Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Pěšky historickým centrem Kodaně za jediný den

Před návštěvou mého jednadevadesátiletého pradědy v dánském městečku nedaleko Aarhusu jsem se rozhodla navštívit Kodaň. Chtěla jsem ji vidět, město, o kterém všichni mluví v superlativech. A chtěla jsem toho vidět co nejvíc, utratit co nejmíň a zároveň mít tak nadupaný program, že nebudu mít čas cítit se osaměle. Do Kodaně jsem se totiž vypravila sama. Měla jsem na to dva dny, na třetí den jsem si naplánovala celodenní výlet do švédského Malmö. V tomto článku píšu o prvním dnu, který jsem absolvovala pěšky. Jak z krátké cesty na sever vytěžit co nejvíc a finančně co nejdostupněji?

 

 

Jelikož je v Kodani všechno několikanásobně dražší než u nás, vyplatí se vzít si nějaké zásoby jídla z domu, pokud vám to kapacita zavazadla dovolí. V marketech typu 7 Eleven nebo Føtex případně seženete i balené těstovinové saláty apod., ale počítejte s cenami kolem 150 Kč a více.

 

Mohlo by vás zajímat: Letiště v Kodani (Copenhagen Airport - CPH)

 

Cestování městskou hromadnou dopravou také není nejlevnější, takže pokud můžete, doporučuji chodit pěšky, nebo si pronajmout kolo. Kodaň je krásné město, takže při pěších toulkách je pořád na co se dívat, a zároveň je skvěle uzpůsobené pro cyklistiku. Takto se dá Kodaň za 2 dny zvládnout i s přestávkami na odpočinek nebo s návštěvou galerie, i když je to docela vyčerpávající.  

Co se týče ubytování, jednoznačně doporučuji Couchsurfing, doposud jsem s ním měla dobré zkušenosti. A protože jsem tentokrát cestovala sama, obzvlášť jsem uvítala možnost u někoho bezplatně přespat a zároveň si mít večer s kým popovídat, zajít na pivo a dozvědět se něco o Kodani i z pohledu místního obyvatele. V případě využití CS v Kodani upozorňuji, že je potřeba začít si ubytování domlouvat s dostatečným předstihem. Couchsurfeři jsou zde žádaní a vytížení. 14 dní je hraniční doba, pokud chcete slušnou lokalitu blízko centra a ověřeného hostitele s referencemi. Mně se podařilo domluvit si ubytování jen na dvě noci, ale za to v atraktivní čtvrti Nørrebro. Třetí noc jsem strávila v hostelu Urban House Copenhagen. Na Booking.com jsem měla štěstí na slevu na lůžko ve společném, 8 lůžkovém ženském pokoji. Noc zde mě vyšla na cca 900 Kč, což je velmi slušná cena za ubytování v centru pro člověka, který cestuje sám. Urban House Copenhagen mohu doporučit, vše bylo čisté a služby zcela dostačující. Navíc jsem za vyplnění dotazníku z QR kódu dostala na pivo na účet podniku, což mě rozhodně neurazilo...

 

Odpočinek na Kalvebod Brygge


Odpočinek na Kalvebod Brygge

První den byl tedy pěší. Po příjezdu na hlavní nádraží jsem si v Informacích vyzvedla mapu města a vydala se na vlastní prohlídkový okruh. Nutno podotknout, že jsem měla štěstí na počasí; v polovině srpna bylo krásně slunečno, teplota kolem 18-25 stupňů Celsia a na dánské poměry foukalo jen velmi málo. Cestu jsem se rozhodla zahájit u Kalvebod Brygge. Jedná se o nábřeží s moly a lavicemi, kde se můžete pokochat výhledem na mořský kanál, na chvíli si odpočinout po vyčerpávající cestě a naplánovat další trasu.

Můj itinerář prvního dne zahrnoval následující (názvy píšu v angličtině tak, jak je najdete v mapě): budovu dánské královské knihovny The Black Diamond, která je zajímavá z architektonického hlediska, The National Museum of Denmark, palác Christiansborg (zdarma se tu můžete nechat vyvézt na věž na vyhlídku), Royal Danish Museum s roztomilým nádvořím s fontánkou, St. Nikolaj Contemporary Art Centre, Royal Danish Theatre a samozřejmě Nyhavn, známý kanál s malebnými barevnými domečky. U Nyhavn zřejmě záleží, v kterou denní dobu se sem dostanete, pravděpodobně se ale davům turistů nevyhnete. K tomu všude auta, kola, prostě zmatek. Takže je lepší pořídit pár fotek a rychle se přesunout k budově činohry dánského Královského divadla Skuespilhuset. Mě už doháněla žízeň a taky únava, proto jsem si cestou koupila v samoobsluze pivo a v klidu si ho vychutnala na lehátkách u Divadla s výhledem na mořský kanál a budovu Opery na protějším břehu.

 

Ikonické domečky na nábřeží Nyhavn

 

Ikonické domečky na nábřeží Nyhavn

Moje cesta pokračovala kolem těchto památek: Amalienborg Museum, Marble Church, Designmuseum Denmark – pokud vás zajímá umění, informujte se předem, jestli zde nebude v době vašeho pobytu probíhat odpoledne s bezplatným vstupem. Jinak se ceny za návštěvu galerií pohybují okolo 300 Kč. Nabídku dalšího kulturního vyžití pak poskytuje Den Frie Centre of Contemporary art nebo SMK National Gallery of Denmark. Cestou k SMK Gallery určitě projděte čtvrť Nyboder se žlutými „řadovkami“, které zde byly budovány od poloviny 18. století pro členy královského námořnictva.

Směrem zpět k hlavnímu nádraží jsem míjela Rosenborg Castle s rozlehlým parkem, kde se shromažďuje mládež a opravdu to tu k večeru žije. V  zámku jsou uloženy korunovační klenoty, a pokud jej budete chtít navštívit, určitě si zařiďte rezervaci předem. Dále jsem procházela uličkami kolem The Round Tower, která dříve sloužila jako observatoř. V jejím okolí najdete různá menší bistra nabízející výhodná menu.

Poslední větší architektonickou památkou toho dne byla městská radnice City Hall. Na náměstí před ní se často konají nejrůznější hudební akce, takže zde můžete příjemně zakončit celý den a užít si zábavu ve společnosti místních. Pokud vám zbývají síly a finance, možnost jak strávit večer nabízí i zábavní park v zahradách Tivoli. Jestliže však na závěr preferujete něco klidnějšího, zkuste menší parčík před Ny Carlsberg Glyptotek, kde můžete obdivovat odlitek Rodinova Myslitele.

 

Pohled přes fontánu na Marble Church

 

Pohled přes fontánu na Marble Church 

Na jeden den toho bylo více než dost, ale u většiny míst jsem se příliš nezdržela. Užívala jsem si spíš procházku městem, a hlavní historické a architektonické památky mi tvořily spíše opěrné body, podle kterých jsem si určila cestu centrem. Už po prvním dni jsem ale měla jasno v tom, že Kodaň je pro mě jedna z nejhezčích evropských metropolí, a i když mě zmáhala únava, už jsem se těšila, co přinese druhý den.

 

-andyk-

 

 

 

Další cestopis z hlavního města Dánska čtěte zde
   

 

 

 

   
  Čtěte také:
  Vlakové nádraží v Kodani
  MHD - Kodaň
  Placení v Dánsku
   

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.