Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Velká jezera a přehrady v Jižních Čechách

Jihočeský kraj dosahuje od rakousko-české hranice až téměř k Voticím, jeho západní hranicí jsou přibližně Horažďovice a šumavská Kvilda a na východě sahá skoro až k Telči. Tato překrásná krajina, plná  lesů, rybníků, jezer a významných českých řek, je kolem dokola lemována pohořími: Šumava, Novohradské hory, Českomoravská vrchovina a Středočeská pahorkatina.

 

 

Jižní Čechy si vybírá - coby svůj turistický a rekreační cíl – stále větší část naší populace, ale i návštěvníci ze zahraničí, a to jak na pěší turistiku a  cykloturistiku, tak na koupání a vodní sporty, anebo za poznáváním zdejšího regionu.

 

 

K jihočeské krajině neodmyslitelně patří jezera. Mezi Veselím nad Lužnicí a obcemi Vlkov a Horusice se rozkládá pět samostatných jezer, které se jako celek nazývají Veselské pískovny. Mezi jezery protéká řeka Lužnice. V těchto bývalých, již dávno vytěžených pískovnách můžete zažít stejnou pěknou dovolenou jako u moře. Čistá voda, plavání, písečné i travnaté pláže, občerstvení, vodní i další sporty, úchvatná krajina, lemovaná lesy Třeboňska. A to vše bez vstupného.

Největším jezerem Jižních Čech je pochopitelně vodní nádrž Lipno. Nádrž se nachází na řece Vltavě a táhne se od obce Lipno nad Vltavou na jihu (na tomto konci jezera je vodní elektrárna), až k Horní Plané a Nové Peci, kde ji lemují šumavské hory Špičák (1220 m.n.m.), Plechý (1378 m.n.m.) a Jelenská hora (1068 m.n.m.).

 

Vodní nádrž Lipno

 

Pláže na Lipně jsou písčité a vstup do vody je převážně pozvolný. Podél celé pravobřežní strany jezera najdete kempy i další rekreační a ubytovací zařízení, sportoviště, dětská hřiště, stánky s občerstvením, půjčovny lodiček, motorových člunů a raftů; jsou tu přístavy i přístaviště, na opačnou stranu jezera vede několik přívozů. Poznámka: tipy na výlety v okolí Lipenské nádrže.

A nemyslete si, že tím výčet končí. Zdaleka ne! Další jezera, která na vás v Jižních Čechách čekají, jsou Pískovny u Suchdola, pískovny Cep I, II, a III, pískovny u Nové Vsi nad Lužnicí, vodní nádrž Římov u Velešína na řece Malši, Nové a Staré jezero u Chlumu u Třeboně, nebo vodní plochy Velká Černá a Blato poblíž Mirochova, či vodní plocha Holná mezi Kardašovou Řečicí a Stráží nad Nežárkou.

A to jsme nehovořili o nesčetných jihočeských rybnících.

Autor: Jaroslava Linková

 

   
  Čtěte také:
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 

Stezka korunami stromů - informace, fotky

 

Seznam českých lázní

 

10 úžasných aquaparků u nás!

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.05.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.