Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vítězné náměstí

NáměstíOficiálně se jmenuje Vítězné náměstí, jinak se mu ale mezi lidmi říká též Kulaťák díky jeho tvaru. Nachází se Praze 6. na rozhraní čtvrtí Bubeneč a Dejvice.

 

 

 

 

Jak Vítězné náměstí vzniklo a jak se měnilo v čase

V místech dnešního náměstí stávala v minulosti křižovatka, která nesla název Na Růžku. Za návrhem nového náměstí stojí architekt Antonín Engel. Ten urbanistické pojetí odvodil od šachovnicově pravoúhlého plánu již dříve realizovaného v Dejvické ulici. Proto má jedna polovina náměstí pravoúhlý tvar, zatímco ta druhá dostala půdorys půlkruhový.

 

 

 

Své záměry však autor v roce 1920 nestihl převést do praxe plně, neboť výstavba byla přetnuta hospodářskou krizí. Byť ještě po válce mohly být ve spolupráci s původním autorem Engelem dokončeny některé proluky v již realizované části Vítězného náměstí.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Proč se vlastně jmenuje právě Vítězné? Svůj současný název náměstí dostalo v roce 1925 na paměť boje československého lidu za samostatnost, jež vyvrcholil roku 1918 ustanovením samostatné Československé republiky. Od roku 1940 se několikrát přejmenovalo a ke svému původnímu názvu se mohlo opět vrátit až se změnou režimu v roce 1990.

 

Vítězné náměstí

Vítězné náměstí

Vítězné náměstí

Vítězné náměstí

 

Vítězné náměstí dnes a jeho další osudy

Jedné se také o významný dopravní uzel, který křižují tramvaje, nachází se tu několik konečných stanic autobusových linek a také metra – trasy A, Dejvické.

V souvislosti s otevřením tunelu Blanka se zde dopravní situace značně zhoršila. Což by měla vyřešit plánovaná rekonstrukce, která má současně vtisknout náměstí novou podobu, respektive jej dokončit tak, jak nastínily původní předválečné plány.

 

 

 

Náměstí obklopují především domy s byty a rovněž obchody. Z veřejných staveb se realizace dočkala pouze budova generálního štábu československé armády. V původní podobě nakonec nevznikne ani „lední medvěd“, kontroverzní polyfunkční stavba, kterou měla zaštítit finanční skupina PPF Petra Kellnera. Pražský magistrát nad ní vyřkl zamítavý verdikt, neboť není v souladu s původním územním plánem a stejně tak neodpovídá požadavkům památkové péče. Zásadně by se kvůli ní změnil charakter náměstí, investor proto musí projekt změnit.


 Hotel poblíž této lokality

 

Hotel Meda of Museum Kampa

Cena na noc pro dva - 2 012 Kč
 

Vienna House Diplomat Prague

Cena na noc pro dva - 2 520 Kč

Hotel

 

 
          Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které stojí za návštěvu.
 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.