Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Tip na výlet - Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město je jedním z několika skalních měst Českého ráje. “Skalák”, jak oblasti říkají místní horolezci, je oblastí skalních věží, vyhlídek i soutěsek, ale také průsmyků a tajemných jeskyní.  Ať už se chcete podívat na svět z výšky skalní věže nebo se zkusit protáhnout úzkou myší chodbou, je skalní město nedaleko Turnova ideálním výletním tipem právě pro Vás.

 

Na krátkou procházku i celodenní výlet

Přes nejkrásnější místa i vyhlídky skalního města vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje. Provede Vás přes vyhlídky u Lvíčka i Na kapelu, na nichž Vás čekají impozantní pohledy na skalní věže, z nichž nejvyšší má 55 metrů, ale také na vrch Kozákov či Ještěd. Pokud výškám neholdujete, zvolit můžete modrou či žlutou turistickou cestu, které vedou mezi patami skalních věží. Potkáte na nich úzké soutěsky, nekonečná schodiště i tajuplné jeskyně. Hruboskalsko je protknuto mnoha kilometry turisticky značených i neznačených tras, můžete si zde tedy udělat jak krátkou procházku po nedělním obědě, tak pořádný celodenní výlet.

 

Nejen skály

Hruboskalsko ale nejsou jen skály. Dominantou je zámek Hrubá Skála. Z jeho vyhlídky uvidíte až na Trosky. Jako zámek už sice neslouží ani šlechtě, ani turistům, můžete tu ale navštívit restauraci nebo se ubytovat v historických pokojích hotelu s wellness. 

Další významnou památkou je hrad Valdštejn. A na něm už si i turisté přijdou na své. Samostatně nebo s průvodcem si můžete prohlédnout hradní kapli, budovy i nejstarší zřícenou část. Potěší Vás jistě i příjemná hospůdka, která leží nedaleko hradu a otevřená je nejen v turistické sezoně, ale také v zimě.

Cestou mezi Valdštejnem a Hrubou Skálou se můžete projít přes Arboretum Bukovina plné cizokrajných i místních druhů stromů. Na samém okraji skalního města leží malebný Kopicův statek. Nejen samotná roubená stavba je zajímavá. V jeho okolí najdete ve skalách a kamenech vytesané reliéfy, které vytvářel sám majitel chalupy. Navštívit můžete také symbolický hřbitov horolezců zvaný Cintorín či bývalé vzdušné lázně Sedmihorky.

 

         
   

Mohlo by vás zajímat: Cyklovýlet Hruboskalským skalním městem ze Sedmihorek

   
         

 

Informace pro návštěvníky

Vstup do Hruboskalského skalního města není zpoplatněn ani sezónně omezen. Zpoplatněné parkování můžete využít v Lázních Sedmihorky nebo u zámku Hrubá skála. Stejné názvy, tedy Sedmihorky a Hrubá Skála, nesou i dvě nejbližší vlakové zastávky. V Sedmihorkách naleznete také kompletně vybavený kemp s chatkami i místy pro stany, v místním přilehlém rybníku je možnost koupání.

Během letní sezóny se v Sedmihorském kempu koná festival Sedmihorské kulturní léto, na němž během  několika večerů vystoupí známé i méně známé kapely, shlédnout můžete i divadelní představení či letní kino. Zúčastnit se také můžete sportovních akcí, jako je Hruboskalský maraton.

 

Ať už se do Skaláku vydáte v létě či v zimě, budete překvapeni, co všechno se na poměrně malé ploše skalního města nabízí.

Autor: Bára Stolínová

 

   
  Čtěte také:
 

Už jste zavítali do Klokočských skal?

   

 Vložil/a: Daniel Česák 29.03.2022


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.