Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Rybník Svět - informace, mapa

Svět je rybník v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec. Jedná se o desátý největší rybník na  našem území.

 

 

Světové zážitky v Třeboni

Jeho vznik je svázán s místem, kde se nachází – jižní okraj města Třeboň. Vznikl založením hráze poblíž hradeb před branami města.

Rybník se tak stal přímou součástí městského opevnění. Vodní dílo pocházející z let 1571–73 je projektem slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. Na jeho počest zde ostatně byla vztyčena monumentálně působící socha.

Celkový objem této nádrže vybudované na Spolském potoce je 3,325 millionů m³.

 

 

Dnes se tato unikátní stavba využívá jednak k účelům rybolovu, který probíhá ve frekvenci dvakrát ročně, a jednak k rekreačním účelům. Vede kolem něj naučná stezka, ta další se táhne z jeho hráze a rovněž tady vznikla i cyklostezka. Rybník je stejně tak i oblíbeným místem pro vyznavače vodních sportů.

Dá se tu koupat, zázemí poskytují dvě pláže, případně můžete absolvovat i výlet motorovou lodí nebo zavítat na pravidelně pořádané závody ve veslování. Na souši můžete využít i volejbalové hřiště nebo stoly na ping pong.

Pamatováno bylo též na nejmenší návštěvníky, kteří se mohou bavit na dětském hřišti, trampolíně a řadě dalších místních atrakcí. Na své si přijdou i vyznavači rybolovu sportovního.


Ubytování v blízkosti rybníka

     

Penzion U Vejvodu

Cena na noc pro dva - 783 Kč
     

Penzion Admirál

Cena na noc pro dva - 1 044 Kč
     

Penzion Chocholoušek

Cena na noc pro dva - 608 Kč

 


Kde odpočívá modrá krev

Ostatně za pozornost stojí zdejší fauna a flóra nejen co se týče ryb. Krajina Třeboňska je svým rázem unikátní – původně nehostinné močály cíleně člověk svým působením začal kultivovat již ve 12. století. Proto se v této lokalitě vyskytuje mnoho chráněných rostlin i živočichů, ať mluvíme o vodním ptactvu nebo třeba o hmyzu. Unikátem je také vydra říční, která obývá břehy třeboňských řek i rybníků.

Zkrátka nepřijdou ani příznivci poněkud jiného způsobu trávení volného času. Pokud vás spíše zajímají památky, možná vás překvapí, že i ty na tomto místě najdete. Třeba proslulou novogotickou Schwarzenberskou hrobku, která byla vybudována na jižní straně rybníka v nádherném anglickém parku. Zakladateli byli kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu se svým manželem.

Autor: Holanová D.

 

Poloha rybníka Svět, zdroj mapy - openstreetmap.org


Mohlo by vás zajímat:

Dovolená - Jindřichův Hradec

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.