Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lužické hory a místa co stojí za to navštívit

Lužické hory jsou  pohořím na severu  České republiky. Oblast Lužických hor navazuje na České Švýcarsko, na východě končí u Liberce. Na jihu je pohoří ohraničeno Českým středohořím. Malá část pohoří leží na území Německa a nazývá se Žitavské hory.

Nejvyšší horou je Luž (793 m), ležící na státní hranici s Německem, dalšími velkými vrcholy pohoří jsou Jedlová (774 m), Klíč (760 m), Hvozd (750 m) či Studenec (736 m).

 

 

Hlavní hřeben Lužických hor tvoří 3 až 6 km široký Lužický hřbet, který vede od vrchu Spravedlnost po Horní Sedlo. Druhou částí Lužických hor je Kytlická hornatina. Většina území spadá pod Chráněnou krajinnou oblast Lužické hory, malá část severně od České Kamenice se nachází v CHKO Labské pískovce.

Díky hojným srážkám je pohoří bohaté na vodu. Pramení zde Kamenice se svým hlavním přítokem Chřibskou Kamenicí a četné přítoky Ploučnice, jako Sportka, Svitavka či Heřmanický potok. Severní svahy odvodňuje potok Lužnička. Po hřebeni hor prochází významné evropské rozvodí mezi Severním a Baltským mořem.

 

       Mapa - openstreetmap.org

 

 

   
  Čtěte také:
 

Na kole Lužickými horami

   

 

Více než polovinu území Lužických hor pokrývají lesy. Malebná krajina je poměrně málo dotčena rozvojem lidské činnosti. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů. Zachovalá příroda je tak jeden z velkých lákadel pro turisty.

O turistické zpřístupnění hor se již před více než 100 lety zasloužily četné turistické spolky, jejichž členové vybudovali a upravili v horách řadu přístupových cest a vyhlídek, postavili několik rozhledem či horských hostinců. Bohužel po roce 1945 většina z nich vyhořela nebo se postupně díky chatrné údržbě rozpadla. Koncem minulého století se situace začala opět zlepšovat a Lužické hory jsou tak díky rostoucímu zájmu místních obyvatel opět malebnou krajinou. Na mnoha místech se zachovala dobová lužická architektura. Původním rysem jsou roubené domy s podstávkou a malými dělenými okny, se sedlovou střechou. Štíty domů jsou často vykládané různobarevnou břidlicí.

K navštěvovaným místům Lužických hor patří Jedlová hora s rozhlednou a unikátním pohledem do širokého okolí, samozřejmě nejvyšší hora pohoří Luž, vrch Klíč s panoramatickým rozhledem či vrchol Hvozd s rozhlednou na německé části kopce.

Určitě stojí za to navštívit Ledovou jeskyni u Naděje, která je snad největším bohatstvím hor. Prohlídnout si zde můžete také zříceninu hradu Tolštejn.

Romantiku zažijete při návštěvě Bílých nebo-li Sloních kamenů či Panské skály, kde se točila legendární pohádka Pyšná princezna. Najdete zde desítky báječných turistických stezek se zajímavými výletními cíli. Stejně tak cyklisté si zde přijdou na své. Zkrátka ideální místo, kde můžete strávit dovolenou.

Autor: Iva Grácová

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Průvodce - české hory

Sleva 820 Kč na hotel

Přehled lyžařských zájezdů

 

 

 

 

logo

Vložil/a: Daniel Česák 11.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.