Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Skanzeny na Slovensku - zpět do historie

Při návštěvě Slovenska by bylo rozhodně škoda nezavítat do některého z mnoha místních skanzenů, které vypovídají hodně o způsobu života na slovenském venkově před několika generacemi.

 

 

 

 

 

 

Jedním z právem nejnavštěvovanějších skanzenů je bezesporu Muzeum liptovskej dedinyPribylině. Je to zcela unikátní expozice, která ukazuje život slovenské liptovské vesnice na konci 19. a počátku 20. století. Zvláštností je, že tato vesnice je uměle vytvořena, v podstatě na památku zatopené vesnice, která dnes leží na dně nádrže Liptovská Mara.

 

Zdroj: http://liptovskemuzeum.sk

 

 

Všechny domy jsou však zcela přesnou kopií jednotlivých staveb a návštěvníci se zde mohou seznámit se způsobem života prakticky všech vrstev obyvatelstva. K vidění jsou zde jak zcela chudobná stavení, spíše chýše, lidí na pokraji společnosti, bezzemků. Dále pak obydlí středních i bohatších vesničanů, ať již řemeslníků, jako byl kovář či kolář, ale také rolníků, kterých zde bylo pochopitelně nejvíce. Neschází ani dům rychtáře nebo místní škola.

 

 

Unikátem je také zdejší gotický kostelík Panny Marie, který je skutečně reálnou originální budovou ze zatopené obce. Tedy pozoruhodné jsou spíše barokní lavice v něm, které patří k několika málo dochovaných exponátům vůbec.

 

 

Dominantou muzea pak je renesanční zemanský zámeček vesnického šlechtice, vybavený dobovým nábytkem. Ten si dokonce zahrál ve velkofilmu Bathory.

 

 

Pro děti pak je lákadlem také chov drobných domácích zvířat, takže zde najdou kozy, ovce nebo oslíka, ale také koně, na kterých se mohou i projet.

 

 

Není divu, že během roku zde probíhá celá řada kulturních akcí, zejména vystoupení nejrůznějších lidových a folklórních souborů. Turisté si zde mohou také zakoupit některé produkty lidové tvořivosti či ochutnat některé z místních specialit.

Z muzea je možné se vydat na krátkou procházku do nedalekého muzea Považské lesní železnice.

 

 

Zcela jinou variantou skanzenu je pak obec Čičmany. Na rozdíl od Muzea liptovskej dediny jde o živou obec. Nachází se zde velká památková rezervace slovenské lidové architektury. Obec se nachází v Žilinském okrese. První zmínky o ní spadají do 13. století. Vesnice je proslulá svou speciální architekturou, která byla inspirována výšivkami lidových krojů. Tato výzdoba se ve vsi začala používat asi před 200 lety, a překvapivě to spíše než z estetických důvodů bylo z důvodů praktických. Malby měly plnit mimo jiné také konzervační funkci.

 

 

Turisty zaujme zejména spojení minulost a současnosti. Většina unikátně ozdobených chalup je totiž dnes běžně obývána. Není tedy výjimkou, že dřevěný dům se starobylým malováním zdobí satelit či před zahrádkou stojí moderní auta.

 

 

Původních staveb je ve vsi méně než málo. Velkou část vesnice totiž zničil velký požár v roce 1921. Na obnově se podílel mimo jiné také známý architekt Dušan Jurkovič.

Za zmínku dnes stojí jednak barokní kostel s původním hlavním oltářem a klasicistními varhanami z 1.poloviny 18. století. Návštěvníci si mohou zevnitř prohlédnout dva objekty, a to Radenov dom, kde je možné shlédnout národopisnou expozici, informující o způsobu života v této části Slovenska v minulých stoletích, a dům č. 42, který vypovídá o těžkém životě zdejšího obyvatelstva. Mimochodem i tento dům byl ještě poměrně nedávno obýván.

 

 

Procházka vesnicí vás nabije zcela novou energií. Pozoruhodný klid a pohoda, která zde dýchá z každého koutu, jsou prostě nakažlivé. Zdejší restaurace pak nabízí to nejlepší z lidové slovenské kuchyně.

 

 

Zkrátka a dobře, takový návrat do starých časů občas nezaškodí. Kromě toho, že získáte řadu nových informací a pochopitelně také fotografií, nutí taková návštěva člověka k zamyšlení nad dávným a současným způsobem života. A leckdo si položí otázku, zda dnes neděláme něco špatně....?

Autor: P.U.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Svět slovenských jeskyní

Slovenské zámky - pohádková romantika

10 největších slovenských jezer

Nejvyšší hora Slovenska

Slovenské lázně - přehled

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.