Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Plitvička jezera - zázrak přírody

Plitvická JezeraPlitvička jezera byl vlastně hlavní důvod, proč jsem se vydala na dovolenou do  Chorvatska. Hrozně jsem toužila se vydat na místa, která jsem dosud znala jen z filmového plátna nebo z fotografií. Musím přiznat, že jsem se těšila jako malá. K návštěvě tohoto místa jsem si vybrala červen, protože jsem se chtěla vyhnout záplavě turistů. Jak naivní...

Při příjezdu je nutné mít aspoň nějakou představu o tomto národním parku, protože je několik variant, kudy park procházet, liší se od sebe hlavně obtížností a délkou trasy. A také se od sebe liší místem vstupu. Ty jsou dvě a u každého je parkoviště.

 

 

 

Plitvická JezeraMy jsme se vydali k tomu hlavnímu vstupu a hned na počátku jsme pochopili, že turistů tu bude víc, než jsme očekávali. Naše cesta vedla nejprve k asi největší a nejznámější přírodní atrakci, tedy Velkému vodopádu. Nejprve si ho návštěvníci mohou prohlédnout hned pár metrů po vstupu. Najednou se před vámi nečekaně vynoří, a můžete se kochat pohledem na něj z výšky. Před vámi se rozevře nádherný obraz vodopádu, jeho menších bratříčků poblíž a přilehlých jezer. Už z dálky je možné obdivovat jejich neuvěřitelnou barvu.

 

Původní nadšení se ještě znásobilo poté, co sestoupíte níž k prvním jezerům. Naprosto vás uchvátí až neskutečná průzračnost zdejší vody. Skupinky turistů si fotí drobné rybky, hemžící se pod hladinou a spadané kmeny či větve stromů, které působí, jako by nebyly na dně jezera, ale kdesi na dosah za čirým sklem.

Pak už se pomalu blížíte k vodopádu – poznáte to zejména podle davů turistů, kteří se tu vyskytují. Samotný Velký vodopád je působivý a je velmi obtížné si ho prohlédnout nebo dokonce vyfotit, protože lidí je tu opravdu spousta.

 

   
 Tip na ubytování: Apartment Hinic Cena na noc pro dva - 932 Kč
   

 

Plitvická JezeraPlitvička jezera zná asi většina lidí zejména z filmů o Vinnetouovi. A hned kousek od Velkého vodopádu se nachází „Stříbrné jezero“, neboli Kaludjerovac. Nad jezerem se nachází slavná jeskyně známá z filmu Poklad na Stříbrném jezeře.  Můžete se do ní dokonce jít podívat, budete-li chtít.

 

 

 

 

Plitvická Jezera Plitvická Jezera
   

 

Je odsud nádherný výhled na jezero a okolní lesy.

Pak pomalou procházkou míjíte další dolní jezera s překrásně tyrkysově modrou vodou. V této části parku se kromě Kaludjerovace nachází ještě další menší jezera, Milanovac, Gavanova a Novakovica Brod. Cesta vede lesem po břehu těchto jezer a je to úžasný relax.

 

Plitvická JezeraDojdete tak až k největšímu jezeru Kozjak. Zde se koncentrují návštěvníci, protože je to jednak místo, kde se dají koupit suvenýry nebo něco menšího na zub, a hlavně je to bod, který poutá pozornost, protože odsud odjíždí lodě na druhý břeh jezera.

 

 

 

 

Plitvická Jezera Plitvická Jezera
   

Na druhém břehu je pak řada možností občerstvení a také je to výchozí břeh pro několik tras.

 

Můžete si jen tak pochodit po břehu jezera, a pak se lodí nebo vláčkem zase vrátit zpátky, nebo můžete vyrazit na větší okruh podél jezer. Anebo, a tuto možnost jsme si vybrali my, můžete se vydat na nejdelší trasu, která vede lesem nad jezery, takže získáte naprosto úchvatný výhled na jezera, vodopády a celkově na krajinu národního parku vůbec.

 

Plitvická Jezera Plitvická Jezera
   

Horní část soustavy plitvických jezer pak tvoří mnohem víc jezer než tu dolní. Nejvyšším jezerem je Prošcansko jezero. Pak následuje dalších jedenáct. Jezero Kozjak, o němž už byla řeč, k nim patří také.

Kromě jezer zde návštěvníky přitahuje krajina a také množství vodopádů. Některé z nich jsou proslulé, jako například Galovački Buk pod jezerem Galovac. Nebo Mali Prštavac a Veliki Prštavac v jeho těsné blízkosti.

 

 

Plitvická Jezera Plitvická Jezera
   

 

Nicméně vodopádů je zde mnohem víc a všechny jsou nádherné a opravdu velkolepé. Kolem horních jezer se vrátíte zase zpátky k přístavišti lodí. Tady se opět můžete posilnit na další cestu, nebo si zde třeba půjčit lodičku a projet se po jezeře. Zpátky se dostanete buď opět lodí nebo vláčkem, ale můžete se vydat pěšky kolem jezera Kozjak, kde vás čeká řada dalších výhledů. Kolem jezera Milanovac až ke Kaludjerovac.

 

Plitvická Jezera Plitvická Jezera Plitvická Jezera
     

Po Národním parku Plitvička jezera můžete chodit celý den a večer budete plni dojmů a stejně budete mít pocit, že z něj znáte jen malý kousek. A budete mít pravdu. Bylo by možné se tam vrátit další den a další a pokaždé zde najdete něco nového. Je to prostě místo, které vás nadchne. Naplní vás údivem a hlavně obdivem k tomu, co zde příroda vytvořila. Každému bych naprosto upřímně doporučovala se sem alespoň jednou podívat.

Autor: P.U.

 

Přehled ubytování v této lokalitě

Plitvická Jezera

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Chorvatsku

 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

Hranice Chorvatska

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2024


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.