Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zámek Troja

Trojský zámekPůvabnou barokní stavbu, podle mnohých hlasů vůbec jednu z nejkrásnějších u nás, najdete ve stejnojmenné části našeho hlavního města na Praze 7. Tak trochu zůstává ve stínu nedaleké zoologické zahrady, ale pozornost si jistě zaslouží.

Vznikla v sedmnáctém století a vděčíme za to Václavu Vojtěchu ze Šternberka, hraběti, který byl zároveň významným barokním mecenášem. Šlechtic prahnul po reprezentativním letním sídle a pozval si k realizaci svého záměru ty nejpovolanější.

 

Trojský zámek

Vchod do aerálu zámku


Návrh konceptu zámku vzešel z hlavy italského architekta Giovanniho Domenica Orsiho, který byl v Čechách umělecky činný poměrně výrazně, je autorem třeba kutnohorské jezuitské koleje. Navázal tak už na tradici svého otce, autora pražské Lorety.

 

 

Později na něm pracoval také Giovanni Battista Mathey, který se, ač Francouz, v tomto případě nechal inspirovat typickou římskou villou, což bylo venkovské sídlo pro vyšší vrstvy, a vtiskl mu pravidelnou dispozici. Proto vlastně zámek ve stávající podobě zámkem tak zcela není.

 

         
    Mohlo by vás zajímat: Zámky a hrady v Praze a okolí    
         

 

Trojský zámek

 

Interiéry historického skvostu jsou působivé především díky nádherné výzdobě. Jejími autory jsou v případě stěžejní části, hlavního sálu, nizozemští malíři Abraham a Izak Godynovi. Malba se nese v duchu italského iluzivního baroka, které má vyvolávat dojem prostorovosti, a oslavuje Habsburky, především tedy jejich vítězství nad Turky.

Na sochařské výzdobě se podíleli strýc a synovec, němečtí tvůrci Georg a Paul Heermannovi, kteří plastikami ověnčili monumentální vnější schodiště.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Památku obklopuje rozsáhlá francouzská zahrada, rovněž typicky barokní, zdobená několika fontánami nebo souborem terakotových váz. Celý komplex je přístupný pro návštěvníky a dnes jsou v interiérech vystavena díla českých malířů devatenáctého století. Ta pocházejí původně z expozic Galerie hlavního města Prahy.

 

Trojský zámek

V těsném sousedství areálu se krom ZOO nachází také zahrada botanická, která se už několikrát měla s ní sloučit, naposledy zněly hlasy pro ze zastupitelstva koncem roku 2015.

 

3 x levné ubytování přes booking.com

 

Hostel Sokol Troja

Cena na noc pro dva - 980 Kč
 

Pension Trojská

Cena na noc pro dva - 1 400 Kč
 

Penzion Dana Troja

Cena na noc pro dva - 1 480 Kč

 

 

 

 

  Adresa: U Trojského zámku 4/1, 171 00 Praha 7 - mapa, užitečné aktuální informace na webu ghmp

 

 

Poloha zámku, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Otevírací doba       

úterý 10–18
středa 10–18
čtvrtek 10–18
pátek 10–18
sobota 10–18
neděle 10–18
pondělí Zavřeno
Vložil/a: Daniel Česák 14.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.