Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Cyklotrasa Varhany

Kamenický Šenov, flickr.com(Leigh Anthony DEHANEY)Většina z nás zná určitě čedičový útvar Panská skála, který byl podle svého vzhledu nazván Varhany. Mnozí jej pamatují z legendární pohádky Pyšná princezna, někteří jej navštívili osobně. Varhany jsou oblíbeným turistickým cílem v severních Čechách u města Kamenický Šenov a nově se k němu můžete dostat i po cyklotrase nesoucí stejnojmenný název. 

 

 

Odkud a kam

Nástupním místo najdete zhruba 300 m od železniční zastávky Česká Lípa-Střelnice. Cyklotrasa byla vybudována na původním tělese železniční tratě z České Lípy do Kamenického Šenova, která byla na v 80. letech 20. století zrušena a doprava nahrazena autobusy. Okolní krajina plná kopců a  krásných vyhlídek vás bude provázet až k Varhanám, kam budete muset téměř neustále šlapat do kopce. Odměnou vám však bude jednak dlouhý sjezd a zejména zdejší příroda. 

Atrakcí trasy jsou také jednotlivá odpočinková místa, která vám mohou sloužit jako orientační body. Tvoří je vlastně bývalá nádraží pojmenovaná podle obcí, jejichž obyvatelům původně sloužila při jejich cestách vlakem. Jelikož byla tato trasa dokončena a otevřena teprve v r. 2013, je její asfaltový povrch v perfektním stavu, což umožňuje pohodlnou jízdu nejen cyklistům, ale i inlajnistům, kteří využívají většinou původního úseku mezi Českou Lípou a Horní Libchavou. Ten byl otevřen již v roce 2008, měří necelých 6 km a jeho reliéf je převážně rovinatý. Teprve od Horní Libchavy začíná stoupání, které skončí téměř bezprostředně u Varhan v obci Prácheň.

Kamenický Šenov, flickr.com(Leigh Anthony DEHANEY) 

Kopce a lesy od Volfartic

Nekrásnější výhledy na okolní kopce, louky, pastviny i vesničky jsou kolem obce Volfartice. Za nimi se cyklotrasa zanoří do lesa, který zejména v létě poskytuje unavenému  cyklistovi příjemný chládek. Šlapat v  lesním tichu rušeném pouze křikem ptáků a občasným bubláním vody v potůčcích je nádherným balzámem na duši a tím nejlepším dopingem. Z lesa vyjedete pouze v obci Nový Oldřichov, ve které protnete málo frekventovanou silnici. Na konci této téměř horské vesnice se ocitnete opět v lese. Teprve před obcí Prácheň opustíte lesní ticho a cesta se bude s blížícím se koncem konečně narovnávat.

 

 

Poslední úsek

Po neustálém stoupání vás na náhorní planině okouzlí nádherná panoramata Lužických hor. Na konci trasy v obci Prácheň se můžete pokochat pohledem na Varhany, případně si na ně vystoupit pěšky. Občerstvit se můžete z vlastních zásob na odpočívadle tvořeném lavičkami a stolky, nebo využít místní pohostinská zařízení. No a pak vás čeká už jen příjemný sešup do údolí, kterého dosáhnete téměř za třetinu času, který vás stálo úsilí při šlapání nahoru. 

 

Délka trasy: 17 km

Celková časová náročnost: 3 hodiny

Typ: asfaltový povrch, vhodný i pro vozík za kolo a inlajny

Obtížnost: středně těžká

 

 

Autor: Miroslav Šedivý

 

 

 

                                                                                                 

Vložil/a: Daniel Česák 13.08.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.