Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Skokovská stezka-putování z Teplé do Žlutic

Skokovská stezkaVíte, že úsloví „Panenko Skákavá“ je odvozené od jednoho konkrétního místa? Nedaleko Žlutice je vesnička Skoky,dříve Mariánské Skoky, ze které dnes zbyl už jen kostel Navštívení Panny Marie. Obraz uvnitř kostela vyobrazující Pannu Marii dal vzniknout zmíněnému úsloví. Okolo poničeného barokního kostela vede poutní a naučná stezka, Skokovská stezka.

Poutní a zároveň naučná Skokovská stezka vznikla v roce 2010 a spojuje klášter premonstrátů v Teplé se Skoky a končí v nedaleké Žlutici. Celková délka stezky je 66,5 km. Stezka vás provede řadou krásných poutních míst přes Nový Dvůr, kde se nachází trapistický klášter, Toužim, Radyni, se zříceninou staré cihelny, Skoky, s poutním kostelem Navštívení Panny Marie, kolem Žlutické vodní nádrže až do Žlutice. Kromě poutního charakteru má stezka i smysl naučný. Provede vás krásnou přírodou okolí Teplé a kolem horního toku řeky Střely. Směr stezky je z Teplé do Žlutice a po cestě najdete značení v podobě bílé mariánské hvězdy na modrém podkladu. Putování v protisměru se nedoporučuje vzhledem k tomu, že stezka je značena jednosměrně. Bohužel stezka je místy hůře schůdná zvláště díky neprůchodnému porostu. Toto se každý rok snaží změnit řada dobrovolníků upravující stezku pro každou sezónu.

Skokovská stezka-mapa

Kostel Navštívení Panny Marie

Barokní kostel pochází z počátku 18. století na místě poutní kapličky a je v něm umístěn obraz Panny Marie od toužimského malíře J. W. Richtera. Kostel byl několikrát vykraden a je ve zchátralém stavu. V období poutí je však denně zpřístupněn veřejnosti.

Kostel Navštívení Panny Marie, cs.wikiepdia.org

Kam ze Žlutice

Stezka byla protažena do Žlutice, jelikož je zde vlakové a autobusové spojení. Vlakem se můžete svézt do Bečova nad Teplou, kde je v místním kostele uchován vzácný relikviář sv. Maura. Žlutice je také skvělým výchozím bodem pro putování okolím řeky Střely. Místní krajina je nádherná s panenskou přírodou v okolí řeky. Po proudu řeky projdete Rabštejnem nad Střelou, nejmenším městem v České republice. Můžete dojít až do Plas, kde se nachází rozsáhlý klášter, který je zapsaný na seznamu UNESCO a letos slaví 870 let od svého vzniku.

Ať už procházíte z poutních či turistických záměrů, ať se vám putování touto krásnou přírodou líbí a odnesete si spousty nezapomenutelných zážitků.

Vložil/a: Martina Zemanová 14.08.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.