže velmi čisté, objevují se zde znovu některé druhy, které již téměř vymizely. Zejména mezi ně patří ostrucha křivočará, drsek větší, jeseter malý a candát východní.

Novomlýnské nádrže patří pod Moravský rybářský svaz a jsou to mimopstruhové revíry.

  • Novomlýnská nádrž je největší a je na ní dokonce malá vodní elektrárna. Je tu povolen lov z loděk i zavážení bójek, určených k lovu dravých druhů ryb. Mezi nejčastěji ulovené druhy patří sumec, kapr a cejn. Rarita: v roce 2007 tady byl uloven amur, který vážil 25 kilogramů.
   
Mušovská nádrž, autor fotky Jan Sapák, Wikimedia Commons

V roce 2016 se na této nádrži konal mezinárodní závod v lovu trofejních kaprů (World Carp Classic) a největším úlovkem byl kapr, vážící 21,6 kilogramů. Tento závod, pod záštitou Jakuba Wágnera, se bude konat i letos.

 

Kapr

 

  • Mušovská nádrž – i tady je povolen lov z loděk a zavážení bójek. Lovná míra kapra je 45 cm, štiky 60 cm a candáta 50 cm. Nejvýznamnější dravou rybou je tu sumec, který má v nádrži optimální podmínky - jak teplotní, tak i potravní. Největší sumec, který tu byl uloven (v roce 2008), měřil 230 centimetrů a vážil 70 kilogramů.

Pak je tu ještě menší Věstonická nádrž, kde je povoleno rybaření jen na jižním břehu.  V případech vyšších vodních stavů se tato nádrž propojí s Novomlýnskou a pak ryby mezi nimi volně migrují.

Na některých úsecích je lov zakázán – tato místa jsou uvedena v Podmínkách výkonu rybářského práva. Správce nádrže zde také stanovil pravidla o chování rybářů v těchto lokalitách.

 

Sumec

 

Léto je v plném proudu a tak zkuste spojit „příjemné s užitečným“ – vydejte se na Pálavu za rybařením i rekreací (koupání v nádržích, anebo v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách). Zdejší počasí vás určitě nezklame. Nezapomeňte však, že pro lov na Nových Mlýnech musíte mít povolenku od Moravského rybářského svazu (Pohořelice, Pasohlávky).

Ubytování najdete snadno, buď v penzionech, anebo v soukromí; kdo rád setrvává v přírodě, může nocovat v kempech.

Tak tedy pěkné počasí, dobré úlovky a „Petrův zdar“!

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.