Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Suchý vrch

Foto, cs.wikipedia.orgJde o nejvyšší vrchol Bukovohorské hornatiny, což je část Orlických hor ležící na jejich jihovýchodním okraji. Suchý vrch se pak tyčí nedaleko Jablonného nad Orlicí. Měří 995 metrů nad mořem a se sousedním Bradlem tak vlastně tvoří dvojitý vrchol a dominantu kraje. Rovněž se jedná o nejvyšší vrchol Orličského hřbetu, jež byl spolu s částí Výprachtické vrchoviny vyhlášen přírodním parkem.

 

 

Orlické hory

Mapa: zdroj - openstreetmap.org

 

Roku 1928 zde vznikla Kramářova turistická chata, která jméno dostala na počest prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. V 90. letech ji citelně poškodila nepodařená privatizace, následně i vyhořela. Rekonstrukce se dočkala až mezi lety 2011 a 2012, kdy se znovu zpřístupnila veřejnosti.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Pod vrcholem byla postavena též rozhledna, původním využitím vodárenská věž. Dnes ale slouží turistům, neboť je odsud nádherný výhled do okolí. Návštěvníky láká tato lokalita také v zimě, poskytuje ideální podmínky pro běžky v podobě několika desítek kilometrů tratí. V létě zase nadchne milovníky cykloturistiky.

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Petr Filippov (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Foto, cs.wikipedia.org

By H Pepa (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Foto, cs.wikipedia.org

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.