Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Slunné San Marino

San Marino je stát, který se nachází v  Itálii a je jí doslova celý obklopen.

 

Historie

San Marino si připisuje jedno zásadní prvenství, jde totiž o nejstarší republiku na světě. Stát byl založen již v roce 300 našeho letopočtu. Skeptikové možná nebudou věřit, ale jeho ústava vznikla již v roce 1600. Tento malý stát byl vždy důležitým centrem vzdělanosti a vrchnost Itálie a jiných Evropských metropolí si ho vážila.

San Marino sice bylo vždy svrchovaným státem se všemi privilegii, ovšem vždy bylo celkem závislé na Itálii. Jak je tedy možné, že se San Marino za staletí nezměnilo? Že nebylo obsazeno a násilně včleněno mezi Italská území? Jednou z možných příčin je osoba jménem Giuseppe Garibaldi. Tento muž se totiž rozhodl sjednotit Itálii. Na počátku měl však řadu odpůrců a nepřátel, takže musel uprchnout a najít si vhodný úkryt. Právě úkryt, ochranu a finanční pomoc nabídlo Garibaldimu San Marino. Za tento čin Giuseppe Garibaldi slíbil, že San Marino nebude nikdo podrobeno Itálii a vždy bude mít svá vlastní pravidla. Tak se i stalo. San Marino je populární stát ve státě.

 

 

Kuchyně

Jak již bylo řečeno, San Marino se vždy tak trochu opíralo o Itálii, a ani kuchyně není výjimkou.  Najdeme zde spíše lepší restaurace, rychlé občerstvení zde není tak běžné, jako například v jiných Italských městech. Možná, že právě tento fakt dělá ze San Marina destinaci, která je na první pohled plná důstojnosti. Co se týče jídelníčku, najdete zde velmi drahé italské speciality, stejně jako těstoviny, špagety nebo třeba pizzu.

Doprava

Z Itálie se sem můžete dostat jednoduše autobusovou linkou, která jezdí do tohoto malého státečku celkem často. Pokud ale nefandíte hromadné dopravě a raději byste ho navštívili vlastním vozem, tak vás zklamu. Do většiny San Marina je totiž vjezd automobilu zakázán, je zde pouze pěší zona po historických památkách. Před samotným historickým centrem se sice dá zaparkovat, ale obecně je určitě jednodušší nechat auto v Itálii a svěřit se do rukou cestovce.

Ubytování

Ubytování je zde sice trošku dražší, ale je faktem, že z většiny hotelových pokojů je nádherný výhled na historickou část města. Nemusíte se bát, že by se ceny pokojů pohybovaly v řádech tisíců za noc, i v San Marinu se dá bydlet hezky a luxusně, přesvědčit se můžete například zde.

 

 

Historické památky

Bazilika San Marino - tato bazilika pochází z devatenáctého století a jde o největší a nejnavštěvovanější místní kostel. Jako většina staveb i bazilika je zasvěcena svatému Marinusovi, který podle pověsti celý stát založil. V samotné bazilice najdete dokonce i ostatky tohoto světce. Protože šlo o Chorvata, republika San Marino část jeho ostatků darovala chorvatskému ostrovu Rab, ze kterého svatý pocházel. Pokud si jej chcete prohlédnout v celé kráse, pak se těšte na sochu, která zdobí vstup do baziliky.

Veřejný Palác - Veřejný palác představuje dominantu San Marina. Tato budova sice vypadá velice staře, ale to jen proto, že se její původkyni ze čtrnáctého století nepovedlo zachránit. Nynější palác existuje od roku 1894. V paláci sídlí veškeré úřady a vláda. Právě na tomto místě je nejlepší začít svoji prohlídku.

Tři slavné věže

Právě Monte Titáno a jeho tři věže představují znak tohoto státu, najdete je jak ve státním erbu, tak i na vlajce země. Každá z věží měla svoji funkci. První věž byla využívána jako dočasné vězení. Paradoxně je právě tato věž dnes velice oblíbená, protože je z ní nádherný výhled. Druhá věž nabízí rozsáhlé muzeum historických zbraní, kde se můžete patřičně vzdělat ohledně dějin města. Třetí věž není přístupná a sloužila jako zvonice v případě, že městu hrozilo nějaké nebezpečí.

 

Autor článku: Helena Dvořáčková

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Lukáš Staňa

Lanovkou ze San Marina na Borgo Maggiore

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do San Marina?

 

Kde leží San Marino?

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 18.04.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.