Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Peking, metropole, která se mění před očima

Peking, en.wikipedia.orgČínskou metropoli v současnosti nejlépe charakterizuje obrovský rozvoj, který úplně mění tvář města. Tradiční sídlo se doslova přes noc stává moderním velkoměstem, které obývá zhruba 12 milionů lidí. Typické úzké čínské uličky stále více nahrazují moderní výškové budovy, na nichž zkouší své umění současní architekti.

 

 

Peking, en.wikipedia.orgFinanční třída v Pekingu

 

Největší náměstí na světě

Přestože vám jako návštěvníkům doslova před očima roste metropole plná administrativních budov a hotelů, stále tu najdete dost odkazů na někdejší Říši Středu s její historií sahající hluboko do starověku.

Určitě proto zavítejte na Náměstí Nebeského klidu ležící přímo uprostřed Pekingu. Náměstí se svojí rozlohou 44 hektarů je považováno za největší na světě. Pokud by sem vyrazili demonstrující, jako tomu bylo v případě studentů v roce 1989, obrovská plocha by jich byla schopna najednou pojmout až milion.

Najdete zde několik objektů, které rozhodně stojí za prohlídku. Muzeum čínských dějin uvidíte na východní straně, západní část náměstí tvoří sídlo čínského parlamentu a Velká síň lidu. Na jihu narazíte na Mauzoleum Mao Ce Tunga.

 

Peking, en.wikipedia.orgNáměstí Nebeského klidu

 

Zakázané město, kam obyčejní lidé nesměli

Severní branou potom z Náměstí nebeského klidu vejdete do proslulého Zákazaného města. Od poloviny 15. století až do začátku 20. století sloužilo jako sídlo čínských císařů. Vystřídalo se jich tu 24.

Palácový komplex, kam prostí lidé neměli přístup, se skrývá za desetimetrovou zdí a od ostatní zástavby je oddělen 52 metrů širokým vodním příkopem. Jde o ukázku typické čínské architektury. Rozhodně si nenechte ujít minimálně tři velké síně, a to Nejvyšší čistoty, Centrální harmonie a Uchování harmonie. Když si prohlédnete sídlo císařů zahrnující na 9000 místností, můžete vyrazit i na jejich letní byt. Letní palác stojí v západní části města. Kolem sebe má rozsáhlý park, v jehož středu leží jezero. Jedná se o zónu pro relaxaci. Podobnou dominantou je Chrám nebes postavený v roce 1420 na jihu města.

 

Peking, en.wikipedia.orgUvnitř Zakázaného města

 

Objevujte i místní život

Ovšem z těch nejvýznamnějších památek to zdaleka není všechno. Za vaši pozornost stojí i Palác Harmonie a míru, nejdůležitější pekingský chrámový klášter vybudovaný na severovýchodě města roku 1694. Můžete zde obdivovat unikátní architektonický koktejl spojující čínské, mandžuské a tibetské typické znaky. Nejcennějším objektem je zde 18 metrů vysoká korunovaná socha Buddhy Maitréji.

Naše tipy jsou ale jenom malým zlomkem z čínského historického dědictví. Poznávejte nejenom je, ale i místní život. Nenechte si ujít například ulice Liulichang s tradičními obchody.

 

Ubytování v této lokalitě přes booking.com

Peking

 


*Autor úvodní fotky - By itsmo (yes) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 

     
  Čtěte také:  
 

Kde vyřídit víza do Číny?

 
 

Jak dlouho trvá let do Číny?

 
 

Renminbi, jüan, ťiao, fen, tím vším platíte v Číně

 
 

Do Číny z Prahy stále snadněji. Čtyři přímé linky nemusí být ...

 
     

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.