Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Německo     

Hrady a zámky v Německu část I.

DrachenfelsJen málokterá oblast Starého kontinentu se může pochlubit takovou koncentrací hradů a zámků, jako právě Střední Porýní, táhnoucí se podél majestátní řeky mezi městy Bonn a Bingen. Tajemné legendy, hluboké lesy, ostrá skaliska a středověké hrady kontrastují s malebnými městečky, oblými zátočinami, úrodnými políčky a vinicemi. S přibývajícími kilometry se údolí „postupně zužuje, skály jsou strmější a celkovému výhledu dodávají divoký ráz: ten je oživen lidnatými břehy, skalními převisy a troskami hradů.

 

 

Již po více než dvě století se za krásami Porýnské krajiny sjíždějí turisté z celého světa. A není divu, jedná se totiž o světový unikát: ve sto padesáti kilometrovém pásu podél řeky se tyčí desítky hradů, zámků, klášterů a kostelů, ty nejstarší z dob středověku, nejmladší pak stoleté. Právě v 19. století začala evropská elita objevovat Porýní, většinou na doporučení svých známých, nebo na základě dechberoucích vyobrazení v literatuře a výtvarném umění. Za nejznámějšího propagátora oblasti bývá považován anglický romantický spisovatel Lord Byron, který do svého slavného díla Childe Heroldova pouť zařadil báseň opěvující skalisko Drachenfels. Ta byla později zveřejněna v mnoha cestovních průvodcích a přilákala do Porýní zástupy Byronových obdivovatelů.

Pustit se po stopách evropských romantiků můžete pěšky, na kole, vlakem či lodí. Údolím i po okolních kopcích se vinou kilometry turistických a cyklistických stezek, železniční trať pečlivě opisuje levý břeh řeky, po i proti proudu se denně pouští desítky lodí – od motorových člunů, přes lodní restaurace až po historické parníky.

Většina jich vyjíždí z bývalého hlavního města Bonnu, který je také ideálním výchozím bodem pro putování Porýním – na nedaleké letiště Kolín nad Rýnem/Bonn denně létají spoje z pražské Ruzyně. Do Kolína nad Rýnem/Bonnu každý den z Prahy létá nízkonákladová společnost Germanwings, jejíž letenky je možno pořídit již od 19,90 € včetně poplatků. Rezervace na  www.germanwings.com.

Registrujte se u nás zdarma, po úspěšné registraci bude na váš email chodit včas upozornění na podobné akční slevy letenek.

V některém z místních informačních center si můžete pořídit Bonn Region Welcome Card, uvítací kartu, která platí jako jízdenka na všechny druhy dopravy v oblasti bonnského regionu a zároveň opravňuje k využití slev a volných vstupů do různých kulturních zařízení.

Zařídili jsme vám slevu 10% na pobyty v Itálii - ceny i pod 1tis. Kč za osobu/týden. Více zde. Také 10% na pobyty na Korfu (pod 20 €/apartmán) či Krétě (pod 40 €/apartmán).
Drachenburg

DrachenburgTento skvostný zámek, který bývá často označován za rýnský Neuschwanstein, si nechal v letech 1882 – 1884 postavil baron Sarter ve snaze konkurovat bavorskému králi Ludvíkovi. Splnil si tím svůj životní sen a Drachnenburg je dodnes jednou z nejpozoruhodnějších staveb v okolí Bonnu. Jedná se o velice věrohodnou imitaci gotického zámku, dokonce povedenější než mnohé rekonstrukce staveb původních. K paláci vede zubačková dráha a v místním rozlehlém parku se daří divoké zvěři.

Drachenfels

Vojenskou pevnost nechal ve 12. století postavit arcibiskup kolínský, s cílem posílit účinnost okolních hradů při výběru cla na Rýnu. Během Třicetileté války byla téměř srovnána se zemí. K Dračí skále (Drachenfels) se váže legenda o mladém hrdinovi Siegfriedovi, který zde podle středověkého rytířského eposu Píseň o Nibelunzích zabil draka.

Remagen

RemagenV místě bývalé keltské osady založili Římané vojenskou základnu „Rigomagus“. Mnohé památky připomínají minulost města. Nezdobený románský kostel z 11. století tvoří základnu vstupní haly novorománského katolického farního kostela sv. Petra a Pavla. Za kostelem a radnicí se nachází pozůstatky římské bašty. Na hoře nad městem stojí kostel sv. Apolináře, kde byly uloženy ostatky tohoto svatého muže až do roku 1530. Nedaleko města se nacházejí pilíře bývalého železničního mostu, který sehrál významnou roli ve 2. světové válce. V březnu roku 1945 byl posledním stojícím mostem na Rýnu. I přes snahu se německým vojákům nepodařilo jej vyhodit do vzduchu, a tak po něm mohly spojenecké jednotky postoupit dále na východ. Na motivy této události byl natočen slavný film Most u Remagenu a dodnes ji na tomto místě připomíná památník.

Linec

LinzNaproti přes řeku se rozkládá malebné městečko Linec. Ve své historii bylo několikrát obléháno a okupováno, přesto se může pochlubit velmi zachovalými památkami a díky tomu i čilým cestovním ruchem. Střed města tvoří tržiště, kde mohou návštěvníci obdivovat zachovalé hrázděné domy, pro které bývá Linec přezdíván ‚Barevné město na Rýnu‘. Díky své poloze může Linec nabídnout jak vybrané druhy vína bílého, které se pěstuje podél Rýna, tak i víno červené, pocházející z nedaleké oblasti Ahr. Také z tohoto důvodu jsou místní vinné slavnosti tolik populární.

Pokud hledáte ubytování, mohl by vám pomoci tento vyhledávač:

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.03.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.