Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše, co byste měli vědět o pražském místě Týn

TynZnám je i pod názvy Týnský dvůr či Ungelt. Zkráceně se mu ale říká prostě Týn. Našli byste jej v Praze, konkrétně jde o budovu na rozhraní Týnské a Štupartské ulice, nedaleko Staroměstského náměstí.

 

 

 

Vznik Ungeltu

V podstatě to ovšem není budova jedna, ale celý areál tvoří komplex hned osmnácti domů, z nichž každý je svým způsobem architektonicky velmi zajímavý. První zmínky o Ungeltu máme již z raného středověku, víme, že tehdy v těchto místech stával opevněný kupecký dvůr. A právě odtud pochází i jeho jméno.

Název se odvozuje od staroněmeckého výrazu ungelt neboli clo, které se muselo platit ze zváženého či změřeného zboží. Již v 11. století šlo o významné středisko mezinárodního obchodu. Proudilo sem mnoho kupců z celého světa a obchodovalo se tady dokonce i se živými zvířaty. Současně tu také kvetl mezi kupci poměrně čilý společenský život.

 

Hotely v této lokalitě na booking.com

 

Hotel Cerny Slon

Cena na noc pro dva - 2 041 Kč
 

Hotel Metamorphis

Cena na noc pro dva - 3 020 Kč
 

Hotel Leon D´Oro

Cena na noc pro dva -  2 200 Kč
 

Hotel Rott

Cena na noc pro dva - 2 500 Kč

 

Dobu své největší slávy místo zažila tato lokalita za vlády Karla IV. a Václava IV. Celnice pak v těchto místech fungovala až do 18. století, nicméně již zhruba od 16. století začíná sláva Ungeltu poněkud pohasínat.

Nacházel se tu stejně tak i špitál a dnes již neexistující kostelík Panny Marie. Na jeho místě pak vznikl současný Týnský chrám neboli Kostel Matky Boží před Týnem, gotická bazilika, počátky jejíž výstavby můžeme datovat do 14. století.

 

Týn

Týn

Týn

Týn

 

Hotel Metamorphis

 

           Čtěte také: 10 zajímavých míst v Praze, která stojí za zkouknutí

 

Hotel Josephine

 

 

 

Další zajímavosti

Mezi další zajímavé stavby Ungeltu patří například Palác Granovských z Granova, renesanční palácová budova, jedna z vůbec nejnádhernějších v Praze. Pozoruhodná je na něm především malířská výzdoba, kterou vytvořil Francesco Terzio. Majitel zdejšího pozemku, Jakub Granovský z Granova, jej dostal od samotného císaře Ferdinanda I. Výměnou však byl povinen se postarat o otevírání a zavírání bran mýtnice.

 

 

Konec zlaté éry se pak na Týnu citelně podepsal a svoje útočiště zde především našla městská lůza. Když pak došlo k obnově této pozoruhodné a cenné pamětihodnosti, mohla se současně v roce 1996 otevřít i veřejnosti.

 

Týn

Týn

Týn

Týn

Týn

 

Apartmány: U ČernÉho Medvěda- At The Black Bear

 


 

                                             Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Staré Město

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.