Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Cáchy - Město Karla Velikého

CachyCáchy nebo také Aachen, Aken či Aix-La-Chapelle, ležící na trojmezí Německa, Nizozemí a Belgie je nejzápadnějším německým městem. 

Malebné městečko na úpatí pohoří Eifel si oblíbil také Karel Veliký, především díky zdejším horkým pramenům, ve kterých se nahřívali už římští legionáři a později i slavný milovník Casanova.

Památky

Gotická radnice - V tehdejším císařském paláci dnes sídlí městští radní. Nejvýznamnější místností je korunovační sál, jehož stěny jsou ozdobeny pěti freskami s portrétem Karla Velikého od Alfreda Rethela. Nacházejí se zde kopie říšských insignií (říšské jablko, meč, koruna) a karolínský rukopis. Od roku 1949 tady město Cáchy každoročně uděluje mezinárodní cenu Karla Velikého za zásluhy o dorozumění v Evropě.

 

Otvírací doba historické radnice: denně 10:00-13:00 a 14:00-17:00 kromě několika vybraných dnů na podzim a v zimě. Vstupné do radnice: dospělí 2 €, dítě v doprovodu zdarma.


Cášský dóm - Z palácové kaple zase vyrostl skvostný dóm s osmiúhelníkovým půdorysem po vzoru byzantských kostelů. Součástí tohoto mistrovského díla gotického stavitelství je klenotnice Karla Velikého skrývající jeden z nejvýznamnějších církevních pokladů Evropy. Je v ní uložena jedinečná sbírka cenností dokumentující historii dómu, jako například Lotharův kříž (kolem roku 1000) či stříbrná, částečně pozlacená Karlova busta (po roce 1349). Kruhový lustr pod mozaikovou kupolí daroval Fridrich I. Barbadosssa. Cášský dóm byl v roce 1978 jako první německá památka zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Cachy - bránaStředověké brány - Město mělo původně dva okruhy hradeb s jedenácti mohutnými bránami. Dvě z nich se dochovaly. Brána Ponttor, která patřila k vnitřním hradbám, je z druhé poloviny 13. stol. a stojí na konci ulice Pontstrasse. Tahle brána má barbakán, což je obranný prvek, který je tvořen menší předsunutou bránou se dvěma věžemi. Druhá brána, Marschiertor, byla postavena v roce 1257, stojí na konci Franzstrasse a byla součástí vnějších hradeb na jihozápadě města.

Umění a kultura

Muzea v Cáchách podávají pomocí svých sbírek rozsáhlý a vysoce kvalifikovaný obraz o vývoji umění od antiky přes středověké skulptury až po aktuální současnost.

V Městském archivu či muzeu hradu Frankenberg vám jistě zodpoví všechny otázky týkající se historie města Cáchy, a to od pazourkových dolů z doby kamenné přes římské termální lázně až po dobu industrializace. Fridrichovo celní muzeum vás zase prostřednictvím tří tisíc exponátů seznámí s dějinami cla a jeho rozvojem.

O návštěvu si říká také místní pobočka muzea Ludwig, která sídlí v bývalé továrně na deštníky. Najdete zde sbírky amerického popartu, fortorealismu a hyperrealismu, ruského či kubánského umění z dílen slavných umělců jakými jsou například Baselitz, Koons, Paik, Rauschenberg a Warhol.

Muzeum Suermondt-Ludwig založené roku 1901 v městském paláci Villa Cassalette, představuje průřez uměním od současnosti k antice: unikátní malby a plastiky pozdního středověku, malířství 17. století, tapiserie a zlatnické práce, ale i obsáhlou kolekci maleb na skle od středověku až po 20. století. Muzeum se mimo jiné pyšní také díly Dürera, Rembrandta, Piranesiho a Goyi.

Couvenovo muzeum, sídlící v typickém cášském rokokovém měšťanském domě v srdci starého města ilustruje ve více než 20 místnostech měšťanskou kulturu bydlení 18. a 19. století.

Raritou je Mezinárodní muzeum novin, založené roku 1886, disponuje sbírkou více než 160 000 novin a tiskovin a třítisícovou knihovnou. Stálá expozice provede návštěvníky novin celého světa od raného věku tisku až po současnost.

Místní muzeum sdělovací techniky zase představuje vývoj komunikační techniky za posledních sto let.

 

 

Lázeňská tradice

Po putování za kulturou a historií nejlépe načerpáte energii v některém ze stylových lázeňských zařízení. Ve společenském centru města, lázeňské čtvrti Monheimsallee, jíž dominuje luxusní kasino a lázeňský park s termálním komplexem Carolus, znovu ožívá více než 2 000 let dlouhá lázeňská tradice.

Příjemnou procházkou anglickým parkem dojdete k jedinému cášskému vinohradu či k růžové zahradě pyšnící se jedinečnou odrůdou "Pozdrav z Cách".

Další lázeňský park se nachází v městské čtvrti Burtscheid, ohraničené historickými kostely Sv. Johana a Sv. Michaela.
 

Gastronomie

Po dlouhé procházce či návštěvě termálních lázní se zde lidé scházejí u šálku dobré kávy na terasách lázeňských parků či některé z kaváren. Tou nejslavnějších a nejstarší je Leo Van den Daele, kde vám k výborné kávě nabídnou také místní specialitu printen, což je zvláštní druh medového kořeněného perníku s cukrovou či čokoládovou polevou nebo s kousky mandlí.

Až na vás přijde hlad, vydejte se směrem k radnici, protože právě v jejích historických prostorách se skrývá jedna z nejlepších místních restaurací nazvaná Ratskeller, nabízející jak regionální, tak mezinárodní kuchyni.

 

Doprava

Letiště Aachen Merzbruck (AAH) je malý aeroport s oblibou využívaný cestujícími do města Cáchy. Bohužel žádná nízkonákladová letecká společnost nenabízí sem spojení.

Článek nám dodala Petra Vaškových, děkujem.


Fotky - Cáchy - radnice:

Cachy - radnice

Cachy

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Německu

Největší jezera v Německu

Seznam měst - Německo

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.01.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.