Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Kodaň známá nebo neznámá?

KodaňDo Kodaně jsem se dostala čirou náhodou v rámci pracovního pobytu. Musím přiznat, že hlaví město  Dánska bylo pro mě dlouhou dobu pouze prázdným pojmem a moc jsem si nedovedla představit, co tam budu dělat ve volném čase. Proto jsem těsně před cestou pročetla nějaké informace na internetu a nechala se inspirovat.

Hned první den jsem se rozhodla navštívit prakticky jedinou atrakci, kterou jsem znala – pochopitelně mluvím o známé soše malé mořské víly. Je to všeobecně uznávaný symbol Dánského království a byl by hřích navštívit Kodaň a tento oblíbený turistický cíl vynechat. Jaký byl můj dojem? Po pravdě – malá mořská víla je vážně malá :-) Očekávala jsem asi malinko víc.

 

 

 

 

Kodaň

 

Hned kousek od malé mořské víly se nachází přístav, který je jedním z největších v Baltském moři a k vidění je tu spousta skvělých a fascinujících lodí. Člověk se až diví, jak se takové kolosy mohou udržet na vodě a ještě vypadat tak elegantně.

 

Kodaň

 

Nicméně pokud si chcete užít opravdové atmosféry severského přístavu, musíte navštívit Nyhavn. Tady se najdou především milovníci romantiky. Nábřeží s historickými domy z období 17. století, překrásné staré lodě...množství kaváren a zahrádek, kde lze posedět a kochat se výhledem, který si kdysi mohl vychutnávat i Hans Christian Andersen.

 

Kodaň

 

Kodaň

 

A co si rozhodně nesmíte nechat ujít, to je vyhlídková okružní plavba kanálem. Projedete kolem řady zajímavých míst. Je to každopádně velmi pohodlný a příjemný způsob jak se za cca 3 hod seznámit s tímto poutavým místem.

 

 

Město mě také překvapilo řadou historických budov, jako například dánský královský palác, kde je možné spatřit na zdejším rozlehlém náměstí střídání stráží.

 

Kodaň

Kodaň

Kodaň

 

Od královského paláce se dá buď procházet malebnými uličkami, které nás mohou dovést až k již zmiňované malé mořské víle, nebo se vydat k nejkrásnějšímu kostelu v Kodani, který leží jen pár kroků od královského sídla – Frederiks Kirke.

 

Kodaň

 

Vášniví fotografové jsou z něj nešťastní, protože přímo před ním se nachází rušná ulice, takže je prakticky nemožné ho vyfotit bez projíždějících aut nebo cyklistů.

 

Kodaň

 

Cyklistika je tu nepochybně oblíbené a velké téma. Prakticky všichni zde jezdí na kolech. Kamkoliv se obrátíte, narazíte na pouliční půjčovny kol. Pro mě před pár lety naprosto nevídaná věc. Najdete je například i před městskou radnicí.

 

Kodaň

 

Z historických památek, které berou dech, ještě zmíním největší zdejší fontánu Gefion, která se opravdu nedá přehlédnout. Najdete ji nedaleko Churchilova parku s množstvím soch a památníků. V severské Kodani jsem ji opravdu nečekala.

 

Kodaň

 

Ale Kodaň nejsou jen historické památky. Své kouzlo má veskrze moderní budova Opery, která stojí na ostrově Holmen v centru města.  Jde o v podstatě velkou skleněnou stavbu, která je konstruována velmi dovedně, takže zaujme i náhodné kolemjdoucí nebo kolemplující :-)

 

Kodaň

Kodaň

 

V Kodani je toho k vidění pochopitelně mnohem mnohem více. Rozhodně více, než jsem čekala na začátku. Takže mi zbyla ještě spousta míst, která bych měla navštívit a tedy důvod, proč do Kodaně znovu zavítat.  Vždyť kromě zmíněného Frederiks Kirke nebo malebného anglikánského kostela sv. Albana je zde k vidění ještě celá řada dalších kostelů, soch či parků.

 

Kodaň Kodaň
   

Musím konstatovat, že KodaŇ je město s nezaměnitelnou atmosférou. Je to velkoměsto s více než půlmilionem obyvatel, jehož historie sahá až do 11. století. Je sídlem řady institucí a vlastně jediným opravdu velkým městem v Dánsku. A přitom zde na člověka tak nějak nedoléhá všudypřítomný stres, shon a obvyklý ruch centra velkoměsta je zde jaksi otupen. Koneckonců, přijeďte se přesvědčit sami :-)

Autor: P.U.

 

Výběr nejlevnějších hotelů z portálu booking.com

Kodaň

 

Letecké spojení

Přehled letů z Prahy do Kodaně: (Cíl cesty: Copenhagen Airport - CPH), délka letu 1h 20m, průměrná cena zpátečních letenek od nízkonákladové společnosti Norwegian cca 1 700 Kč.

Kodaň

Výběr letenek

Mapa

Trasa přímého letu z Prahy do Kodaně, přehled tarifů ve vyhledávači letenek Kiwi.com, na této trase létá např. norský dopravce Norwegian, doba letu: 1h 20m

Kodaň

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pěšky historickým centrem Kodaně za jediný den

Kodaň - Benátky severu za pár korun

Přehled last minute zájezdů do Kodaně

Městská doprava (MHD) v Kodani

Vlakové nádraží v Kodani

Jak dlouho trvá let do Kodaně

Měna v Dánsku

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.