Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Velká Británie a její měna

Velká Británie (Great Britain – dále jen GB) je největší ostrov Evropy a rozkládá se severozápadně od pevninského kontinentu. Rozloha ostrova je přibližně 240 km2 a leží na něm tři státy: Anglie, Wales a Skotsko, které jsou součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Ekonomicky i politicky patří GB mezi největší světové mocnosti.

 

 

   
  O měnu se stará britská centrální banka (anglicky:Bank of England ), webová stránka této instituce: www.bankofengland.co.uk

 

 

Oficiální měnou Velké Británie je libra šterlinků (britská libra), která je označovaná zkratkou GBP a symbolem £. Jedna libra (pound) se dělí na 100 pencí. Hodnoty vydaných mincí jsou 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí; 1 libra (novou jednolibrovou minci tvoří dva kovy, jednobarevné mince nejsou již v platnosti!) a 2 libry. Bankovky mají hodnoty 5, 10, 20 a 50 liber. Kurz české koruny k britské libře se pohybuje mezi 28 – 30 Kč za 1£.

Aktuální kurz:  ČNB – 26. 7. 2019  1GBP = 28.4950 Kč

Tuto svoji měnu si Velká Británie zachovala i přesto, že je součástí Evropské Unie (od roku 1973 byla součástí EHS – Evropského hospodářského společenství – předchůdce EU). Britská měna se významně podílí na celosvětové ekonomice – je to čtvrtá nejpoužívanější měna v mezinárodním obchodování.

 

 

Brexit

Od doby Brexitu v roce 2016 – tj. od avízovaného výstupu Velké Británie z Evropské Unie – jsou v hodnotě britské libry značné výkyvy a finanční trhy očekávají další výkyvy kurzu libry k dolaru až o 9%, a to oběma směry. Prozatím stále probíhají vyjednávání GB s Evropskou komisí o podmínkách výstupu - konečné datum odchodu z EU je stanoveno na 31. 10. 2019.

 

Pokud si na svých cestách po Velké Británii budete chtít směnit peníze, můžete tak učinit v bance bez poplatků, anebo v bankomatech, avšak tam již s poplatky počítejte. Při transakci ve směnárnách jsou nabízeny výhodné kurzy, avšak poplatky bývají vyšší – je dobré si to předem zjistit. Kreditními kartami (například Maestro/Cirrus, Visa, Switch, a další) můžete platit téměř všude. V londýnských restauracích i obchodech je zpravidla možné platit i eurem.

Velká Británie je zemí s vysokými životními náklady, a proto je třeba počítat s vyššími cenami za stravu, ubytování, dopravu i návštěvu památek.

Autor: Jaroslava Linková

 

Nová 5 librová "plastová" bankovka ( líc a rub)

 

Rub a líc nové 20 librové polymerové bankovky, do oběhu byla dána v únoru 2020

 

 

     
    Čtěte také:
   

Velká Británie přechází na nové plastové bankovky

   

Jak vypadá britská libra?

   

Nové skotské bankovky

     

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.