Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Na kole kolem Vranovské přehrady

VranovOblast kolem Vranovské přehrady je podle statistických údajů nejteplejší z celé  republiky. Proto je oblíbena u mnoha turistů,  cyklisty nevyjímaje, neboť jim nabízí spoustu cyklotras, které jsou propojeny i s rakouskými. Cyklistům to tak umožňuje vybírat nejrůznější výlety v tomto romantickém kraji.

Kdo sem zavítá poprvé a není patřičně informován, bývá překvapen kopcovitým terénem, který by u velké vodní plochy málokdo čekal. Zvláště, když se ubytujete v údolí přímo u vody, musíte při všech výletech nejprve vyšlapat pořádný kopec. Nejvíce to platí pro zátoku pod hradem Bítov, ale i ve Vranově nad Dyjí, kde se nachází hráz přehrady a nejvíce ubytovacích možností, zejména ve zdejším kempu.

Kdo nechce absolvovat náročné šlapání do kopce, může využít zdejšího cyklobusu a nechat se i s kolem vyvézt do některého místa a odtud pokračovat na kole. Trasa cyklobusu kopíruje hranice Národního parku Podyjí a z Vranova nad Dyjí až do Znojma funguje tato zelená linka zpravidla od června až do konce září. Na jih od Znojma pak najdete i rovinatější terény vhodné i pro méně zdatné cykloturisty.

Cyklistický výlet můžete ovšem zkombinovat i s projížďkou výletní lodí přepravující i kola, k čemuž slouží zdejší Lodní doprava Vranov, nebo Osobní lodní doprava používající hydro-busy.

 

Cyklotrasy na Vranovsku

Většina v mapách vyznačených tras a cyklostezek je vedena po málo frekventovaných silničkách, na které se mohou vydat i rodiny s dětmi. Ideální je hlavní trasa protínající Národní park Podyjí, která vede po kvalitní asfaltové cestě, která v minulé době sloužila jako obslužná komunikace pro pohraniční stráž. Není zde žádné velké převýšení, nesetkáte se s motorovými vozidly a jejich výfukovými plyny a můžete se kochat překrásnou přírodou. Zčásti pojedete i po lesních cestách, které lze ovšem snadno zdolávat i na trekingovém kole. 

 

Cesta Podyjím

Cesta Podyjím

 

Okruh Vranovskem

Na atraktivní cyklistický výlet se můžete vydat z Vranova nad Dyjí a po absolvování okruhu v délce zhruba 50 km se do tohoto městečka opět vrátit. Po cestě budete míjet všechny zdejší významnější pamětihodnosti. Zastavit se můžete k prohlídce hradů a zámků či jejich zřícenin. Všechny se nacházejí v okruhu Vranovské přehrady a z některých se budete moci kochat krásnými výhledy na vodní plochu přehrady, či na klikatící se řeku Dyji uprostřed zelené přírody.

 

 Bítov u Vranovské přehrady

Bítov u Vranovské přehrady


K nejzajímavějším patří zřícenina hradu Cornštejn, která se vypíná na skále přímo nad zátokou, na jejímž opačném břehu se vypíná krásný a udržovaný hrad Bítov. Bítovská zátoka je vedle pláží u přehradní hráze ve Vranově druhou největší rekreační lokalitou na Vranovské přehradě. Celý okruh budete absolvovat po málo frekventovaných silnicích s dobrým vesměs asfaltovým povrchem. Celkem třikrát přitom překonáte údolí řek Dyje a Želetavky a kromě estetických zážitků budete mít po zdolání celé trasy příjemný pocit ze svého sportovního výkonu.

 

Vranov

Západ slunce nad Vranovskou přehradou

 

 

 

 

 


   
  Čtěte také:
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.