Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Rady a tipy: Dodekanské ostrovy

Koho láká středomořská krajina obohacená historickými památkami, toho může zlákat tajemství ostrovní říše Dodekanských ostrovů. Je to uskupení asi sta ostrovů a ostrůvků jihozápadně od Turecka.

Ovšem ne všechny jsou trvale obydlené. Nejznámějším ostrovem je mezi nimi Rhodos, který je také největší a proto turisticky nejvyhledávanější.

 

Jak cestovat

Na ostrovy můžete dorazit buď pravidelně jezdícími trajekty z Pirea či Kréty, nebo letadlem. Nejvhodnější je letět přímým letem na Rhodos, trvá to z Prahy něco přes dvě a půl hodiny. Lety s přestupy v Turecku kvůli aktuální politické situaci spíše nedoporučuji.

 

Letiště Rhodos (RHO)

 

Mezinárodní letiště se nacházejí také na ostrovech Kos a Karpathos, malé letiště je ale i na ostrově Samos, atp.

Na zbylé ostrovy musíte přejet lodí, respektive trajektem. Ty mají pravidelné jízdní řády, které lze najít i na internetu, cenově se liší podle rychlosti lodě (rychlejší mohou být až o třetinu dražší).

 

 

A jak se pohybovat po ostrovech? Po těch menších můžete přecházet pěšmo pod spalujícími údery  slunečních paprsků, po větších už v nějakém tom  vozidle. Autobusy tu jezdí často, ale pomalu, protože zastavují v každé malé vesničce nebo i na křižovatkách. Pokud se chcete pohybovat rychleji a samostatněji, je třeba zvolit jinou formu dopravy. Inu, lepší než chytat a platit na ostrově Rhodos taxík, je zapůjčit si v půjčovně skútr nebo auto. S ním pak můžete přejet, kam potřebujete. Jen opatrně, protože terén je tu kopcovitý a leckterá zatáčka vás může vynést do rozeklaných skalních srázů.

Možné je zvolit i autostop, ale dávejte pozor, ke komu nastupujete. Místní jsou přívětiví a nejspíš vás rádi pozvou k sobě domů. Pokud nejste připraveni na pití pálenky „suomo“ či „ouzo“ a  vína, po kterém může dojít i na neshody ohledně žen, radši jděte kus pěšky.

 

 

Seznam dodekanských ostrovů: Arko, Attavyros, Astipálaia, Astakida, Fournoi, Kalimnos, Karpathos, Kasos, Kastellorizon, Khalki, Kos, Kinaros, Leros, Leipsoi, Levitha, Nisyros, Ofidoussa, Patmos, Rhodos, Samos, Saria , Symi, Syrny, Tilos, Zafora

 

Na co si dát pozor

Před cestou si určitě zkontrolujte aktuální situaci v Turecku. První vlny uprchlíků již prošly, ale migrace nekončí. Rozhodně se nezapomeňte podívat na web ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz) na varování před cestami.

Vzhledem ke kapitálové situaci v Řecku, je vhodné vzít s sebou dostatek hotovosti a nespoléhat na výběry z bankomatu. Ty mohou být na řadě míst z důvodu zvýšeného zájmu o výběr hotovosti mimo provoz.

Kempování jen tak, „freecamping“, je v Řecku zakázané. Ale pokud se párkrát vyspíte na pláži pod širým nebem a nebudete hulákat a zapalovat ohně, nebude si toho nejspíš nikdo všímat.

 

 

Co vzít s sebou

Budete se pohybovat na půdě, kudy kráčela historie, začínaly se formovat základy vzdělání a kde se utvářely názory na svět, ze kterých vychází naše evropské vnímání skutečnosti. Určitě nezapomeňte do batohu či  kufru přibalit knihu  řeckých bájí a pověstí, sbírku mouder od některého starořeckého filozofa… a sluneční brýle. Rhodos mívá nejvíce slunečných dní za rok z celé Evropy.

 

Co nezapomenout ochutnat

Olivový olej, chuťově srovnatený s tím nejlepším z Itálie! Vychutnat si jej můžete v řeckém salátu z okurek, paprik, rajčat, černých oliv a sýru feta ochuceného dobromyslí. Máte-li chuť na sladké, pak nezapomeňte ochutnat řecké dezerty, kterých stačí sníst i jen kousek, protože jsou vydatné a zasytí.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Seznam všech řeckých ostrovů, čtěte zde
 

 

Autor: Tereza G.

 

Mohlo by vás zajímat: Přehled pěti největších  řeckých ostrovů:

1. Kréta - více informací zde

2. Euboia - více informací zde

3. Lesbos - více informací zde

4. Rhodos - více informací zde

5. Chios - více informací zde

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.