Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Letiště     

Letiště Praha-Ruzyně

Ilustrační fotoTento článek pomůže doufám těm, kteří se chystají letět z Prahy poprvé anebo i těm, kteří na letišti nejsou zase až tak úplně jako doma.

Pražský aeroport je rozdělen na dvě části, na starou a novou část. Ve staré části najdete Terminál 3 a v nové části zbylé terminály 1 a 2.

Kde se nechat odbavit? Co kam lítá z terminálu?

 • Terminál 1 odbavuje mezikontinentální linky včetně letů z UK, Severní Ameriky, Blízkého východu, Afriky a Asie.
 • Terminál 2 odbavuje linky ve směrech do státu Schengenského prostoru.
 • Terminál 3 odbavuje VIP a privátní lety. Státní návštěvy atd.
Jak se na letiště dostanete?


Můžete použít buďto taxi, nebo MHD anebo speciální linku Airport Express. Taxi rozebírat nebudu, protože nabídek je spousta a jsou různé a nemyslím si, že většina z Vás služby taxi využije. Zajímavější způsobem dopravy je MHD. Jen upozorním, že pokud budete mít více zavazadel, tak dopravovat se pomocí MHD může být nepříjemné. Autobusy bývají plnék, zvláště ve špičce. Na letiště jezdí linka 119 ze stanice metra Dejvická (linka A, zelená barva). Doba jízdy k hlavnímu nádraží mezi 35 – 60min, záleží na aktuální hustotě povrchové dopravy v Praze. Na tuto trasu by měla stačit jedna jízdenka za 26 Kč. Další linka, která jezdí na letiště je linka 100 ze stanice metra B (žlutá) Zličín. Pokud cestujete v noci, použijte autobus 510 (mezi 0.00 a 3.30) jedoucí z letiště k tramvajové smyčce v Divoké Šárce, poté přestupte na tramvaj 51, která Vás dopraví na stanici Dejvická nebo dále do centra města (Náměstí Republiky nebo Václavské náměstí). Zastávky, na které jezdí MHD: Terminál 1, východ F a Terminál 2, východ E.


Airport Express: jedná se autobusový spoj AE provozovaný ve spolupráci s Českými drahami a Českými aerolinkami do stanice Praha hl.n. Tento spoj navazuje na odjezdy a příjezdy všech SC Pendolino, vlaků vyšší kvality Eurocity a Intercity. Na autobusový spoj je aplikován tarif ve výši 50 Kč (cena za něj je často součástí letenky nebo jízdenky). Tarif zahrnuje i případnou návaznou cestu na úseku Nádraží Holešovice-Praha Hlavní nádraží, a to pokud cestující pokračuje vlaky Českých drah z Hlavního nádraží. Airport Express – Terminál Sever 1 – Terminál Sever 2 – Nádraží Holešovice (přestup metro C). Doba přepravy je cca 30 minut.

 

Parkování

Na Ruzyni se přímo u Terminálů 1 a 2 nachází tzv. krátkodobá parkoviště. Zde je však zdarma pouze 15 minut. Po uplynutí této doby je parkování u Terminálu 1 zpoplatněno částkou 100,- Kč za každých započatých 30 minut. U Terminálu 2 je to obdobné, ale každých započatých 30 minut je zpoplatněno částkou 60 Kč. Parkovné je možno platit hotově nebo platebními kartami (VISA, MasterCard) v samoobslužných pokladnách v obou letištních terminálech nebo u výjezdu z parkoviště.  Pokud by jste chtěly parkovat dlouhodobě u letiště máte možnost parkovat na parkovištích D. Tato možnost je vhodná především pro ty, kteří odlétají na dovolenou a chtějí své auto zaparkovat na letišti Praha co nejlevněji. Na novém parkovišti D s kapacitou 850 míst, které je určeno pro dlouhodobé stání, nyní zaplatíte 1 200 Kč. Dvoutýdenní stání vás přijde na 1 900 Kč. Posílena je také ostraha všech parkovišť a již toto léto jsou automobily v prostorách parkoviště C hlídány. Budova Parkingu D se nachází 10 minut chůze od letiště.  Zdá se vám cena vysoká? Mi tak trošku ano, ale je pravda, že asi obvyklá. Možností parkování je více, např. parkování na soukromých parkovištích v blízkosti letiště aj.

 

Restaurace a bary

 • Výňatek z ceníku restaurací rychlého občerstvení na letišti:
 • Zmrzlina Cornetto 60 Kč
 • Čaj 55 Kč
 • Víno, 2 dcl 95 Kč
 • Vídeňský párek s hořčicí 60 Kč
 • Bavorská sekaná, hořčice, křen 80 Kč
 • Smažené kuřecí stehno 160 Kč
 • Svíčková na smetaně s knedlíkem 180 Kč
 • Telecí řízek 205 Kč


Najdete zde i fast food McDonalds a KFC.  Ani nástup řetězců s rychlým občerstvením nepřinesl na pražském aeroportu pokles cen za občerstvení. Naopak, některé restaurace či bary jsou ještě dražší než loni v létě. Za dvě deci vody tu zaplatíte už 115 Kč, za kafe 120 korun. Zájem cestujících o takové ceny není valný.  Pražské letiště tak potvrzuje, že cenou jídla a pití patří k nejdražším v Evropě. Proto doporučuji, pokud máte hlad nebo tak podobně - nedaleko zastávky Terminál 2 je supermarket, tam si můžete nakoupit. Je tam také lékárna.


V případě Vašeho přání je možné nechat zavazadla na letišti v úschovně, poplatek činí 120 Kč. V úschovně zavazadel se platí poplatek za každý započatý den. To znamená 120 Kč do 24:00. Od 00:01 musí zákazník zaplatit další den. Služba je vhodná, pokud se chystáte v Praze přenocovat. Úschovna je otevřena 24 hodin denně. Telefon: + 420 220 111 220 .

Naleznete zde také bankomaty a směnárny.Vložil/a: Daniel Česák 05.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.