Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Českým rájem na kole

Obec SedmihorkyČeský ráj je přitažlivý pro turisty všech věkových kategorií, pro pěší i  cyklisty. Množství cyklotras se v tomto malebném kraji navzájem protíná a nabízí pestrý výběr výletů nádhernou přírodou. Na své si zde přijdou milovníci historie, hradů a zámků, hustých  lesů, romantických skal a dalších přírodních krás. Je to ideální místo pro  rodinnou dovolenou.  Ubytování najdete v přívětivých hotelech či penzionech, stejně tak v kempech.

Cyklovýlety

Cyklisté si mohou vybírat pro své výjezdy jak náročné výšlapy plné kopců, na jejichž vrcholech budou odměněni překrásnými výhledy, tak i pohodlnější cesty, kterou je například naučná stezka údolím Plakánek, vedoucí od známého hradu Kost až k loveckému zámečku Humprecht na okraji Sobotky, kterou mohou absolvovat i děti. Každý jistě zná populární komedie Marie Poledňákové, z nichž druhá z nich pod názvem „Jak dostat tatínka do polepšovny“ byla natočena právě v nádherném prostředí Českého ráje. I vy se můžete vydat po stopách malého Vaška a vychutnat si omamnou vůni borovicových lesů, ze kterých trčí Prachovské skály, nebo se osvěžit v některém ze zdejších rybníků.

 

 

Cyklotrasa ze Sedmihorek a zpět

Pokud chcete poznat co nejvíce a troufáte si na náročnější výlet, zvolte například cyklotrasu začínající a končící v malebné obci Sedmihorky u Turnova. Během celodenního výletu můžete navšítívit některé historické skvosty, jako jsou hrady Valdštejn, Valečov, Kost, Trosky a zámek Hrubá Skála. Po cestě budete sice zdolávat náročná stoupání, po kterých si však odpočinete při sjezdech. Většinou pojedete hustými lesy, které poskytují příjemný chládek v horkém létě a na podzim můžete vyzkoušet své houbařské umění. Na typu kola zde nezáleží, trasu lze zdolávat na horském, trekovém i silničním kole. Pokud ji budete chtít absolvovat celou, urazíte kolem 50 km.

 

Hrad Kost Hrad Kost


Zajímavá místa

Nejprve se můžete zastavit v Turnově na náměstí, jehož dominantou je klášterní kostel sv. Františka z Assisi a radnice. Zajímavý je i kostel Panny Marie s nedostavěnou věží. Turnov je znám zpracováním drahých kamenů hlavně z nedalekého kopce Kozákov, o čemž se můžete přesvědčit prohlídkou expozice v Okresním muzeu.

 

Pokračovat můžete ke hradu Valdštejn a k Drábským světničkám, které jsou oblíbené milovníky skalního lezení. Světničky proto, jelikož je zde zachováno 18 světniček vytesaných v pískovci a najdete zde i stopy po dřevěných stavbách, kde se skrývali protestanti v dobách protireformace.

 

Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn


Další působivou stavbou je zřícenina hradu Valečov, od které se zvlněným terénem dostanete do malebného údolí, které ukrývá kdysi nedobytný hrad Kost. Hrad je velice zachovalý a je v něm spousta zajímavých expozic.

 

Trosky

Hrad Trosky

 

Odtud vede trasa přírodní rezervací Podtrosecké údolí až k hradu Trosky. V údolí budete projíždět kolem několika rybníků, jejichž názvy Vidlák, Věžák, Nebákov a další jsou známa snad každému turistovi. Samotné Trosky jsou unikátním přírodním výtvorem, na jehož dvou vrcholech byly vybudovány věže hradu, pocházejícího z konce 14. století. Trosky jsou dominantou celého Českého ráje a jeho silueta je vidět ze všech stran i ze vzdáleného okolí. Od Trosek se můžete vydat po málo frekventovaných silničkách zpět do Sedmihorek, nebo do místa svého dočasného domova o dovolené v Českém ráji.

 

Obec Sedmihorky

Obec Sedmihorky

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jičínsko na kolech

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 15.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.