Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Letiště     

Letiště Madrid Barajas (MAD)

Letiště Madrid Barajas se řadí k nejrušnějším vzdušným přístavům  Španělska. Centrum města je od něj vzdáleno cca 12 km. Madrid Barajas je populární destinace pro prodloužené eurovíkendy.

Aeroport má kód MAD a disponuje 4 terminály, což ztěžuje rychlou orientaci. Nechybí zde banky, směnárny, bankomaty a celá řada obchodů, restaurací a barů.


 

Nízkonákladové letecké společnosti používají toto letiště pro domácí, mezinárodní i mezikontinentální lety. Aerolinky easyJet, Ryanair a Vueling mají na letišti Madrid Barajas základnu. Na letiště MAD můžete také letět s aerolinkami Aer Lingus, Air Berlin, Air Transat, Atlas Blue, Blue Air, Brussels Airlines, Click4Sky a další.

Parkování :

 • Car parks P1, P2 and P4 (umístěno poblíž terminalu T1, T2/3 and T4)
 • Krátkodobé stání u terminálu (T2)
 • VIP car park

 

Hromadná doprava z/na letiště Bus:

 • Linka 204 Avenida de América-Airport
 • Linka 827 Tres Cantos-Canillejas Underground
 • Linka 828 Universidad Autónoma-Recintos Feriales (fair grounds)
 • Linka 101 Canillejas-Airport-Pueblo de Barajas (Barajas village)
 • Linka 200 Avenida de América-Airport:


Cestující, kteří využijí letecké spojení Praha - Madrid, přistanou u moderního terminálu uvedeného do provozu 4. února 2006. Stavbu terminálu navrhl významný architekt Richard Rogers. FOTO v článku.

Stavba je to opravdu důmyslně promyšlená a působivá. Prosklený terminál je dlouhý více než jeden kilometr a je s dalšími budovami letiště propojen podzemní dráhou s automatickým řízením vozů.

Stavba terminálu se budovala 6 let a stála  6 miliard eur. V říjnu roku 2006 udělila Britská královská asociace architektů prestižní Stirlingovu cenu Richardu Rogersovi právě za tento projekt.

Madrid - Město

Madrid má přes 3 milióny obyvatel, je též hlavním městem stejnojmenné provincie, která je současně jedním ze 17 autonomních společenství Španělska. V madridské aglomeraci žije více než 5 miliónů obyvatel.

Zimy jsou chladné, s teplotami pod 4-5 ° C, časté mrazy a občas i zasněží. Léta jsou horká s průměrem kolem 24 ° C, v červenci a srpnu nejsou vůbec vzácné teploty nad 35 ° C ve stínu. Roční teplotní rozsah je vysoká (19 stupňů) z důvodu velké vzdálenosti od moře a nadmořské výšce (kolem 600 m). Roční úhrn srážek je vyšší než 400 mm.

Centrum města se vyznačuje širokými třídami se zelenými pruhy, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renezančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů.

Při pěší procházce po Madridu na vás dýchne příjemná atmosféra kosmopolitního regionu zvláště kolem Plaza Mayor. V Madridu najdete znaky jak skvělé historické architektury, tak také moderní stavby.

Za zmínku určitě stojí Museo Nacional del PRADO - toto muzeum je považováno za největší na světě. Uvnitř je jedna z nejstarších a největších sbírek umění na světě. V muzeu najdete předměty španělské, vlámské, německé, nizozemské, britské, italské aj.

Další zajímavostí Madridu by mohl být trh El Rastro. Park El Retiro Tento velmi rušný bleší trh je považován za největší v Evropě. Otevírá  se brzo ráno v neděli a nemůžete ho minout pokud procházíte centrem Madridu. O cenách lze vyjednávat. Dávejte si pozor na kapsáře.


Za návštěvu stojí také třeba park EL Retiro.Královský palác "Palacio Real"

Tento palác z 18. století se nachází v blízkosti řeky Manzanares a Plaza de Espaňa a je největším v Evropě. Palác je opravdu impozantní. Uvnitř najdete přes 2000 přepychově zařízených pokojů. Navštívit lze však pouze 50 z nich.

Nesmíme také zapomenout na Plaza Mayor. Jedná se o madridské náměstí poblíž Los Austrias. Na tomto náměstí se až do roku 1617 n.l. běžně konaly popravy kacířů. Dnes tomu tak naštěstí už není, takže se turista může spíše kochat krásou tohoto náměstí, pestrosti obchodů a kaváren atd.

Plaza de Espaňa je jedním z největších a nejoblíbenějších náměstí v Madridu - s pomníkem Miguela de Cervantese a jeho románových postav Dona Quijota a Sancho Panzy.

Nejrychlejším dopravním prostředkem ve městě je metro, asi jako v každé metropoli.
Jezdí od 6 hod do 1:30 hod. (Plán metra)

Cena jízdenky není nijak závratná, srovnatelná s cenami v Praze. Lístek stojí € 1,10. Metrobus (10 jízd) vás přijde na € 5,20 a platí jak pro autobusy, tak metro (kromě autobusu z letiště).

 

ZDRAVOTNICTVÍ - DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA
 • Tísňové telefonní číslo 112, kterým lze kontaktovat současně policii, zdravotníky, hasiče a další pohotovostní služby. Je funkční 24 hodin denně po celý rok.
 • Občanská garda (Guardia Civil): 062
 • Národní policie (Policía Nacional): 091
 • Záchranná služba (Samur): 092 (Mezinárodní volací znak Španělska je: 34)

 

SPECIFIKA, BEZPEČNOSTNÍ SITUACE, DOPORUČENÍ TURISTŮM

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU.
K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR

formulář E-111 sloužící v cizině k uplatnění nároků ze zdravotního pojištění. Čeští občané, jež se budou chtít léčit v zahraničí, však musejí počítat s placením spoluúčasti, která je v členských státech EU velmi vysoká a mnohonásobně převyšuje spoluúčast v ČR.

Důrazně doporučujeme dodržovat ve Španělsku dopravní předpisy, cestujete-li automobilem. pokuty za jejich porušení jsou ve Španělsku poměrně vysoké a policie je vyžaduje zaplatit na místě, pokud řidič není ve Španělsku rezidentem. Nově je např. upraveno: používání mobilního telefonu při řízení pouze jako hands-free, vypínání mobilního telefonu a rádia při čerpání pohonných hmot, zákaz používání radarových detektorů, dále od 1.6.2004 používání reflexní vesty, pokud řidič zastaví na silnici nebo na krajnici a vystoupí z vozidla apod.

Ve Španělsku nelze cestovat autostopem. Tento způsob cestování zde není zaveden.

 

Letenky z Prahy do Madridu

Madrid

Trasa přímého letu z Prahy (PRG) do Madridu (MAD), přehled tarifů ve vyhledávači Kiwi.com, na této lince létají dopravci ČSA a Smartwings, doba letu cca 3h.


Výběr ubytování

3x nejlevněší ubytování z booking.com:

 

Hostal El Peine

Cena na noc pro dva - 726 Kč
 

Hostal Aribel Longinos

Cena na noc pro dva - 785 Kč
 

Hostal Pradillo

Cena na noc pro dva - 895 Kč

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

10 míst, které musíte navštívit v Madridu

Bratislava – Madrid za 1 740 Kč

Ryanair: Vratislav - Madrid za 1 490 Kč

Doba letu do Madridu

Kde se platí eurem?

Vlakové nádraží Madrid

MHD v Madridu

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Danielle Marie Carolan, Madrid

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.