Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Londýn: Cesta do Londýna a doprava v něm

Ilustrační foto LondýnTyto velikonoce jsme se rozhodli letět do Londýna. Připomenout si atmosféru tohoto vůbec nejnavštěvovanějšího města světa. Nejvíce turistů jezdí právě sem.

V tomto článku najdete postřehy a rady z cesty do Londýna, a pár postřehů, jak funguje veřejná doprava včetně metra v tomto městě. V dalších dílech o Londýně si přiblížíme památky a další zajímavosti.

 

Na letišti Wroclaw

Do Londýna jsme letěli, jak jinak. Letěli jsme z letiště ve Wroclawy. Doba jízdy z Mělnicka po dálnici D11 směrem na Klodsko a dále na Wroclaw trvala cca. 4,5 hod. Především díky kolonám před Wroclawou. Doprava v tomto městě je špatná, počítejte i s hodinovým průjezdem. Auto jsme nechávali na hlídaném parkovišti. Cena za parkování od čtvrtku 12:00 do pondělí 12:00 byla 84 PLN, tedy cca. 500,- Kč. Týdenní stání pak stojí 90 PLN. Výhodou také je, že vás zaměstnanec parkoviště zdarma převeze tranzitem z parkoviště na letiště, a po návratu zase z letiště na parkoviště. Stačilo pouze poslat sms, či zavolat, a do 10 min. bylo auto přistaveno.  Zde je link, kde lze si parkovací místo objednat.

Wroclaw jsme si vybrali proto, že z tohoto letiště lítá často Ryanair do Londýna za pár korun. Ostatně o takových letenkách pravidelně informuje registrované uživatele našeho webu. Registrujte se i vy, a budete včas informování o letenkách pod 1tis. Kč.

 

 

Letiště Stansted

Na letišti StanstedLetiště Stansted mi přišlo poměrně přehledné. Doba letu z Wroclawy do Londýna byla cca. 1,5 hodiny. Do Londýna můžete letět pouze s občanským průkazem, a po vystoupení z letadla budete muset předložit platné doklady. Přímo před letištěm najdete autobusové linky, na letiště jezdí také vlak. My jsme využili autobusovou linku National Express, a to především kvůli ceně. Sice nejde o nejlevnější linku, tou je EasyBus, který nabízí jízdenky od 2 liber. Ten má ale dle nás velkou nevýhodu, a to že cena je velmi proměnlivá. Kdežto u National Express si koupíte jízdenku, která není vázana na National Expresspřesné datum. My jsme si 1. dubna koupili jízdenku ze Stanstedu do Londýna, která měla platnost od 1. dubna do 5. dubna. V uvedeném období jsme mohli jet kdykoliv. Navíc National Express jezdí do Londýna na více zastávek - viz obrázek nalevo, na skle autobusu vidíte názvy zastávek. Nám zastavoval poblíž místa pobytu, a proto jsme zvolili tohoto dopravce. V opačném směru jsme pak měli platnost od 5. do 30. dubna. Cena zpáteční jízdenky je 15 liber.

Dalšim dopravcem, který zajišťuje dopravu z letiště je Terravision. Cena zpáteční jízdenky u této společnosti je 14 liber.

Ještě bych upozornil, že autobusová doprava je závisla na aktuální síle provozu v Londýně. Pokud jsou v Londýně zácpy, může se doba jízdy protáhnout. Proto s tím počítejte.

Veřejná doprava v Londýně - metro

MetroMěstskou dopravu zajištují v Londýně autobusy, vlaky a metro. Nejrychlejší je samozřejmě metro. V Londýně je poměrně hustá síť metra. Linky se dělí dle barvy a názvu - každá barva má svůj název. Například červená linka se nazývá "Central Line" a zřejmě často tuto linku využijete, zajíždí do centra. Na této trase najdete stanici Holborn, která je poblíž Britského muzea.

Další zajímavé linky a stanice:

Stanice Green Park je dostupná na linkách Victoria line, Piccadilly, Jubilee. Tato stanice je poblíž Buckinghamského paláce.

Stanice Victoria je dostupná na linkách Victoria line, District a Circle. Tato stanice je poblíž Buckinghamského paláce.

Stanice Westminster je dostupná na linkách Circle a District. Společně se stanicí Waterloo (Jubilee line) je nejblíže k Big Benu a domům parlamentu.

Stanice Tower Hill (linky Circle a District) a stanice London Bridge (linka Piccadilly) jsou nejblíže k Tower Bridge a Tower of London. Navíc u London Bridge je známé londýnské akvárium s mořskými živočichy.

MetroCena jízdenek je různá. Obyčejná jízdenka na tři zony stojí i 4 libry. Myslím si, že je mnohem výhodnější, pokud jste v Londýně tak max. 5 dnů, jednodenní Travelcards jízdenka kupovaná mimo špičku - tzv. Off-peak price ticket. Mimo špičku je každý všední den po 9.30 hod. a po celý víkend či státní svátky. Pokud zakoupíte v uvedené době jednodenní jízdenku, zaplatíte za tři zony 6,3 libry. Více informací k tarifu najdete zde.

Aktuálně se můžete setkat s uzávěrkou některých stanic či celých linek, kvůli modernizování a opravě některých tras metra. K úpravám dochází kvůli pořádání Olympijských her v Londýně v roce 2012. Na počátku dubna byla úplně uzavřena linka Jubilee.

V každé stanici metra najdete plánek metra v kapesním vydání. Je k dispozici zdarma. Určitě se vám bude hodit.

 

 

 

Čtěte také:

Tipy, kam vyrazit v Londýně

Mapa metra v Londýně

Přehled letišť v Londýně a nejbližším okoli

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.04.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.