Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Istanbul - evropské město kultury 2010

istanbulTohle moderní kosmopolitní velkoměsto s jedenácti miliony obyvateli svou velikostí předstihli o Paříž. Pro rok 2010 se dokonce stalo Evropským městem kultury - společně s německým Essenem a maďarskou Pécsí.

Pokud se tam však vydáte na pár dní a nebudete mít čas město celé projít, určitě vás potěší, že ty nejhezčí památky se ukrývají v jedné čtvrti - Sultanahmet a vzdálenost mezi nimi zvládnete i pěšky. Naproti Modré mešitě objevíte chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia). Tato původně křesťanská stavba byla později upravena na mešitu a v dnešní době slouží jako muzeum. Pokud se potom budete chtít trochu projít a ochutnat něco dobrého, vydejte se na Galatský most, který vede přes záliv Zlatý rok. V horním patře jezdí auta, v dolním je celá řada rybích restaurací.

 

Kam za nákupy?

istanbul-velky-bazarMají tam největší obchodní centrum v Evropě a šesté největší na světě! Cavahir Mall otevřel své brány v roce 2005, je ve čtvrti Sisli. Není to však jediné nákupní centrum ve městě, má jich rovnou šedesát. Luxusní třída na asijské straně Istanbulu se jmenuje Bagdat. Pokud však chcete více zapadnout, vydejte se na místní bazar, takzvaný Velký bazar je vůbec největší kryté tržiště na světě a koupíte tam všechno kromě jídla. Tamní Egyptský bazar zase nabízí koření všeho druhu, různé potraviny, turecké kávy.

Doprava - Istanbul má vlastní systém městské dopravy. V rámci něj je provozována rozsáhlá síť autobusů, tramvají, jedna linka podzemního i pozemního metra. Systém se průběžně rozšiřuje. Istanbul je znám svým velmi krátkým metrem Tünel z roku 1875, které bylo otevřeno jako druhé po londýnském metru.

Tipy na cestu

Eurovíkendy v Istanbulu nabízí například cestovní kancelář Invia. Pokud raději vyrazíte na vlastní pěst, letenky seženete na www.kralovna.cz.

Hotely můžete rezervovat na www.booking.com

V Turecku je levně, a tak vás eurovíkend v Istanbulu vyjde výhodněji než ve většině evropských metropolí.

Istanbul  - Letiště Atatürk


letiste-istanbul15 Km vzdálený aeroport od města je hlavní mezinárodní letiště Istanbulu. Letiště se nachází v evropské části města. Pojmenované je po Mustafu Kemalovi Atatürkovi, zakladateli Turecké republiky. Má dva terminály, jeden je určen pro vnitrostátní lety, jeden pro lety mezinárodní. Právě ten druhý terminál patří mezi nejmodernější svého typu na světě, otevřen byl roku 2001. Terminál pro domácí dopravu pochází ze 70. let. Na síť městské dopravy je napojeno, je umožňen přestup na lehké metro, přes stanici Havalimanı, která je zároveň konečnou.

 

Kdo do Turecka létá

•Turkish airlines
•České aerolinie (Click4Sky)
•Další lowcosty z Německa a Rakouska
•Občas nějaký charter z Prahy

Turecké aerolinie - THY
Státní společnost Turkish Airlines (turecky Turk Hava Yollari, zkratka THY) je nejčastějším dopravcem mezi Čechami a Tureckem. Je to společnost velmi příjemná, mám ji rád. Turkish Airlines (THY) mají centrálu v Istanbulu. Na většinu dalších tureckých letišť se dá dostat právě jenom s THY.

Jednosměrná letenka do Istanbulu stojí s THY málokdy méně než 4 tisíce Kč (včetně poplatků). S Turkish Airlines se dá také asi nejvýhodněji létat přes Istanbul do některých arabských zemí a do východní Afriky.

Hagia Sofia:

hagia-sofia


Mohlo by vás zajímat: Články o levném ubytování
Mohlo by vás zajímat: Na vánoce do Istanbulu?

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.02.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.