Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Francie     

Jak jsme letěli do Paříže skoro zadarmo

Šest měsíců po naší svatbě jsme se s manželkou rozhodli letět do Paříže. Aby ne, když jsem si našel letenky za 5OO Kč pro dvě osoby. Když jsem tuto nabídku u Skyeurope viděl poprvé, nemohl jsem tomu uvěřit a pro jistotu jsem si k nim zavolal, jestli to není nějaká chyba. Nebyla. Rychle jsem tedy let objednal. Sice termín příliš lukrativní nebyl - měsíc listopad - ale Paříž je Paříž a ta je krásná a romantická snad pořád. V tomto článku vám popíšu tento náš výlet a věřím, že tu najdete i praktické věci, které by vás mohli zajímat.

 

Let se společností Skyeurope proběhl bez problémů. Doletěli jsme na pařížské letiště ORLY. Letiště mi přišlo méně moderní než to naše pražské.  Když vystoupíte z letadla je na Vás jak se rozhodnete jet dále. Pro ty, kterým nezáleží na ceně je lepší jet ORLYVALem nebo ORLYBusem. Pro ty kteří nechtějí dávat cca. 10 Eur za jízdenku mám návrh – jeďte pařížskou MHD! Když budete vycházet z letadla sledujte na zemi značku zavazadel – ta Vás postupně dovede dolů. Pak sledujte ukazatel na WC, to Vás dovede ještě níže a tam už jsou ukazatele na autobusové linky 285. Nástupiště je v hrozném prostředí, takže první dojem z Paříže, příliš romantický není :) Ale nebojte, to se změní.

Nastoupili jsme do autobusu směr metro Villejuif-Luis Aragon, linka č. 7, která dále vede směrem do centra. Cena za osobu byla 1,5 Euro. Pařížské metro mi přišlo přehledné, opravdu jsme tam neměli žádné problémy se zorientovat. Samozřejmě především kvůli našemu talentu :) Ale i přehledným směrovým cedulím. Jen dejte pozor, že některé linky se mohou rozdvojovat, což v Praze zatím neznáme. Metro stojí 1.5 Eur, časově si to přesně nepamatuju, snad na 1,5h. Vím jen, že jsem v pohodě stihl projet celou linku 7 z jednoho konce na druhý. Při přestupu na jinou linku neplatíte další lístek. Pořád jedete na stejný lístek. Pouze když vylezete z metra ven, tak poté musíte označit nový lístek. Vstup do metra by Vás bez označeného lístku stejně nepustil, tedy pokud nechcete přelézat zábrany u vchodu do metra. Par pařížských chlapíků  jsem viděl, jak to s úspěchem provozují. Ale je to skoro atletický výkon. :)

 

Mapa metraMapka pařížského metra

 

Paříž vytváří se svými předměstími a satelitními městy tzv. Velkou Paříž, sídelní aglomeraci, jejíž populace byla v r. 2007 odhadována na 12,1 milionů obyvatel [zdroj?] (poslední sčítání lidu v r. 1999 zjistilo 11 174 743 obyvatel [zdroj?]). Paříž tak představuje nejlidnatější metropolitní oblast Evropské unie (druhý je Londýn). Vlastní obvod města (v zásadě vymezený okružní dálnicí a dvěma lesíky), z historických důvodů poměrně malý, má naproti tomu podle odhadů z r. 2004 pouhých 2 142 800 obyvatel (2 125 246 při sčítání r. 1999) na ploše 86,928 km² (bez Bouloňského a Vincenneského lesíka). Celá metropolitní oblast (aire urbaine) čítající 1584 obcí (commune) má rozlohu 14 518 km². Hustota osídlení je ve vnitřním městě 24 448/km², v celé oblasti pařížské aglomerace pak 770/km² (podle údajů z r. 1999).

Paříž je historické město se spousty památkami. První nálezy osídlení sahají až do roku 4500 př. n. l. Teprve v roce 300 př. n. l. osídlii oblast Gálové. Po pádu Říma se Paříž stala hlavním městem Franské říše. A postupně se z města stalo důležité obchodní, kulturní a společenské město. Více o historii najdete na wikipedii.

Zajímavou nabídku ubytování si můžete najít v tomto vyhledávacím formuláři:

 


Mohlo by vás zajímat: Letenky od 50 korun vč. tax
Mohlo by vás zajímat: Letiště Paříž Orly


Určitě si nenechejte ujít prohlídku takových památek jako

  • Katedrála Notre-Dame
  • Louvre
  • Vítězný oblouk
  • Invalidovna
  • Conciergerie a Sainte-Chapelle
  • Bazilika Sacré Coeur
  • Montmartre
  • Most Alexandra III
  • eiffelovu věž

Všechny tyto památky jsme viděli a nejvíce nás zaujala katedrála Notre-Dame a Bazilika Sacré Coeur. Navíc u katedrály prodávali bezvadný svařák, lepší jsem ještě nepil. :)

Pár fotek na závěr.

PařížPařížPařížPařížLouvrePařížPařížPaříž

Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.