Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Poznávací pobyt - Berlín

BerlínJsem taková cestovatelská duše a řekla jsem si, že každý rok podle možnosti, navštívím jedno hlavní město nějakého státu v Evropě. Letos mi vyšly dvě ... Berlín a Amsterdam, ze kterého jsem se vrátila před dvěma týdny.

 

Chtěla bych se však s vámi podělit o zkušenosti, zážitky, postřehy z poznávacího pobytu v Berlíně. Do Berlína jsme se rozhodli jít v únoru, jelikož letenky byly za velmi dobrou cenu, jak se říká, "za babku". Myslím, že na osobu byla cena zpáteční letenky kolem 30 eur, samozřejmě přes nízkonákladovou leteckou společnost. Ale protože let je poměrně krátký, za nějakou hodinku a 15 minut- 30 minut jste z Bratislavy v Berlíně, tak spokojeně můžete letět např. i společností Ryanair. Ani se nenadějete a už přistávate v Berlíně na letišti.

 

 

Berlín

 

My jsme odlétali z Bratislavy v pondělí navečer a do Berlína jsme přiletěli kolem 18:30. Už byla tma a dost chladno, protože byl únor. Počasí tam tehdy bylo podobné jako na Slovensku, možná ještě o nějaký jeden-dva stupně chladnější. To však vyřešilo zimní a teplé oblečení. Výhodou bylo, že jsme si našli ubytování blízko letiště, takže jsme sedli na metro, které mají Berlíňané velmi dobře propracované a o pár minut, když jsme vystoupili z "podzemí" metra, měli jsme před sebou "náš" hotel jako na dlani. Nevýhodou zase bylo, že stále nám nad "hlavami" přistávala letadla a byl to dost velký hukot, ale téměř celý pobyt jsme trávili chozením po památkách / vždyť jsme tam jeli právě kvůli nim / a do hotelu jsme přicházeli večer, takže se to dalo vydržet . Měli jsme k dispozici plné dva dny na obhlídku města, ve čtvrtek jsme už odlétali na Slovensko.

Co se týče ubytování, hotel měl tři hvězdičky, žádný luxus, ale na ty tři noci zcela postačil, v pokoji bylo čistě, útulně, teplo a sociální zařízení bylo také v pohodě. Jelikož jsme byli v Berlíně mimo sezónu, tak neměli mnoho hostů a nebyl tam žádný hluk či dětský pláč. Cena za jednu noc se pohybovala kolem 20 eur na osobu.

 

 Výběr z booking.com

 

Landmark Eco Hotel

Cena na noc pro dva - 2 420 Kč
 
 

Hotel AMANO Grand Central

Cena na noc pro dva - 2 450 Kč
 

 

Pokud vás láká návštěva Berlína, určitě vás zajímá, co by se všechno dalo stihnout  vidět za dva dny / den příjezdu a odjezdu nepočítám, protože, pokud jdete letecky, tak hlavně zpět už hodně toho nestihnete videt, protože na letišti třeba být alespoň dvě hodiny před odletem kvůli všem formalitám /. Kdo už letěl, tak určitě ví, jak to chodí. Pokusím se dát vám alespoň pár tipů a rad, pokud byste se rozhodli navštívit metropoli Německa.

Mezi symboly Berlína, které určitě musíte vidět, patří Braniborská brána (Brandenburger Tor), která se nachází ve středu města. Od ní dále pokračuje historická třída Unter den Linden (Pod lipami) až po Muzejní ostrov (Museumsinsel). Na této ulici lemované lipovým stromořadím najdete Humboldtovu univerzitu, Státní operu a množství historických soch a budov. V době našeho pobytu byla cesta rozkopaná v této části, ale památky jsme si nafotili alespoň zvenčí. Za vidění určitě stojí i Říšský sněm (Reichstag) - sídlo německého parlamentu, který nabízí výhled na celý Berlín. V minulém století právě z tohoto místa se přimlouval německému lidu Adolf Hitler v době, kdy byl teprve kancléřem.

 

Braniborská brána

    Braniborská brána

 

Kdo zná alespoň trochu historii Berlína, ví, že byl rozdělen na dvě části: Východní a Západní Berlín. Centrem bývalého Východního Berlína je náměstí Alexanderplatz. Centrem bývalého Západního Berlína je zase Kurfürstendamm (zkráceně Kudamm). Západní Berlín je zajímavý i tím, že se v něm nachází barokní zámek Charlottenburg s nádhernými interiéry a pár zajímavých muzeí. Jednou z nejpůsobivějších památek Berlína je Židovský památník, který se skládá z více než 2500 betonových pilířů. Celý městem jako na dlani se můžete pokochat z 368 metrů vysoké Televizní věže (Fernsehturm), která je nejvyšším vyhlídkovým bodem ve městě. Lístky na věž si kupte dopředu, pokud se chcete vyhnout stání v dlouhých řadách. Dalším pozoruhodným turistickým bodem je největší kostel ve městě Berliner Dom.

 

Berlín Berlín

Berlín

 

Berlín se nazývá i městem muzeí. Najdete zde 175 různých muzeí. Zajímavé je Deutsches Historisches Museum, Pergamon Museum, Židovské muzeum či přírodovědné Museum Für Naturkundes s kostrou dinosaura. Na Muzejním ostrově se nachází i  Neues Museum, které vás zaujme sbírkou egyptských artefaktů a světoznámou bustou královny Nefertiti. Pro návštěvu komplexu muzeí na Muzejním ostrově si stačí zakoupit jeden lístek, který platí pro všechny muzea a cenově je výhodnější než samostatné vstupy.

 

Berlín

Berlín

 

Pokud se jednou dostanete do Berlína, určitě neobíďte známou Berlínskou zeď / tedy to, co z něj zbylo /, která připomíná ne až tak dávnou minulost. Právě tato zeď rozdělila Berlín na několik let na dvě části. A nebyly rozděleny jen budovy, ale hlavně lidé a rodiny. Je trpkou vzpomínkou na kruté časy Berlíňanů. Byla 165 km dlouhá a 3,6 m vysoká. Po revoluci v roce 1989 byla zbourána. Dnes po ní zůstaly jen zbytky.Pokud by vám zůstal ještě nějaký ten čas, tak ho můžete využít na nákupy. Berlín je nákupním rájem a na své si určitě přijde každý, ať má rád levné věci nebo značkové. V blízkosti bulváru Kudamm se nachází nákupní centrum Europa Center, které tvoří stovka různých obchodů, restaurací, kino a kasino. Dalším známým obchodním domem je KaDeWe. Ve východní části města se nachází ulice Friedrichstrasse, kde najdete poměrně nové nákupní centrum Galeries Lafayette.

 

Zbytky berlínské zdi

   Zbytky berlínské zdi

 

Už jsem zmínila, že Berlín má velmi dobře propracovaný systém metra, ale platí to o celé dopravě. Integrovaný dopravní systém města se nazývá BVG. Mezi nejrychlejší veřejnou hromadnou dopravu patří U-Bahn (metro) a S-Bahn (nadzemní vlaky). V částech města, které nejsou pokryty touto dopravou, můžete využít autobusovou nebo tramvajovou dopravu / my jsme využívali hlavně metro a nadzemní vlaky /. Vyplatí se koupit denní lístek, nebo týdenní, pokud plánujete být v Berlíně více než sedm dní. Hlavní nádraží Berlin Hauptbahnhof se nachází v centrální části Berlína nedaleko Reichstagu.

 

Budova Reichstagu

    Budova Reichstagu

 

Samozřejmě, velmi dobrým pomocníkem je bedeker- průvodce Berlínem, který je nejlepší zakoupit v předstihu a v klidu si nastudovat památky, trasy, dopravu, ubytování, případně stravování, atd. My jsme měli vlastní zásoby, takže jsme se v Berlíně nestravovali, okusili jsme kávičku, tu dělají docela dobrou a cenově se pohybuje káva v Berlíně cca 2,50- 2,70 eur, podle toho, na jakou kavárnu natrefíte. Jídlo je tam poměrně drahé, ale pokud byste chtěli ochutnat berlínskou kuchyni, tak stojí za vyzkoušení.

Tento poznávací pobyt na tři noci a dva plné dny nás vyšel na osobu cca 180 eur: letenka, ubytování, muzeum pass / vyplatí se koupit, my jsme dali za něj 24 eur na tři dny /, lístky na dopravu-metro a nadzemní vlaky, kávička , suvenýry, nějaké potraviny. S vlastním stravováním vás může vyjít třídenní Berlín na maximálně 200 eur, pokud nejste příliš nároční na ubytování a samozřejmě, pokud si naplánujete návštěvu mimo sezónu, protože od toho se zase odvíjí cena letenky.

I přesto, že jsme navštívili hlavní město Německa v zimě, tak určitě toto město vřele doporučuji, Myslím, že Berlín má co nabídnout svým návštěvníkům v každém ročním období. A pokud se seznámíte s jeho historií předem a připravíte se na něj, tak Berlín vás přivítá s otevřenou náručí.

Vstupy do jednotlivých muzeí si třeba prohlédnout a aktuálne sledovat nejlepší na stránkách muzeí, v případě, že by jste si nezakoupili muzeum pass a platili jednotlivě za každé muzeum.

 


Mohlo by vás zajímat: Město dopravně obsluhují dvě letiště:  Tegel (TXL) a Schönefeld (SXF)


 

Autobusové spojení mezi Prahou a Berlínem nabízí např. Student Agency, ceny jednosměrných jízdenek začínají na 380 Kč.

 

 

Čtěte také:

Městská doprava (MHD) v Berlíně

Hlavní vlakové nádraží v Berlíně (Odjezdy/příjezdy)

Mapa metra v Berlíně

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.