Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Hlavní vlakové nádraží v Berlíně

Berlín, hlavní město Německa, mělo vždycky kolem dvaceti menších vlakových nádraží, a ta zajišťovala dopravu v různých směrech po celém městě. Většina z nich navazovala na městskou dráhu S-Bahn.

 

 

 

Webové stránky nádraží: https://www.bahnhof.de/bahnhof-de/bahnhof/Berlin_Hauptbahnhof-1029794

 

 

       
    Odjezdy vlaků
Příjezdy vlaků
       

 

V květnu 2006 – dokonce za přítomnosti kancléřky Merkelové – bylo otevřeno nové hlavní nádraží Berlin Hauptbahnhof. Nachází se při řece Sprévě, blízko Humboldtova přístavu. V letech 1996 – 1998 muselo dokonce být řečiště Sprévy přeloženo.

 

Velkou zatěžkávací zkoušku zakusila tamní centrální stanice hned v červnu, kdy v německé metropoli začínal tehdejší fotbalový šampionát, a do města se sjížděly statisíce fanoušků.

Dnes víme, že je tam denně odbaveno 1100 vlaků a přepraveno 300tisíc cestujících. Nové hlavní vlakové nádraží v Berlíně se stalo největším v Evropě.

Nádražní budova má pět podlaží, vlaky jezdí ve dvou z nich. Trvalo deset let, než bylo nádraží vystavěno a stavba stála kolem 700 milionů eur. A do vybudování železniční infrastruktury bylo investováno dalších 10 miliard eur.

 

A jak nádraží vypadá? Jde o dvě obří skleněné věže, spojené střechou; na gigantické prosklené ocelové konstrukci jsou instalovány solární baterie.

Nepříjemné pro cestující bylo to, že k nádraží nejezdilo ani metro, ani tramvaje. Zajížděly tam pouze příměstské spoje S-Bahn. V srpnu 2009 byla u nádraží otevřena stanice metra.

Po sedmi letech provozu se ukázalo, že musí být rekonstruovány mostní konstrukce – šrouby v přejezdech na železniční mosty nevydržely zátěž, postupně se uvolňovaly a vypadávaly. Samotná výměna šroubů žádné zlepšení nepřinesla, muselo se tedy přejít k rekonstrukci. V roce 2015 bylo nádraží přes tři měsíce uzavřeno a nakonec se muselo opravit všech 37 nádražních přejezdů.

 

 

Poloha nádraží, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

 

     
   

Ubytování v blízkosti nádraží: Check In Hostel Berlin

     

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Poznávací pobyt - Berlín

   

Městská doprava v Berlíně

   

Letiště Berlín-Tegel (TXL)

   

Letiště Berlín-Schönefeld (SXF)

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.01.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.