Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Průvodce po Botswaně

Botswana je vnitrozemský stát na jihu Afriky, ve kterém žije více než 1600 000 obyvatel. Málokdo ví, že tento stát se v letech 1975 až 1990 stal hospodářsky nejrychleji se rozvíjejícím státem, i dnes je Botswana jedním z nejvyspělejších států Afriky, aktuálně se vyskytuje na třetím místě.

Proč vyrazit do Botswany?

Botswana je tvořena především rovinami, najdeme zde řeku Okawango, která se v období dešťů mění na největší vnitrozemskou deltu na světě. Z tohoto důvodu je Botswana rájem pro nejrůznější zvířata, právě toto místo je jedním z nejnavštěvovanějších a nejskvostnějších oblastí s přirozeným výskytem slonů, impal, žiraf a podobně. Pokud tedy chcete vidět skutečnou Afriku, nebo spíše tu, kterou nám ukazuje televize, pak vyrazte do Botswany.

Národní park Chobe

V tomto parku můžete vyzkoušet game drive. Tento zážitek bych zaručeně doporučila, protože uvidíte jak živočichy na souši, tak i ty vodní. Jedna zmínka za všechno, v Chobe, jsem měla možnost vidět spoustu hrochů a to jen několik metrů od naší lodi. V Chobe to chodí tak, že nejdříve absolvujete plavbu po Zambezi, zde jsou již zmiňovaní hroši. Kromě hrochů, ale jistě narazíte i na stáda slonů, přecházejících řeku, či nějakého toho krokodýla. Po plavbě následuje opravdu luxusní oběd se vším všudy a cesta terénním vozem po souši. V této části si můžete prohlédnout impaly, slony, žirafy, ale i krokodýly a tak dále.

Na co si dát v Botswaně pozor

Jak již bylo řečeno, Botswana je jedním z nejrozvinutějších států Afriky. Ve městech se tedy nemusíte bát, že byste nesehnali lékařkou pomoc, pitnou vodu, potraviny a podobně. I s ubytováním je to zde celkem slušné. Jako všude v Africe, i zde je ovšem málo velkých měst, proto nepodceňte přípravu a poctivě naplánujte, kde přespíte, kde dokoupíte jídlo, vodu a podobně.

I když jde o poměrně rozvinutý stát, takové záležitosti jako je malárie, či žloutenka najdete i v Botswaně. Do země byste měli mít očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Většina lékařů vám ještě určitě nabídne očkování proti vzteklině, záškrtu a tak podobně. Toto očkování si ale musí každý rozmyslet sám, podle toho, kam přesně jede a do jakých podmínek. S malárií je to podobné, proti této tropické radosti se nelze očkovat, existuje jen prevence v podobě antimalarik. Ty hodně zatěžují organismus, proto se je řada lidí rozhodne nebrat. Malárie je ovšem dost nepříjemná nemoc a člověk ji nemusí nikdy vyléčit, pokud se tedy do Botswany chystáte, na nikoho se neohlížejte a rozmyslete se sami.

 

 

 

Náboženství a obyvatelstvo

Co se týče náboženství, v Botswaně není rozšířeno křesťanství, jako ve velké části jižní a střední Afriky. Zde totiž převládá takzvaný animismus. Animismus je založen na víře, že tělo a duše jsou dvě rozdílné bytosti. Ano, Botswaňané věří v posmrtný život a ve svět duchů. Možná, že právě z tohoto důvodu jde o tak mírumilovný národ.

Obyvatelstvo je z 95% tvořeno kmenem Botswana. 1% představují přistěhovalci z Evrop a Ameriky a pouze tři procenta zbývají na ostatní kmeny, jako jsou třeba Basarwa a Kgalagadi.

Kuchyně v Botswaně

Pokud navštívíte v nějakém větším městě restauraci, pak se nemusíte bát, na rozdíl od okolních států, v Botswaně můžete dostat i povedený steak, těstoviny a tak dále. Jestliže budete chtít ochutnat nějakou specialitu, můžete zkusit kaši z čiroku, takzvanou bogobe. Kromě bogobe zde lidé hodně jedí rajčata, či ryby. V Botswaně je poměrně obvyklý i lov zvěře, pokud budete ubytovaní v kempu, pak dostanete zaručeně příležitost ochutnat impalu či kudu. Co se týče vody z kohoutku, ta je v Botswaně většinou pitná a neměla by vám uškodit, pokud ale víte, že máte slabší organismus, pak raději neriskujte a spolehněte se na vodu balenou.

 

Auto článku: Helena Dvořáčková

Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!