Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Průvodce po Botswaně

Botswana je vnitrozemský stát na jihu Afriky, ve kterém žije více než 1600 000 obyvatel. Málokdo ví, že tento stát se v letech 1975 až 1990 stal hospodářsky nejrychleji se rozvíjejícím státem, i dnes je Botswana jedním z nejvyspělejších států Afriky, aktuálně se vyskytuje na třetím místě.

Proč vyrazit do Botswany?

Botswana je tvořena především rovinami, najdeme zde řeku Okawango, která se v období dešťů mění na největší vnitrozemskou deltu na světě. Z tohoto důvodu je Botswana rájem pro nejrůznější zvířata, právě toto místo je jedním z nejnavštěvovanějších a nejskvostnějších oblastí s přirozeným výskytem slonů, impal, žiraf a podobně. Pokud tedy chcete vidět skutečnou Afriku, nebo spíše tu, kterou nám ukazuje televize, pak vyrazte do Botswany.

Národní park Chobe

V tomto parku můžete vyzkoušet game drive. Tento zážitek bych zaručeně doporučila, protože uvidíte jak živočichy na souši, tak i ty vodní. Jedna zmínka za všechno, v Chobe, jsem měla možnost vidět spoustu hrochů a to jen několik metrů od naší lodi. V Chobe to chodí tak, že nejdříve absolvujete plavbu po Zambezi, zde jsou již zmiňovaní hroši. Kromě hrochů, ale jistě narazíte i na stáda slonů, přecházejících řeku, či nějakého toho krokodýla. Po plavbě následuje opravdu luxusní oběd se vším všudy a cesta terénním vozem po souši. V této části si můžete prohlédnout impaly, slony, žirafy, ale i krokodýly a tak dále.

Na co si dát v Botswaně pozor

Jak již bylo řečeno, Botswana je jedním z nejrozvinutějších států Afriky. Ve městech se tedy nemusíte bát, že byste nesehnali lékařkou pomoc, pitnou vodu, potraviny a podobně. I s ubytováním je to zde celkem slušné. Jako všude v Africe, i zde je ovšem málo velkých měst, proto nepodceňte přípravu a poctivě naplánujte, kde přespíte, kde dokoupíte jídlo, vodu a podobně.

I když jde o poměrně rozvinutý stát, takové záležitosti jako je malárie, či žloutenka najdete i v Botswaně. Do země byste měli mít očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Většina lékařů vám ještě určitě nabídne očkování proti vzteklině, záškrtu a tak podobně. Toto očkování si ale musí každý rozmyslet sám, podle toho, kam přesně jede a do jakých podmínek. S malárií je to podobné, proti této tropické radosti se nelze očkovat, existuje jen prevence v podobě antimalarik. Ty hodně zatěžují organismus, proto se je řada lidí rozhodne nebrat. Malárie je ovšem dost nepříjemná nemoc a člověk ji nemusí nikdy vyléčit, pokud se tedy do Botswany chystáte, na nikoho se neohlížejte a rozmyslete se sami.

 

 

 

Náboženství a obyvatelstvo

Co se týče náboženství, v Botswaně není rozšířeno křesťanství, jako ve velké části jižní a střední Afriky. Zde totiž převládá takzvaný animismus. Animismus je založen na víře, že tělo a duše jsou dvě rozdílné bytosti. Ano, Botswaňané věří v posmrtný život a ve svět duchů. Možná, že právě z tohoto důvodu jde o tak mírumilovný národ.

Obyvatelstvo je z 95% tvořeno kmenem Botswana. 1% představují přistěhovalci z Evrop a Ameriky a pouze tři procenta zbývají na ostatní kmeny, jako jsou třeba Basarwa a Kgalagadi.

Kuchyně v Botswaně

Pokud navštívíte v nějakém větším městě restauraci, pak se nemusíte bát, na rozdíl od okolních států, v Botswaně můžete dostat i povedený steak, těstoviny a tak dále. Jestliže budete chtít ochutnat nějakou specialitu, můžete zkusit kaši z čiroku, takzvanou bogobe. Kromě bogobe zde lidé hodně jedí rajčata, či ryby. V Botswaně je poměrně obvyklý i lov zvěře, pokud budete ubytovaní v kempu, pak dostanete zaručeně příležitost ochutnat impalu či kudu. Co se týče vody z kohoutku, ta je v Botswaně většinou pitná a neměla by vám uškodit, pokud ale víte, že máte slabší organismus, pak raději neriskujte a spolehněte se na vodu balenou.

 

Auto článku: Helena Dvořáčková

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.