Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Na kole kolem Vranovské přehrady

VranovOblast kolem Vranovské přehrady je podle statistických údajů nejteplejší z celé  republiky. Proto je oblíbena u mnoha turistů,  cyklisty nevyjímaje, neboť jim nabízí spoustu cyklotras, které jsou propojeny i s rakouskými. Cyklistům to tak umožňuje vybírat nejrůznější výlety v tomto romantickém kraji.

Kdo sem zavítá poprvé a není patřičně informován, bývá překvapen kopcovitým terénem, který by u velké vodní plochy málokdo čekal. Zvláště, když se ubytujete v údolí přímo u vody, musíte při všech výletech nejprve vyšlapat pořádný kopec. Nejvíce to platí pro zátoku pod hradem Bítov, ale i ve Vranově nad Dyjí, kde se nachází hráz přehrady a nejvíce ubytovacích možností, zejména ve zdejším kempu.

Kdo nechce absolvovat náročné šlapání do kopce, může využít zdejšího cyklobusu a nechat se i s kolem vyvézt do některého místa a odtud pokračovat na kole. Trasa cyklobusu kopíruje hranice Národního parku Podyjí a z Vranova nad Dyjí až do Znojma funguje tato zelená linka zpravidla od června až do konce září. Na jih od Znojma pak najdete i rovinatější terény vhodné i pro méně zdatné cykloturisty.

Cyklistický výlet můžete ovšem zkombinovat i s projížďkou výletní lodí přepravující i kola, k čemuž slouží zdejší Lodní doprava Vranov, nebo Osobní lodní doprava používající hydro-busy.

 

Cyklotrasy na Vranovsku

Většina v mapách vyznačených tras a cyklostezek je vedena po málo frekventovaných silničkách, na které se mohou vydat i rodiny s dětmi. Ideální je hlavní trasa protínající Národní park Podyjí, která vede po kvalitní asfaltové cestě, která v minulé době sloužila jako obslužná komunikace pro pohraniční stráž. Není zde žádné velké převýšení, nesetkáte se s motorovými vozidly a jejich výfukovými plyny a můžete se kochat překrásnou přírodou. Zčásti pojedete i po lesních cestách, které lze ovšem snadno zdolávat i na trekingovém kole. 

 

Cesta Podyjím

Cesta Podyjím

 

Okruh Vranovskem

Na atraktivní cyklistický výlet se můžete vydat z Vranova nad Dyjí a po absolvování okruhu v délce zhruba 50 km se do tohoto městečka opět vrátit. Po cestě budete míjet všechny zdejší významnější pamětihodnosti. Zastavit se můžete k prohlídce hradů a zámků či jejich zřícenin. Všechny se nacházejí v okruhu Vranovské přehrady a z některých se budete moci kochat krásnými výhledy na vodní plochu přehrady, či na klikatící se řeku Dyji uprostřed zelené přírody.

 

 Bítov u Vranovské přehrady

Bítov u Vranovské přehrady


K nejzajímavějším patří zřícenina hradu Cornštejn, která se vypíná na skále přímo nad zátokou, na jejímž opačném břehu se vypíná krásný a udržovaný hrad Bítov. Bítovská zátoka je vedle pláží u přehradní hráze ve Vranově druhou největší rekreační lokalitou na Vranovské přehradě. Celý okruh budete absolvovat po málo frekventovaných silnicích s dobrým vesměs asfaltovým povrchem. Celkem třikrát přitom překonáte údolí řek Dyje a Želetavky a kromě estetických zážitků budete mít po zdolání celé trasy příjemný pocit ze svého sportovního výkonu.

 

Vranov

Západ slunce nad Vranovskou přehradou

 

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!