Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Zpátky v Portoriku

Portoriko je úžasné místo pro nadšené cestovatele i milovníky pláží. Nabízí spoustu možností a aktivit, za kterými se můžete vydat. Rádi se s vámi podělíme o další zážitky a tipy, tentokrát z východu ostrova.

 

 

 

 


V mém minulém článku jsem vzpomínala především krásné portorické pláže a historické hlavní město San Juan. S mým přítelem jsme zajeli i na východ ostrova a měli to štěstí, že jsme tři týdny mohli žít v domečku pro hosty Hacienda Rosa v městečku Luquillo přímo na kraji deštného pralesa El Yunque. Zkuste si představit tu pohodu, když se probudíte a jdete si dát dobrou karibskou kávu na verandu s výhledem na prales!

Jak to v deštných pralesech bývá, občas tu sprchne, a díky tomu jsme měli čas od času výhled zkrášlený ještě o duhu, která končila snad až na samém konci světa. V noci nastoupily na scénu žáby Coqui. Jejich jméno odpovídá zvuku, který vydávají - „ko-ki, ko-ki“. Jsou to mini žabky, ale divili byste se, jaký dokážou dělat kravál. Bez ucpávek do uší jsem se pár dní nevyspala.

 

 

My, milovníci chůze jsme si v El Yunque ze všeho nejvíc užili výšlap na místní kopečky a vodopády. Cesty jsou většinou upravené a označené, takže se turista nemusí bát, že se ztratí. Vodopády jsou kouzelné, ale osobně bych se vydala už jen na ty, které nejsou tolik turisticky známé. Například pod vodopádem La Mina potkáte tolik dychtivě plavajících a smáčejících se turistů, že se až leknete. Při tom pohledu si člověk raději udělá jednu rychlou fotku a vyrazí dál vstříc bujaré květeně. Zvuk skřípajícího bambusu, všudypřítomné přeslice jak z obrázků o dinosaurech, palmy snižující se s přibývající nadmořskou výškou – to je typický obrázek při průchodu tamější krajinou. Když se pak dostanete na vrchol a máte všechnu tu zeleň pod sebou, napadne vás, že svět ještě není tak úplně zkažený.

 

 

Jestli chcete zažít nějaké vzrůšo, zkuste také kajaking v Bahía Bioluminiscente – tzv. Bio Bay v nedaleké Laguna Grande ve městě Fajardo. Každý večer po setmění vyrážejí skupinky na kajacích do největší bioluminiscenční zátoky, aby mohly být svědky úkazu modře světélkujících vod. Tento fantastický jev způsobený živými mikroorganismy uvidíte především při záběru pádlem nebo ruky ve vodě. V údivu jsme nebyli jen díky tomuto zážitku. Nemohli jsme si nevšimnout, jak Američané (a především Američanky) vyšilovali vzrušením a strachem z toho, že plují ve tmě mezi ohroženými chráněnými stromy Mangrovy a občas k tomu mezi nimi proletí netopýr. Dva kajaky musel za sebou táhnout už od začátku průvodce, protože uječené americké slečny se při svém máchání pádly točily dokola. Prožitek z modře jiskřící vody pod oblohou posetou tisíci hvězd nám to ale nezkazilo.

Doporučuji se podívat i na Culebru a Vieques, ostrovy náležící taktéž k Portoriku. Bez problémů se na ně dostanete lodí, která vyplouvá tam i zpět několikrát denně. Do fronty na lístky byste se však měli zařadit alespoň o dvě hodiny dříve, jelikož se na loď vejde omezený počet osob a přednost mají domácí a na místním ostrově pracující lidé. My jsme měli prostor pouze na to, abychom se podívali na ostrov Culebra. V přístavu odtud většina turistů nasedá do taxi nebo pronajatých jeepů a vyjíždí na místní pláže. My osobně jsme ostatní následovat nechtěli a vydali jsme se pěšky. Bylo dost horko, takže jsme nakonec byli docela rádi, že nás kousek cesty svezla paní na golfovém vozíku. Nejpopulárnější pláž ostrova Playa Flamenco nezklamala. Je to vážně ráj na zemi. Jemný světlý písek, palmy a hlavně azurová průzračná voda ideální na šnorchlování nebo potápění. Musím říci, že na zdejší potápění vzpomínám často. Pohled do očí obří tygrované ryby trojúhelníkového tvaru mi zůstává neustále v živé paměti.

Z vyprávění o Vieques mě nejvíc zaujalo to, že se zde v přírodě volně pohybují divocí koně. Autobusová doprava tu stejně jako v celém Portoriku nefunguje, tudíž je ideální si pronajmout např. jeep a projet si celý ostrov, který není rozlehlý.

Snad jsem vám prostřednictvím mého vyprávění přiblížila Portoriko natolik, že už uvažujete, jestli se tam máte vydat. Příště se vás budu snažit nalákat na další karibský ostrov.

Autor: Lucie Dvořáková

 

 

Přehled ubytování v Portoriku - Fajardo  
   

 

 

   
  Čtěte také:
 

Průvodce - Portoriko

 

Portoriko – měna, ceny, placení

   


 

Vložil/a: Daniel Česák 25.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.