Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Univerzitní město Oxford

OxfordAtmosféra Oxfordu je kouzelná a noblesní. Když se zapletete do úzkých univerzitních uliček mezi historickými domy s ohromující architekturou, na pár okamžiků máte pocit, že jste se z rychlého ukvapeného světa přenesli o pár desítek let na zpět, do doby Tolkienů, mládí Hawkingů, anebo klidně Oscarů Wildů.

 

Vždyť Oxfordská univerzita patří k nejstarším ve všech anglicky mluvících zemí, založena byla roku 1096 a odkaz historie z ní dýchá i dnes.

Při procházce uličkami minete pár studentů na jednoduchých bicyklech, další skupinka má náruče plné knih a skoro všichni na sobě hrdě nesou odkaz své koleje. Ať už kravatu, sako s erbem, nebo obyčejnou sportovní mikinu s nápisem na zádech. Kolej je pro studenty něco jako rodina, pevné zázemí, které se snaží hrdě reprezentovat.

 

 

Hloučky studentů přidávají historické univerzitě zvláštní nádech, až chvílemi čekáte, že na vás za rohem vykoukne Harry Potter. Tak by se dal krátce shrnout Oxford, jehož hlavní dominantou je univerzita, která do sto padesáti tisícového městečka přitahuje turisty a také chytré studenty z celého světa, avšak zajímavých míst je po celém Oxfordu nespočet, včetně krásné a klidné britské přírody.

 

 Ubytování v této lokalitě

  Tipy na hotel:  The Excelsior Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
  Tipy na hotel:  The Talbot Inn Cena na noc pro dva - 1 750 Kč
  Tipy na hotel:  Lonsdale Guest House Cena na noc pro dva - 2 200 Kč


University of Oxford

Univerzita se skládá z 38 univerzitních kolejí, které fungují autonomně. To znamená, že student nepodává přihlášku na Univerzitu Oxford, ale na konkrétní kolej. Tam se poté odehrává jeho život a studium. Každá kolej tvoří soubor budov včetně ubytování, jídelen, přednáškových sálů. Návštěvníci mohou za menší poplatek většinu z nich navštívit (cena je většinou do 4 liber za dospělého, některé jsou zdarma).  

Mohlo by vás zajímat: Mapa města Oxford

Mezi nejznámější kolej patří Trinity College, kde studoval například Stephen Hawking, anebo New College, kde se natáčel Harry Potter. Podívat se můžete do těch nejznámějších míst, která tak dobře znáte z filmů a fotografií. Každá budova má svou vlastní historii, v níž hrají roli významná jména. Univerzita by se dala označit za takové malé městečko v srdci Oxfordu.

Ať už se vydáte jakýmkoli směrem, nebudete litovat. Uvidíte Sheldonian Theatre, podejdete pod mostem Bridge of Sights a pokud hned za ním zatočíte doleva a propletete se úzkými, tmavými uličkami, narazíte na zastrčenou sympatickou hospůdku, která se pyšní tím, že se tam scházeli herci a štáb Harryho Pottera, když se zde natáčela světoznámá série.

 

 

 

Oxford

 

 

 

Univerzitní parky

K Univerzitě také patří rozlehlé pozemky, zelené nekonečné trávníky, které doslova lákají k tomu posedět ve svěží trávě a udělat si oxfordský piknik. Parky jsou rozeseté po celém městě. Mezi ty nejznámější patří Univerzitní parky, Botanické zahrady, Port Meadow a další místa kolem řeky Temže, která Oxfordem protéká.

 

Oxford


Muzea, knihovny, kostely

V Oxfordu jsou jedny z nejstarších muzeí a knihoven. Bodleian Library (knihovna) je hlavní oxfordskou knihovnou a je nejstarší v celé Velké Británii.

Oxfordské univerzitní muzeum přírodní historie (Oxford University Museum of Natural History) zahrnuje zoologické, entomologické a paleontologické vzorky, dále je v Oxfordu muzeum historie vědy (Musem of the History of Science) nebo velmi známé Pitt Rivers Museum zaměřené na antropologii a archeologii. Nechybí další musea hudebního umění, botanické zahrady, nebo univerzitní kostel sv. panny Marie.

 

Oxford

 

Autor: Karolína S.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Andreas Gantner, Oxford

 

Zdroj videa: YouTube CC, Dane Reads, Oxford

 

 

 

Čtěte také:

MHD v Oxfordu

Placení ve Velké Británii

Doba letu do Anglie

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.