Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše důležité, co byste měli vědět o Žižkovské věži

Žižkovská věžOficiálně Žižkovský vysílač, jinak též Žižkovská věž je dominantou Prahy, se svými dvě stě šestnácti metry drží rekord jako vůbec nejvyšší zdejší stavba. Najdeme ji na rozhraní čtvrtí Žižkov a Vinohrady a jejím autorem je architekt Václav Aulický.

Celý projekt započal už roku 1985, rozhodlo se o něm ale daleko dříve - v roce 1978. Stávající petřínský vysílač totiž přestal vyhovovat, takže se přikročilo k uvažování o tom, jakou stavbou ho nahradit. Nicméně novinka se nesetkala s přílišným pochopením samotných občanů, kteří se obávali vlivu elektromagnetického záření, ač se později tyto výhrady ukázaly jako neopodstatněné.

 

 

 

 

Výhled na Žižkovskou televizní věž z Letenských sadů

 

Výhled na věž (kousek od Nuselského mostu)

 

Vysloužila si i řadu posměšných přízvisek, třeba Jakešův prst, v narážce na generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše.

 

Žižkovská věž

 

Brojili proti ní také památkáři, kteří odvrátili původní umístění, jež bylo navrhováno opět na Petřín. Šlo jim totiž o dle nich zničené panorama hlavního města. A protože nakonec vznikla na místě židovského hřbitova, který kvůli ní musel být z velké části zlikvidován, pozornost na ni zaměřili i představitelé Židovské obce. Veřejnosti se po všech průtazích věž poprvé otevřena roku 1992.

 

 

 

 

Tím ovšem rozruch kolem vysílače neutichl. Někomu se zkrátka nelíbil, jelikož natrvalo změnil tvář města, odpůrci se ozývali z řad architektů i veřejnosti, ale našli se i zastánci, již architektonické řešení ocenili. A olej do ohně přilil roku 2000 navíc i kontroverzní umělec David Černý, když sem umístil takzvaná Miminka. Šlo o deset černých soch odlitých do laminátu, které podle mnohých projektu, už tak opakovaně dominujícímu na čelních příčkách žebříčků nejošklivějších staveb, na kráse nikterak nepřidaly. Původně mělo jít o pouze dočasnou instalaci v rámci akce Praha - Evropské město kultury.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Ve stejném roce na nějaký čas zmizela, aby se sem od roku 2001 mohla vrátit nastálo, vzdor tomu, že mnohé to rozhodně příliš nepotěšilo. A autor je dnes komentuje slovy, že tu zůstanou, dokud sama neopadají.

 

 

                       Ubytování v blízkosti: The Tower Prague Apartments III

 

 

Žižkovská věžPohled na věž z Královského letohrádku


Provozovatelem věže jsou momentálně České Radiokomunikace, ale ta už dávno neslouží jen svému původnímu účelu. Najdete tu rovněž stylovou restauraci, případně můžete využít i tu v parku pod věží, a v rámci rekonstrukce na přelomu let 2011 a 2012 tady vzniklo též jedinečné luxusní apartmá, které vám, mimo vlastní šatny nebo hi-fi systému, umožní hledět na metropoli z výšky šestašedesáti metrů.

 

 
          Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za návštěvu
 

 

Široká nabídka hotelů na booking.com

Praha

 

 

 

Čtěte také:

Hranice Žižkova

Hotel Ostaš - Žižkov

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.