Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

7 největších jezer v Maďarsku

Maďarsko pravděpodobně není jednou z prvních zemí, které vás napadnou, když se řekne “turistická destinace”. Republika ve východní části Evropy, jejíž hlavním městem je historická Budapešť, však rozhodně stojí za pozornost. Její území je z naprosté většiny rovinaté a jeho velkou část tvoří vodní plochy. Mimo jiné o to zasluhuje Dunaj, nejobjemnější vodní tok na tomto území, nejvíce však nespočet jezer o skutečně nezanedbatelné rozloze. Vybrali jsme sedm největších, kterými se  Maďarsko může pochlubit.

 

 

 

 

 

1. Balaton

Mezi Čechy bez pochyby nejznámější z maďarských jezer. Jeho rozloha je neuvěřitelných 596 kilometrů čtverečních, což jej činí největším jezerem v celé střední Evropě. Právem se mu také přezdívá “Maďarské moře”.

Vzniklo zaplavením údolí v místě tektonického zlomu. Vlévá se do něj několik přítoků, z nichž největší je řeka Zala, které každoročně přinášejí velké množství sedimentu. Na severním pobřeží jezera se potom tyčí krasové pohoří Bakony zvané též Bakoňský les. Ačkoli je jezero známé spíše pro přilehlá letoviska a volnočasové aktivity, které se při pobytu nabízí, jedná se také o místo s množstvím vzácných živočichů a rostlin.

 

2. Neziderské jezero

Mělké jezero, které se nachází na hranici Rakouska a Maďarska, z jeho plochy 315 kilometrů čtverečních však leží naprostá většina na území Rakouska. V obou zemích je chráněno přírodními rezervacemi, navíc je také zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.  Je specifické mírným klimatem a rákosovým pásem, který pokrývá téměř čtyři pěti plochy, čímž tvoří dokonalé místo pro hnízdění ptactva. Ačkoli je jezero bažinaté, není zcela nevhodné ke koupání, několik míst je k tomu přímo určených. Více informací o této vodní ploše se dozvíte zde.

 

3. Velence

Jezero o ploše 27 kilometrů čtverečních nacházející se severovýchodně od Balatonu, se kterým sdílí také okolnosti a způsob vzniku. Jeho voda, obsahující velké množství minerálních látek, je poměrně známá pro své léčivé účinky - proto je také okolí Velence turisty hojně vyhledáváno. Navíc se jedná o nejteplejší jezero v Evropě, teplota vody může dosahovat až 28 stupňů. Byla zde však také vyhlášena přírodní rezervace, hlavně kvůli ochraně místního ptactva a rostlinstva. Vodní rostliny můžete nalézt po celé ploše shlukující se a tvořící ostrůvky.

 

4. Kis-Balaton

Původně býval zátokou Balatonu, později však vodní hladina poklesla a došlo k oddělení obou jezer. Jedná se o klidnou přírodní rezervaci, která je součástí národního parku Balatonská vrchovina. Její bažinatá zákoutí jsou domovem mnoha druhů chráněného ptactva, mimo jiné kormoránů a volavek. Umístění jezera je příhodné pro samotný Balaton, jelikož se voda řeky Zaly průtokem přes bažiny a mokřady Kis-Balatonu čistí. Kolem jezera vedou trasy cyklostezek, samotná rezervace je však přístupná pouze s doprovodem a jen v některých oblastech - mezi ně patří například ostrov Kányavár, kde se nachází ptačí pozorovatelny.

 

5. Szelid

Slané jezero obsahující velké množství hořečnatých a sodných solí. Na jeho březích se rozkládají písečné pláže a kempy, je oblíbeným místem pro rekreaci. Je součástí přírodní rezervace Kiskunsági, původně vzniklo oddělením ze starého koryta Dunaje, který však nyní desítky kilometrů vzdálený.

 

6. Vadkert

Jezero na jihu Maďarska o rozloze 0,7 kilometrů čtverečních, méně známé, avšak turisticky oblíbené zejména mezi místními. Vhodné ke koupání, rybaření a kempování, místo pro pořádání kulturních akcí jako divadel pod širým nebem a hudebních festivalů.

 

7. Hévíz

Hévíz si připisuje prvenství za největší termální jezero v Evropě. Jeho voda obsahuje značné množství prvků včetně síry a radonu, který který ji činí lehce radioaktivní. Obsahuje také množství života - bakterie a sinice, které se zde vyskytují v nemalé míře přispívají léčivým účinkům místní vody. Kromě toho se zde nacházejí i endemity - mikroorganismy, které se vyskytují jen a pouze zde, nikde jinde na světě. Samotnému jezeru přiléhají lázně, které jsou velmi dobře vybaveny, načerpat zde zdraví  z přírodních zdrojů je tak velmi snadné.

Autor: Kristýna S.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Přehled maďarských lázní

Hranice Maďarska

Seznam letišť v Maďarsku

Jak se dostat do Maďarska?

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.