Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Velká Británie     

Londýn: Památky a co stojí za to navštívit

Ilustrační fotoV prvním díle ze série článků věnovaných nejnavštěvovanějšímu městu světa, Londýnu, jsme vám popsali, jak se dopravit z letiště Stansted do centra Londýna, jak funguje městská doprava v Londýně včetně zajímavých stanic metra.

V tomto článku si přiblížíme, co stojí, dle nás, za to navštívit v Londýně.

Pokud se chystáte do Londýna, můžou vám přijít vhod informace o levných letenkách - letenky i pod 500,- Kč včetně tax. Informace o takových akčních letenkách sbíráme. Registrujte se na našem webu, a budete včas informování o levných letenkách.

 

Levné ubytování v Londýně

 

Manor House London

Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
 

The Armitage

Cena na noc pro dva - 1 446 Kč
 

The Grange

Cena na noc pro dva - 1 460 Kč
 
Památky

Památky v Londýně nejsou zřejmě tak okázalé jako ty v Paříži nebo Římě. Co je na Londýnu určitě zajímavé je to, že marně budete hledat panelová sídliště, nebo podobné stavby. I na okrajích metropole jsou pouze typické cihlové londýnské domy, které dávají městu typický ráz. Zajímavé také je, že v centru najdete nejen historické stavby, ale také moderní budovy. A nevypadá to nijak zle.

 

 

Buckinghamský palác

Buckinghamský palácJedno z nejznámějších míst Londýna. Pokud na paláci visí vlajka Británie, je v paláci královna. A když máte štěstí, možná ji i zahlídnete, když vyrazí z paláce ven. Před palácem mezi 11.30 - 11.45 dochází ke střídání stráží. Konkrétní dny v měsíci, kdy budete mít možnost toto střídání spatřit najdete na této stránce. Silnice před palácem se vyklidí, a projedou stráže na svých koních. Nacvičené střídání střáží potom dojde před samotným palácem. Často je dopravází nějaká hudba. K paláci vás dopraví metro, linka Piccadilly - stanice Green park anebo linka Victoria, stanice Victoria.

 

 
Piccadilly square

Piccadilly squareToto je jedna z nejznámějších dopravních křižovatek v Londýně.

Obrázek této křižovatky vám bude zřejmě povědomý, zvláště neonové reklamy umístěny na jedné ze zdejších budov. Křižovatku najdete v části Westminster.

Křižovatka byla vybudována v roce 1819. Na tuto křižovatku vás dopraví metro, hněda linka Bakerloo nebo modrá linka Piccadilly, stanice Piccadilly Circus.

 
Trafalgar Square

Toto náměstí je možné přirovnat k pražskému Václavskému náměstí. Jde o velmi navštěvované náměstí v centru Londýna. Jsou zde často různá divadelní představení, národní galerie a bronzové sochy lvů. V centru náměstí je Nelsonův sloup. Na náměstí je možné se dopravit metrem, použijte černou linku Northerm nebo hnědou linku Bakerloo a vystupte ve stanici Charing Cross.

 
Big Ben, domy parlamentu

Big BenJde o věž, která je součástí Westminsterského paláce. Název Big Ben ve skutečnosti označuje pouze největší zvon ve věži, ale hovorově je tímto jménem označována celá věž. Věž je vysoká skoro 97 metrů.

Westminsterský palác bývá hovorově označován také jako "Domy parlamentu". Palác je postaven hned u břehu řeky Temže.

Nejbližší stanice metra k této památce je asi Westminster, linka "Circle" nebo "District". Ovšem lepší pohled na Big Ben je z opačné strany řeky, a zde je nejbližší stanicí metra, stanice Waterloo.

 
London Eye

London EyeTato turistická atrakce je poměrně mladá. Byla postavena na konci roku 1999. Jde o největší vyhlídkové kolo, je vysoké 135 metrů.

Cena za vstupné se pohybuje od 16,3 £ za dospělou osobu. Aktuální ceník najdete zde. Otevřeno je v měsíci dubnu od 9 do 21 hodin, každý den. V říjnu až březnu pak denně od 10 do 20 hodin. V měsíci květen a červen je otevřeno od neděle do čtvrtka mezi 10 a 21 hodinou, v pátek a sobotu pak mezi 10 a 21.30 hod. V červenci a srpnu je otevřeno denně mezi 10 a 21:30 hodinou. V měsíci záři je otevřeno od 10:00 do 21:00.

Metrem je London Eye dostupné díky těmto stanicím: Waterloo, Embankment, Charing Cross and Westminster.

Ještě blíže vás dopraví autobusové linky 211, 77 a 381.

 
Tower Bridge a Tower of London

Nejslavnější londýnský most a možná v celé Evropě - to je Tower Bridge. Jde o zvedací most přes řeku Temži. Most je tvořen ocelovou kontrukcí. Poblíž tohoto mostu najdete Tower of Londýn je Palác a pevnost Jejího Veličenstva. Dnes je palác častým cílem turistů. Pamatujte, že otevřeno bývá max. do 17 hodin. Poblíž Tower Bridge a Tower of London je stanice metra "Tower Hill".

 
Hyde park

Za návštěvu stojí určitě i toto místo. Jde o krásné místo, prakticky uprostřed metropole. Naleznete jej v obvodu Westminster. Park je velmi rozlehlý a jde o jeden z Hyde parknejvětších ve městě. Jeho rozloha činí 1,4 km². Pořádali se zde i velké koncerty, například Rolling Stones v roce 1969, nebo Red Hot Chili Peppers v roce 2004. Park má u svého vstupu tzv. Velkou bránu. Vešel ve známost také díky místu Speakers' Corner - místo, kde se každý svobodně mohl vyjadřovat k libovolnému tématu. Najdete tady různé skupiny nejen mladých lidí, kteří tvoří jakési skupinky s různými zájmy - od tanečních po inlinisty, kteří předvádějí opravdu zajímavé kousky.

 Oficiální stránky parku najdete zde. Hned u něj najdete stanici metra Hyde Park Corner.

 
Restaurace v Londýně

Kervan SofrasiRestaurace v Londýně jsou cenově podobné těm pražským. I v centru se dá najíst za poměrně malé peníze - hlavní jídlo mezi 7-10 £. Pokud se vzdálíte od centra Londýna jsou ceny ještě o něco nižší.

Například turecká restaurace Kervan Sofrasi byla opravdu vydařená. Jídlo bylo vynikající, servis také. Za 6 liber dostanete velký talíř plný gyrosu s rýži, k tomu předkrm a spoustu zeleniny. Samozřejmostí je i to, že podávají vegetariánská jídla. Webová adresa restaurace je www.kervansofrasi.com.

Adresa této restaurace je 80 Church Street, Lower Edmonton, Londýn. Kousek od restaurace se nachází stanice nadzemní dráhy "Edmonton Green railway station".

 

 
Průvodce méně známými, ale zajímavými místy Londýna
 

 

Big Ben

Monument

Tower of London a Tower Bridge

Tower Bridge

 

 
                        Čtěte také: Přehled londýnských muzeí a gelerií

 

Mohlo by vás zajímat:

Doprava (MHD) v hlavním městě Anglie

Anglie přechází na nové bankovky

Přehled londýnských letišť

 

Na závěr: Tabulka nejnavštěvovanějších měst světa za rok 2008
Město Pořadí Počet návštěvníků Rozdíl v % oproti min.roku
London 1 15,033.2 -2.0
New York City 2 10,786.1 23.1
Bangkok 3 10,209.9 -5.8
Singapore 4 10,115.6 -1.6
Kuala Lumpur 5 8,935.0 4.2
Paris 6 8,375.0 -4.4
Antalya 7 8,295.6 13.8
Dubai 8 7,584.5 13.4
Hong Kong 9 7,290.4 -1.0
Istanbul 10 6,682.7 3.5
Praha 25 4,033.5 3.6
       
Vložil/a: Daniel Česák 11.04.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.