Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vlkova věž ve Znojmě a centrum vína (VOC)

Pokud se vám podaří navštívit královské město Znojmo, najděte si chvilku na návštěvu Vlkovy věže v historickém centru. Vlkova věž ve Znojmě se nachází pod Masarykovým náměstím za kostelem svatého Jana Křtitele. Pochází pravděpodobně ze 14. století. 

 

 

 

 

 

 

Patří k nejvíce dochovaným částem gotického opevnění města Znojma. Jejím úkolem bylo chránit město před nepřátelskými útoky. V minulosti byla součásti složitého systému opevnění Dolní či Vídeňské brány a měla zajišťovat stezku vedoucí do Rakouska.

 

Masarykovo náměstí

 

Vlkova věž, pohled z náměstí

 

Zajímavosti o věži

Svůj název „Vlkova“ získala podle jména slavného městského markrabího – vojenského velitele Vlka. Dnešní věž dosahuje výšky 32 metrů a k dosažení vyhlídkového dřevěného zastřešeného ochozu je nutné vystoupat do výšky 22 metrů po 123 schodech.

 Její zdi dosahují tloušťky až 2,2 metrů, aby dokázaly odolat útokům nepřátel. Jsou opatřeny různými strážními okny i střílnami, které umocňuji její atraktivitu.Pod ochozem je možné spatřit i dobový záchod („prevet“).

Věž je přístupná pouze do 1. poschodí. Pokud chtěli vojáci vystoupit výš, využívaly dřevěné žebříky, které bylo možné snadno odstranit a zamezit tak přístupu nepřátelských vojsk. V roce 1960 si věž prošla poměrně rozsáhlou rekonstrukcí.

 

Pohled na Vlkovu věž

 

Prohlídky věže

 Věž je možné navštívit samostatně nebo jako součást prohlídky Hradebního opevnění (spojené s prohlídkou nedaleké Střelniční, Nové, Prašné a Psí věže). Ideální termín je v období turistické sezony od května do konce října. Věž poskytuje svým návštěvníkům nádherné výhledy na historickou část města (Radniční věž, obchodní dům Dyje, Jihomoravské muzeum), řeku Dyji, vinice i okolí Znojma.

 

Radniční věž

 


 

Informační centrum VOC Znojmo

Vlkova věž v současné době funguje především jako informační centrum, které seznamuje návštěvníky s bohatou vinařskou historií kraje. Poskytuje informace o probíhajících i nadcházejících akcích spojených s vinařstvím a řízenými degustacemi. Na místě je také možné degustovat a zakoupit víno společnosti Znovín.

 

Znovín Znojmo

 

Poloha Vlkovy věže na mapě, zdroj - openstreetmap.org

 

 

   
  Čtěte také:
 

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.10.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.