Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Zlatá horečka na Klondiku

Zlatá horečka na řece Klondike známá v angličtině jako Gold Rush probíhala v letech 1896 až 1899. Nejedná se o žádnou nemoc či epidemii. Šlo pouze o honbu za zlatem a bohatstvím. Přes sto tisíc lidí se stěhovalo do oblasti Klondike poblíž městečka Dawson City.

V srpnu roku 1896 došlo na Yukonu k objevu zlata Američanem Georgem Carmackem. Zvěsti o tomto nálezu se brzy rozšířily a způsobily téměř davové šílenství a vlnu emigrantů, kteří se vypravili na Yukon hledat zlaté nugety. Jen málokdo byl ale skutečně úspěšný. Cesta do oblasti Klondike totiž rozhodně nebyla procházka růžovým sadem.

 

 

Kdo první objevil zlato

George Carmack z Kalifornie spolu se svými švagry Skookum Jimem a Káa Gooxem prohledávali oblasti okolo řeky Klondike. V potoce Rabbit Creek, který později získal název Bonanza Creek, zlato dne 16. srpna 1896 opravdu objevili. Zpráva se rychle rozletěla po světě a senzační novinové titulky nalákali neskutečné množství lidí, aby opustili rodná města a vydali se hledat zlaté nugety.

 

 

Cesta přes Chilkootský průsmyk

Objevitelé zlata přijížděli nejprve z amerického Seattlu a San Francisca. Zpravidla připlouvali do aljašského přístavního městečka Skagway, které se během zlaté horečky mnohonásobně rozrostlo. Následně museli projít Chilkootským průsmykem a putovat několik dní přes hory. Cesta vedla z vesnice Dyea na Aljašce až k Bennett Lake na kanadském území. Cesta to nebyla jednoduchá. Každý navíc musel nést těžký náklad se zásobami, to byla podmínka. Ne všichni zlatokopové byli na tak náročný pochod připraveni a ne všichni ho přežili. Touha po bohatství a novinové zprávy o objevu zlata však mnoha lidem zatemnily mysl a i přesto, že neměli síly, hnali se dál. Řada z nich se však hnala přímo do náruče smrti. Poblíž města Skagway se nachází hřbitov s názvem Gold Rush Cemetery jako památka na oběti zlaté horečky.

 

 

Ti, kteří zdolali cestu přes Chilkoot Pass a hřebeny Coast Mountains, došli do Kanady k Bennettovu jezeru. Odtud většina zlatokopů splouvala po jezeře a po proudu Yukonu na provizorně stlučených plavidlech až k vyhlášeným nalezištím poblíž dnešního Dawson City.

 

Dawson City

Údajně se do okolí řeky Kondike během zlaté horečky vypravilo okolo 100 000 lidí. Mnohem menší množství ale cestu skutečně zvládlo. Město Dawson City se během zlaté horečky stalo vyhledávaným a prosperujícím místem. Využili toho podnikatelé a zakládali zde ubytovny, bary, hotely, restaurace a herny. Dawson City se stalo dočasně sídlem mnoha zlatokopů a dodnes těží ze své slávy z konce 19. století.

 

Zdroj videa: YouTube CC, MyGroupThink Dawson City

 

 

 

Sny vs. realita

Bohužel jen málokdo rýžováním zlata skutečně zbohatl. Cesta do oblasti řeky Klondike trvala dlouho, byla náročná a nejvýnosnější naleziště byla již dávno zabraná. Když se objevily zvěsti o nových nalezištích, lidé se hromadně přesunovali a zkoušeli své štěstí jinde.

 

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

7 nejlepších zážitků a míst na Aljašce

 

Poloha a hranice Aljašky

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.