Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Na skok u maďarského moře

BalatonNecelých 350 km od Brna se rozkládá proslulé maďarské „moře“ Balaton. Je to známé sladkovodní jezero, které je největším jezerem ve střední Evropě, na délku má asi 77 km. Tato známá turistická destinace láká turisty z celého světa.

 

 

 

 

Balaton

      Pro nás se toto jezero stalo milou zastávkou na cestě do Chorvatska.

 

Po pravdě jsem se sem hodně těšila, protože jsem se dočetla, že voda v jezeře je velmi teplá a také, že jedna strana jezera je poměrně mělká, což pro mě, která má problémy vlézt do chladné vody a zdatnou plavkyní také není, byla naprostá výhra.

Průměrná teplota vody v létě je 25°C. Hloubka uprostřed jezera se udává kolem 12m, průměrná hloubka je 3-4m, ale na jižní straně je voda opravdu velmi mělká.

 

 

Balaton

 

Kolem jezera se během let vytvořila řada letovisk. Nachází se zde spousta vesnic i městeček, kde lze nalézt příjemné ubytování a strávit  klidnou dovolenou.

My jsme si pro ubytování zvolili městečko Balatonlelle, a musím říci, že to byla dobrá volba. Pláže zde jsou zejména travnaté nebo písčité. Najdete zde jak soukromé pláže, tak i umělé písečné pláže. A všude je to jen krok do vody.

 

Balaton

 

V Balatonlelle naleznete také kotviště a přístaviště lodí i plachetnic. Využít zde můžete jednak vyhlídkových jízd lodí nebo si půjčit loďku či člun a projet se po jezeře, či si půjčit prkno a naučit se surfovat.

 

Balaton

 

Kolem jezera je veskrze rovná až placatá krajina, tedy ráj pro cyklisty, údajně je tady až 200 km cyklostezek.

Mezi hlavní střediska v okolí patří Siofók, který je vhodný zejména pro mládež, protože je zde řada velkých klubů a zábavných akcí, letních party nebo koncertů.

Balatonlelle je spíše menší a klidnější místo, kde ovšem najdete i veselý noční život. Kolem pláží se nachází bary. Ve večerních hodinách se tady konají letní diskotéky a taneční večery. Můžete také posedět u sklenky vína nebo některého z množství nabízených míchaných nápojů.

 

Balaton

 

Příznivcům večerního koupání se nabízí příležitost vychutnat si romantický zážitek v paprscích zapadajícího slunce.

 

Balaton

 

Pokud však už vás přestane bavit polehávání na plážích a koupání či plavba na lodi, můžete se vydat na výlet po okolí.

Doporučit můžu například největší hrad v Maďarsku, Sümeg. Byl postaven zhruba v polovině 13. století a nachází se asi 30 km od Balatonu. Byl několikrát obléhán Turky a sloužil jako pohraniční pevnost. Z velké části byl ve 20. století obnoven a dnes je nejzachovalejší pevností v Maďarsku.

 

Maďarsko

 

Už z dálky je na něj velmi působivý pohled. Uvnitř je rozdělen na tři části – vnější, vnitřní a Citadelu.

 

Maďarsko

 

V podhradí vás přivítají krámky s místními suvenýry a s vínem z okolních vinic. Pak vystoupáte po široké hradní cestě až k hradní bráně.

Co nás upoutalo nejdříve, byl kozel, vlastně dva, kteří se procházeli po ochozu a pásli se v okolí hradeb.

 

Kozel Kozel

 

Část hradu je věnována historické expozici, kde se návštěvníci dozví více o historii místa.

Hlavní nádvoří je pak rájem zejména pro děti, protože místní expozice je věrnou kopií dobového života. Naleznete zde konírny, středověkou kuchyni, přípravnu jídel, kovárnu, pekárnu, zbrojnici či hradí kancelář, a navštívit můžete také místo, kde se chovají slepice a jiná domácí zvířata. Nechybí vinné sklepy a na nádvoří také místo pro šermířské tréninky a také méně příjemné prostory, kde se trestali provinilci.

 

Psi

    Hrad je hlídán dvěma zuřivými psy, kteří nahání hrůzu svým štěkotem.

 

Celý komplex je ohromně působivý a zaujme dospělé i děti. Strávit zde můžete celý den, ochutnáte i trdelník z místní pekárny, můžete si dát víno z místní vinice. Z hradeb je nádherný výhled do okolí a spatřit z výšky lze třeba i kolbiště v podhradí, kde se dnes konají různé historické šermířské středověké turnaje.

 

Hrad Hrad
   

A večer zase zpátky k Balatonu, třeba do některé z místních restaurací, které nabízí mimo jiné i místní speciality, jako Balatonskou rybí polévku – Balatoni halászlé nebo proslulý maďarský guláš. Další vynikající specialitou je pak také studená ovocná polévka gyümölcsleves.

Také další místa zde stojí za návštěvu, třeba jeskyně Tapolca – neboli Tavasbarlang. Ale toto mmísto jsme už my navštívit nestihli, takže aspoň o důvod více se sem zase vrátit.

Autor: P.U.

 

Ubytování kolem jezera

 

 

 

 

 

Přehled last minute zájezdů k jezeru Balaton

Přehled maďarských lázní

7 největších jezer v Maďarsku

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.12.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.