Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Záhadný Faustův dům

Faustův důmJmenuje se Mladotovský palác, ale jinak se mu říká také Faustův dům. Stojí na pražském Karlově náměstí a tajemná stavba je opředena celou řadou pověstí.

 

 

 

 

Faustův dům jako sídlo alchymistů

Faustův dům pochází původně ze 14. století, kdy mu byla vtisknuta gotická tvář, později si ale prošel renesační přestavbou a dvakrát byl upravený rovněž ve stylu baroka.

Přestože je nesporně zajímavý i z architektonického hlediska, za zmínku stojí hlavně jeho další osudy. Svoje pojmenování si totiž zasloužil díky obyvatelům, kteří tu žili.

 

Karlovo náměstí

Mapa náměstí

 


 

Původně spadal do majetku vévodů opavských a již ti podle všeho k tíhli k alchymii. Ostatně se tajemná symbolika prolíná i interiéry budovy. Tato tradice se zde rozvíjela stejně tak v letech následujících. Nejprve se tady této činnosti věnoval slavný rudolfinský alchymista Edward Kelley. Který ovšem měl poněkud potíže se zákonem, takže na něj nakonec příliš zářná kariéra v hlavním městě nečekala.

 

 

Po něm v Mladotovském paláci našel útočiště také Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk. Pro četné pokusy, které hrabě v domě provozoval, začaly kolovat metropolí pověsti o ďábelských silách, které palác ovládají.

A k tajemné auře domu přispěli i další příslušníci tohoto šlechtického rodu, svobodný pán Josef i jeho syn František Pavel. Jejich působení ovšem citelně více souviselo s vědou a již evokovalo současnou fyziku a chemii spíše než alchymistická „kouzla“.

 

Faustův dům

Faustův dům

Faustův dům

Faustův dům

  Faustův dům

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Pozvolný konec tajemné éry

Napravit jeho reputaci příliš nepomohl ani další majitel. Tím byl kaplan nedalekého kostela sv. Jana na Skalce. Duchovní si totiž liboval ve sbírání předmětů souvisejících se smrtí. Pojmenování Faustův dům však souvisí se známou legendou o Faustovi, učenci, který měl údajně uzavřít smlouvu s ďáblem.

V průběhu 19. století v objektu pak sídlil ústav pro hluchoněmé a na počátku 20. století jej do svého vlastnictví získala Všeobecná nemocnice. Ta jej spolu s První lékařskou fakultou UK využívá až dosud. A sídlí zde rovněž lékarna, která je tak jakýmsi posledním mementem tajuplných dějin Faustova domu.

 

 
         Mohlo by vás zajímat: 10 pražských míst, která stojí za návštěvu.
 

 

   Výběr z booking.com v blízkosti náměstí 

 
 
  La Ballerina Hotel  

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.