Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Rhodos - obr mezi trpaslíky

RhodosAno, i tak by se dal nazvat ostrov Rhodos v  Řecku. Že je to pro vás dobře známé místo pro letní dovolenou? No možná tento ostrov skrývá více, než jen lenošení na pláži a koupání se v moři.

 

 


Proč je Rhodos obrem mezi trpaslíky?
 
Řecký ostrov Rhodos jsem nazvala záměrně obrem mezi trpaslíky, protože je to největší ostrov z Dodekanéských ostrovů, což v překladu znamená ,,dvanáctiostroví". Prvenství si získal díky své rozloze 1400 km čtverečních a také se může pyšnit svým nejvyšším vrcholem Attaviros ( který určitě bude atraktivním tipem pro ty, kteří rádi pěší turistiku).
   
Rhodos
Rhodos
   
Báj o Rhodosu
 
Také milujete řecké mýty a báje? Tak si poslechněte jednu báj o vaší oblíbené letní destinaci. Ta vypráví o vzniku Rhodosu podle Pindara a mnoha antických spisovatelů.
Bůh Zeus se podle této báje rozhodl, po vítězství s Titány, rozdělit zemi mezi Olympské božstvo. Při rozdělování si však nikdo nevzpomenul na boha Héliose, který byl bohem Slunce a při rozdělování zrovna uhanél svůj sluneční vůz oblohou. Hélios žádal Zeuse o znovupřerozdělení, avšak to mu nebylo povoleno a tak požádal Dia a ostatní bohy o zemi, která se vynoří z čirého moře. Bohové s tím souhlasili a hned poté se z moře opravdu vynořil ostrov. Hélius ho osvítil svými paprsky a učinil z něj tak ten nejkrásnější ostrov Řecka.
Možná proto se mu později přezdíválo Makaria ( krása), Astéria ( pro jeho jasnou oblohu), ale i Ophiousa ( to není nic o opiátech, či opilectví, ale pro velký výskyt hadů na ostrově).
   
 
Bohatá historie ostrova
 
Ostrov Rhodos je také bohatý na svou historii. Jelikož byl osídlen již v době kamenné obyvatelstvem zvaným Kárové, prošel si od starověku, přes různá období  ( Klasické, Helénistické, Římské, Byzantské), až pod Osmanskou nadvládu a italskou okupaci.

Za zmínku stojí asi hlavně vznik jeho hlavního města Rhodos. V Klasickém období tento ostrov osídlili Féničané a udělali z něj obchodní centrum, nejznámější z Féničanů - Kadmos, zde založil první kolonii a dal vznik i první abecedě. S příchodem Dórů ( 1400 př.n.l.) byla vybudována města Lindos, Latysos a Kamiros. Ostrov procházel neustálým válčením a vstoupil do Délského námořního spolku. Za dob Peloponéské války (431 - 404 př.n.l.) pak Řekové razili heslo ,,v jednotě je síla" a spojili tato tři města a postavili z nich město nové - Rhodos ( 408 př.n.l).
   
   
 
Abych vám předložila celou historii ostrovu, bylo by za potřebí popsat mnoho stránek a dávných příběhů, které se zde odehrávaly. Avšak důležité je asi ještě zmínit jeden z nejdůležitějších ranných právních dokumentů ,,Mezinárodní námořní zákon rhodský", který pochází právě z ostrova Rhodos a byl vydán po vítězství nad Démétriosem, tzv. ,,Dobyvatelem měst".
 
Po neustálém válčení, tíhách nadvlád a okupací se nakonec ostrov Rhodos 7.března 1948 odprostil od britské správy a stal se oficiálně součástí Řecka
   
 
   
Zajímavosti současnosti 
 
Jak jsem již zmiňovala, mnoho lidí zná tento ostrov pro jeho pláže a koupání se v moři, avšak já vám ho dnes představuji z jiného úhlu pohledu. Také jsme si alespoň trochu naznačili jeho historii, díky které je zde až do současnosti spoustu zajímavých míst, která stojí za to navštívit. 
 
   
Město Rhodos
Toto město je hlavním městem ostrova a patří k nejlépe zachovaným středověkým městům Evropy, možná i proto, že je od r. 1989 památkou UNESCO. Město těží z turistického ruchu a místní zde žijí hlavně v tomto období. Navštívit zde můžete synagogu Kahal Šalom, Palác velmistrů řádu johanitů ze 14. století, Rhodskou akropoli z Helénistického období  ( 3. - 2. století př.n.l.), starý přístav Mandraki ( kde kdysi u vjezdu stával Rhodský kolos) a nebo se můžete nechat unést toulkami po středověkém jádru města.
 
Rhodos
   
Město Lindos
Toto městečko se pyšní středověkou johanitskou pevností a starověkou akropolí ( pevnos/ hradba) s chrámem Athény Lindské. Jelikož cesta k němu je nelehká, můžete se tam dostat za pomocí oslů a za vstup do nejvyšší části je třeba si zaplatit vstupné. Lindos patří mezi chráněné kulturní památky a zajimavostí je, že zde bývají naměřeny nejvyšší teploty z celého ostrova.
   
Rhodos
   
Město Kamiros
Nejedná se až tak o město, jako o archeologické naleziště. V tomto městě kdysi stával chrám bohyně Athény, avšak r. 226 př.n.l. bylo město i s chrámem zničeno zemětřesením. Později bylo obnoveno, no na neštěstí v r. 142 př.n.l. ho zemětřesení opět zničilo a město již znovu nikdy obnoveno nebylo. Místní akropole zde byla objevena v letech 1852 - 1864 archeology A. Biliotti a A. Salzmannem.
   
Rhodos
   
Kromě měst můžete na Rhodosu navštívit například aquapark ve Faliraki, nebo Údolí motýlů u vesničky Epano Kalamon, ve kterém se v červenci a srpnu vyskytuje přes tisíc motýlů.
Údolí je 5km dlouhé, zpřístupněna je však jen 1km dlouhá stezka, protože motýlů pro ruch turistů ubývá. Na horním konci stezky stojí venkovský kostelík z r. 1782 Moní Panagias Kalópetras a na dolním konci je pak ze starého mlýna udělané muzeum motýlů z celého světa. V údolí také teče potok, který na rozdíl od ostatních potoků v Řecku, nikdy nevysychá.
 
A když jsme se tak hezky dostali k vodě a potokům, představím vám na závěr ještě jedno, stále zelené, místo - Sedm pramenů.
Již z názvu vyplývá, že jde o místo, kde se střetává sedm pramenů a společně se vlévájí do jednoho potoka. Na potoce bylo Italy postaveno jezero a také zhruba 100m dlouhý tunel, který je možné projít si pěšky, což doporučuji jako snad jediný TIP, pro ochlazení se v horkých parných dnech na ostrově.
   
Rhodos
 Fotografie dodali P + R Štablovi
 
Doufám, že až pojedete na svou klasickou dovolenou ,,na pláži" do Řecka, vzpomenete si alespoň na jeden z mých tipů na výlet a poznáte Rhodos i z jiné stránky. Tak nebo tak, užijte si dovolenou a nezapomeňte se natírat krémem, obzvlášť v Lindosu! :)
 
Lucie Holásková
   
   

 
Zdroj videa: YouTube CC, Guglielmo Biason, Rhodos

 

*Přehled last minute dovolených na Rhodosu

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.