Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejvyšší hora Slovenska

Foto, en.wikipedia.orgNeprávem opomíjený Gerlachovský štít, zvaný též Gerlach, si musel na své označení, za nejvyšší horu  Slovenska, počkat. Prvenství bylo připisováno Lomnickému štítu, Vysoké nebo Kriváni. Až roku 1837 Ľudovít Greiner provedl měření a konstatoval, že Gerlachovský štít je vyšší než Lomnický i Ľadový, kterým bylo do té doby připisováno označení nejvyšší.

Dalších 40 let však trvalo, než se Gerlachovský štít dostal do širšího povědomí.

Díky pozdnímu uznání výškového primátu byl Gerlach dlouho opomíjen i turisty a horolezci. Vůbec první výstup se uskutečnil až 200 let po vycházkách do Vysokých Tater, a to roku 1855. Na přelomu 19. a 20. století se stal čtvrtým nejnavštěvovanějším tatarským vrcholem.  

 

Nejrozšířenější a nejjednoduší cesta k dosažení vrcholu pohoří vede Velickou próbou a sestupuje se Batizovskou próbou.

 

Foto, cs.wikipedia.orgGarlach je nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat. Tyčí se do výšky 2 654 m. n. m. a dnes patří, díky své přístupnosti a divoké kráse, mezi nejnavštěvovanější vrcholy. Dostat se na něj je však možné pouze jako člen organizovaných horolezeckých skupin nebo pod vedením placeného horského vůdce.

Za tu námahu to však stojí. Z vrcholu, za jasného počasí, nepřehlédnete Vysoké Tatry, Západní Tatry, Nízké Tatry, Spišskou Maguru, Pieniny a Oravské Beskydy.

Za nejkrásnější, a zároveň nejdelší, výstupovou trasu je považována tzv. Martinovka, která poskytuje překrásné scenérie a nezapomenutelný sportovní zážitek. Pro zkušenější a zdatnější turisty je vhodnější tzv. Gipsiho ferrata, jež je nejkratší výstupovou trasou a v závěru se napojuje na Foto, cs.wikipedia.orgMartinovku. Obsahuje též strmé lezecké pasáže. Výstup na horu trvá okolo čtyř až šesti hodin.

Na Gerlachovský štít lze vystoupat v každou roční dobu a to za stejnou cenu, jako v létě. Průvodci s sebou berou maximálně tři osoby, na počtu osob záleží i výsledná cena. Za cenu od cca 3000 Kč do cca 7000 Kč za skupinu získáte odpovědného, vnímavého a profesionálního horského vůdce, který se postará nejenom o vaši bezpečnost ale také o nezapomenutelný turistický zážitek.

 

 

Poloha Gerlachu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

     
  Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší hory Slovenska  
  Gerlachovský štít - 2 655 metrů  
  Bystrá - 2 248 metrů  
  Havran - 2 152 metrů  
  Ďumbier - 2 043 metrů  
  Babia hora - 1 725 metrů  
     

 

Podobné články:

Nejvyšší hora jižní Ameriky

Nejvyšší hora Austrálie

Nejvyšší hora Slovenska

Nejvyšší hora Rakouska

Nejvyšší hora světa

Nejvyšší hora Evropy

Nejvyšší hora Šumavy

Nejvyšší hora Polska


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.