Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Průvodce po Zimbabwe

Zimbabwe je vnitrozemský stát v jihovýchodní Africe. I když tato země patří mezi ty rozvojové, má svá velká lákadla, ať už jde o uznávané přírodní parky nebo vodopády.

 

 

 

Na co si dát při cestě do Zimbabwe pozor

Zimbabwe není zemí, která by nadchla každého. Pokud se do Zimbabwe vydáte, pak zjistíte, že život zde není lehký, pokud se budete vyskytovat v osídlených částech země, pak se připravte na to, že bída je zde všudypřítomná. Na odpad narazíte praktické v kterékoliv části města, hromady odpadků doslova lemují každou silici.

 

 

Jedinou výjimkou jsou vesnice, které se drží dál od města. Tyto vesnice jsou v podstatě velké rodiny, které se o sebe starají samy. V těchto vesnicích najdete spokojené lidi, kteří jsou přátelští a pohostinní, to vše navzdory tomu, že pro vodu musejí chodit kus od vesnice, nemají elektřinu, vaří na ohni a podobně. Pokud budete chtít koupit suvenýry, pak se po nich nejdříve podívejte ve vesnicích, zde jsou totiž obchůdky, kde najdete kvalitnější a levnější zboží než u překupníků v obchodech.

Před cestou do Zimbabwe byste měli zaručeně zvážit očkování. Doporučená očkování jsou proti žluté zimnici a břišnímu tyfu. Kromě toho se v této zemi hojně vyskytuje i malárie, proti níž se nelze očkovat. Je zde jedině možnost prevence v podobě antimalarik. Antimalarika mají vliv na játra a proto je řada lidí nebere. Antimalarika by si měl každý zvážit sám. Útokům komárů se lze alespoň částečně bránit tak, že budete po setmění chodit v dlouhém oblečení a budete používat místní repelenty.

Potraviny v Zimbabwe

Pokud budete cestovat přes větší město, zaručeně si skočte nakoupit. Našinec si to ani neumí představit, ale v Zimbabwe nejsou skoro žádná větší města, kde by byl supermarket. Mohlo by se vám stát, že byste byli odkázaní na malé obchůdky v městech kolem cest. Lidé vám sice budou říkat, že v tomto městě jsou obchody, v těch ale koupíte jen sušenky, nějaké ovoce a omezené množství pitné vody.

Velice výhodné je nakupovat ovoce a zeleninu od vesničanů, kteří posedávají kolem silnic. Za pár korun si u nich můžete koupit hromadu banánů, rajčat a podobně. Navíc je zde také to, že tímto obchodem podporujete přímo osobu, co ovoce prodává a ne řetězec supermarketů, které vlastní bůh ví kdo.

Co se týče restaurací, skutečně se nemáte na co těšit. V drtivé většině restaurací v Zimbabwe připravují jen rybu, grilované kuře a zeleninu. Na toto jídlo budete čekat klidně dvě hodiny a pak vám toho donesou polovinu se slovy, že víc už bohužel nemají. Z výletu do restaurace se pak může stát hladovění a zběsilé hledání restaurace, kde by měli více než dvě porce. Co se týče servisu v restauracích, zaručeně nečekejte, že vám někdo donese nápoj dřív než za hodinu. Za tyto drobné škobrtnutí se ale nezlobte, protože v Zimbabwe nikdo nikam nespěchá.

Co jsme navštívili v Zimbabwe

V Zimbabwe jsem našla dva krásné skvosty. Prvním z nich jsou samozřejmě Viktoriiny vodopády. Tyto vodopády sice vedou až do Zambie, ovšem ze Zimbabwské strany jsou mnohem krásnější a bohatší. Záleží také na tom, v jakém ročním období se k vodopádům vydáte. Pokud to bude v období sucha, kdy je Zambijská strana naprosto suchá, pak se vám naskytne dokonalý pohled na útesy a flóru v okolí. Naopak v období dešťů je zde tolik vody, že jediné co uvidíte je vodní opar a oblaka hmyzu.

Kolem vodopádů je prý deštný prales. Podle odborníků to sice deštný prales není, ale i tak je to nádherné místo, kde vám jen tak do cesty vkročí prase bradavičnaté nebo impala.

Druhým nádherným zážitkem, co se týče přírody, byl přírodní park Nakavango. V tomto parku se věnují především nosorožcům, viděli jsme ale velké množství žiraf, zeber, buvolů, impal a podobně. V parku jsme byli dokonce ubytovaní. Park můžu jen doporučit, vstřícní lidé, pitná voda, pěkné a čisté ubytování.

 

 

Auto článku: Helena Dvořáčková

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.02.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.