Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce - Orlické hory

Orlické hory jsou  české pohoří a geomorfologický celek, které se nachází v severovýchodních Čechách, při hranici s  Polskem. Nejvyšším vrcholem je se 1115 metry nad mořem Velká Deštná. Svůj název dostaly tyto hory podle řeky Orlice, která tudy protéká.

 

 

Co vytvořila příroda

Přestože první stopy osídlení zde můžeme zaznamenat již stovky let nazpět, celá oblast Orlických hor a Podorlicka si zachovala do velké míry svůj přírodní ráz.  Lesy jsou převážně jehličnaté, dominuje v nich smrk. Dosud je na nich patrné ekologické poškození, které pochází především z osmdesátých let, kdy byly nešetrným způsobem těženy. Flóra zde obecně není příliš pestrá, z rozšířenějších rostlin lze jmenovat kupříkladu bleduli jarní.

Stejně tak fauna je ve srovnání s jinými českými pohořími chudá. Poměrně vzácným zástupcem zvířecí říše je třeba chřástal polní. V 90. letech došlo na polské straně k vysazování bobra evropského a jeho populace se rozšířily v poměrně hojném počtu také sem. Souvisle se v těchto místech objevuje též zmije obecná.

 

                   Mapa - openstreetmap.org


Stopy lidské činnosti

Krajinu charakterizuje rovněž opevnění, které tady vzniklo před vypuknutím druhé světové války na obranu tehdejšího Československa před německým vpádem. Asi nejznámějším objektem je tvrz s téměř pohádkově znějícím jménem Hanička.

 

Orlické hory očima návštěvníka

Populární jsou Orlické hory i mezi turisty. Nachází se tu celá řada oblíbených lyžařských středisek – těmi nejznámějšími jsou Deštné v Orlických horách či Říčky v Orlických horách. Zajímavé jsou tyto hory i v létě – pro příznivce cyklistiky, jsou totiž protkané četnými značenými stezkami. Něco dozvědět se o tomto přírodním unikátu můžete i na stezkách naučných.

Zklamaní nebudou v tomto koutě České republiky ani milovníci kultury, na které čeká například empírový zámek v Kostelci nad Orlicí.

Neméně zajímavým výchozím bodem pro poznání Orlických hor je i Náchod. Najdete tu hned dvě muzea, dále zámek a Jiráskovu turistickou chatu s rozhlednou.

 

     
  Seznam vrcholů Orlických hor  
     
  1. Velká Deštná - 1 115 m.n.m.
 
  2. Koruna - 1101 m.n.m.  
  3. Jelenka - 1096 m.n.m.  
  4. Malá Deštná - 1090 m.n.m.  
  5. Vrchmezí - 1084 m.n.m.
 
     

 

Přehled ubytování - horské chaty

Autor: Holanová D.

 

 

YouTube video CC, Špičák u Deštného, Orlické hory, autor: Lukáš Kolísko

 

Články z lokality Orlické hory:

NS Betonová hranice

Monínec, nejbližší hory z Prahy

Polská jezera v blízkosti hranic

Hory v ČR

Přehled lyžařských zájezdů

Suchý vrch

 


logo

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.