Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Tipy na výlet: Štramberk

Štramberk

Velmi zajímavým městem, a našim tipem na výlet, je město Štramberk. Město se nachází na severní Moravě, poblíž města Kopřivnice, nedaleko Nového Jičína. Toto horské městečko se nachází poblíž přírodního parku Podbeskydí. Městečko se rozkládá na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene. Pro jeho malebnost se mu také říká "Moravský Betlém". Štramberk byl založen 4.12.1359 markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským, který byl synem Jana Lucemburského. Levou polovinu městského znaku představuje erb starodávného českého rodu Benešoviců (založen v 11. století) - zavinutá stříbrná střela v červeném poli, pravou znak Moravy - stříbrná orlice v modrém štítu. Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Město také proslavila jedna místní pochoutka - Štramberské uši. Truba K této pochoutce se váže pověst o jejím vzniku. Ta praví:

"Začátkem května r. 1241 n.l. se podél Odry hrnuli Tataři na Moravu. Lid opouštěl své příbytky a utíkal na strmý, nepřístupný Kotouč. Nepřehlédné davy Tatarů se rozložily pod Kotoučem a chystaly se k útoku. V noci se strhla purdká bouře. Toho využili křesťané, ukrytí na Kotouči, prokopali hráze rybníka a Tatary zatopili. Po opadnutí vod našli Štramberáci několik pytlů s nasolenýma ušima, které Tataři pobitým křesťanům utínali a posílali svému chánovi. Na památku těch události se začali péct tzv. Štramberské uši."

Donedávna se tyto "uši" nedali koupit nikde jinde než ve Štramberku a případně okolí. Dnes jsem již tuto medovou pochoutku viděl v supermarketu. Ale přeci jen, originál, zakoupený přímo ve městě původu to nenahradí. Dodávám, že cena za několik kusů - 120g, byla 25,-Kč.

Pokud se chystáte do Štramberku autem, pamatujte, že městečko má úzké uličky. Město má záchytná parkoviště na kterých se vybírá poplatek. Mi jsme parkovali na ulici, kde nebylo označeno zákaz stání nebo zastavení. Po zaparkování jděte směrem do kopce na náměstí. Po cestě najdete spoustu obchůdků a restaurací. Snad téměř ve všech restauracích se dalo platit platebními kartami, u některých dokonce i stravenkami Gastropass. Městem prochází tzv. Lašská naučná stezka. Lašskem nazýváme národopisnou oblast, kterou zhruba vymezuje okolí měst Štramberka, Kopřivnice, Příbora a jejich okolí.

Svůj ráz si až do přelomu století zachovalo v krojích, stavitelství, obyčejích, nářečí, v hudebním a slovesném folklóru. U města lze najít jeskyně, skály, krásné lesy a unikátní zachovalou lidovou architekturu. Na každém rohu najdete upoutávky na Valašské království, do kterého,štramberk,jak jsem snad správně pochopil, spadá.

Při strmém stoupání po schodech k Trúbě se možná zapotíte, ale stojí to za to. Výstup není zase až tak náročný, ale výhled z vrchu je nádherný. Navíc nahoře se můžete občerstvit u stánku s nápoji a jídlem. Co mě překvapilo, je možné si tam zakoupit párek a ten si na rozdělaném ohni upéct. Takže opravdu příjemné posezení u piva a ohně. :) Vstupné do věže bylo kolem 25,- Kč za dospělou osobu. Děti cca. 15,- Kč.

Prohlídka města asi nebude na celý den, ale výlet je možný spojit s prohlídkou přilehlého okolí, zvláště pak cca. 20km vzdáleného Rožnova pod Radhoštěm s jeho skanzenem. Ale o tom snad příště.

Pokud máte vy nějaký tip na výlet, místo, které si myslíte, že by mohlo oslovit i někoho dalšího, neváhejte nám poslat vaše povídání o něm. Použijte k tomu formulář zde.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.