Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Cesta do historie: Newgrange. Irsko

NewgranceDo Irska se turisté z celého světa vydávají především kvůli krásné přírodě. Příznivci památek zde ocení množství zachovaných středověkých hradů. Pokud ale chcete nahlédnout ještě mnohem hlouběji do historie, budete k tomu mít příležitost asi 50 kilometrů severozápadně od Dublinu.

Tady se nachází jedna z vůbec nejstarších staveb světa, megalitická mohyla Newgrange postavena asi 3 200 let př. n. l. (je tedy téměř o 600 let starší než nejstarší egyptská pyramida!). Newgrange je nízká kruhová stavba o průměru 76 metrů, jejíž vršek je porostlý travou. 

 

 

 

Newgrance

 

Pokud budete chtít Newgrange navštívit, je třeba  dostavit se do návštěvnického centra nedaleko městečka Donore (návštěva Newgrange bez průvodce na vlastní pěst není možná). Z návštěvnického centra odjíždí každých 30 minut minibus, který turisty dopraví přímo k Newgrange, kde už na ně čeká průvodkyně. Čekání na minibus si lze zkrátit prohlídkou zajímavé interaktivní expozice o životě v neolitu. Zde se dozvíte například to, čím se pravěcí lidé živili či jak se šatili.

 

 

Prohlídka Newgrange je zahájena výkladem průvodkyně před vstupem do stavby. Z pravěku pochopitelně nemáme žádné písemné památky, a tak se toho o stavbě dá s jistotou říci jen velmi málo.

Není jisté ani to, zda se skutečně jedná o hrobku, prostoru pro hroby tu totiž není mnoho. Možná se zde pohřbívali jen nejvýznamnější členové kmene, dnes se však vědci přiklánějí spíše k názoru, že stavba sloužila jako svatyně. Ať tak, či tak, dle strategického umístění stavby lze usuzovat, že měla pro pravěký lid velký význam. Postavil ji totiž na kopci, ze kterého je široký rozhled do krajiny, v jejímž údolí protéká řeka Boyne.

Zajímavé je, že při stavbě bylo použito kamenů, které se nacházely na dně řeky Boyne, na místě vzdáleném asi 15 kilometrů od Newgrange.

Těžké balvany byly na místo stavby dopravovány pravděpodobně pomocí dřevěných kůlů sloužících jako dopravníkový pás.

 

Newgrance

 

Vnitřek stavby tvoří asi 18 metrů dlouhá úzká chodba s nízkým stropem, která vede k (pohřební?) komoře. V prostoru komory je návštěvníkům představena největší architektonická zajímavost tohoto místa. Pět dní kolem zimního slunovratu (21. prosince) ranní paprsky na 17 minut proniknou malou stropní skulinou dovnitř a osvítí celý prostor komory.

Jediným způsobem, jak mohou turisté tento div spatřit na vlastní oči, je zúčastnit se každoročního slosování a být jedním z vylosovaných šťastlivců. Po zbytek roku jsou sluneční paprsky během prohlídky simulovány pomocí umělého světla.

Autor: Simona K.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Putování po Irsku-Dublin

Krajem západního Irska

Putování po Irsku-Newgrange

Akční letenky do Dublinu za 2134 Kč

Putování po Irsku-Howth

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.